Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Lízátka i vzhled stadionu? Byla to složitá jednání, říká Přibyl

2. 3. 2022

Fotbalový stadion v Hradci Králové se dostává do závěrečné fáze výstavby. Po dlouhých letech a řadě marných pokusů to už nyní vypadá, že touhy fanoušků a klubu po nové aréně se na jaře roku 2023 stanou skutečností. „Jsem přesvědčen, že už to dotáhneme do cíle a za rok budeme stříhat pásku,“ říká Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové, v podcastu pořadu Klubovna.

Realizace nové fotbalové arény v Hradci Králové se nerodila lehce. Od počátku u projektu stojí Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové, který je ve vedení klubu od roku 2009. „Měl jsem to štěstí, že jsem se stal členem poradní skupiny pana náměstka Bláhy, kde jsme definovali parametry pro zadávací řízení a byly to velmi těžké boje,“ nezastírá Milan Přibyl v rozhovoru v pořadu Klubovna.

„Dojít ke konsenzu politiků, stavebních specialistů i nás z klubu, nebylo vůbec jednoduché. Postupně se přidal i správce stavby Arcadis a samozřejmě důležitou roli hrála cena,“ uvedl Milan Přibyl, který je zároveň spolumajitelem firmy GIST, jednoho z partnerů hradeckého klubu.

První zápas proti Rapidu Vídeň

Otevíracím zápasem na novém stadionu by měl být duel Hradce Králové s Rapidem Vídeň, slavným rakouským klubem. „Majitelé firmy Strabag a Rapidu Vídeň jsou rodina, takže takovým scénářem zahajovacího zápasu se zabýváme,“ sdělil Milan Přibyl.

Společnost Strabag je jedním ze subjektů sdružení, které výstavbu stadionu provádí, dalšími jsou Geosan Group a D+D Elektromont. „S firmou Strabag se snažíme navázat partnerství. Vytvořili jsme promovideo, v němž se prolíná česko-rakouská historie. Mimo jiné je tam i postava Pepiho Bicana, který s fotbalem začínal v Rapidu Vídeň a podstatnou část kariéry strávil tady v Hradci. I to pány ze Strabagu zaujalo. Věřím, že v nejbližších dnech podepíšeme smlouvu,“ nastínil.  

Rozšíření kapacity na 9300  míst

Nová aréna město Hradec Králové coby zadavatele stavby vyjde na 568 milionů korun bez DPH. „Hodně nám pomohlo, že jsme se s investorem shodli na tom, že stadion musí splňovat parametry UEFA 4. Zde je dané, že kapacita musí být minimálně 8 tisíc s tím, že jsou požadavky na to, kolik míst a v jakých kategoriích je potřeba zrealizovat,“ popisuje Milan Přibyl. 

Jedním z nejtěžších bodů jednání bylo plánované rozšíření kapacity na 9300 míst. „Jsem rád, že se nám podařilo tento bod prosadit a dojít k dohodě ohledně možnosti navýšení kapacity. Celý stadion je už nyní koncipován z pohledu bezpečnosti, hygieny či únikových zón tak, že někdy v budoucnu bude zbývat jen namontovat 1300 sedaček,“ uvedl člen vedení klubu.  

Složitá jednání probíhala hlavně na začátku, kdy se diskutovalo o celkovém vzhledu stadionu. „Bojovali jsme za to, aby stadion byl celý zastřešený, opláštěný, což samozřejmě mělo vliv na cenu,“ prozrazuje Přibyl.

Generální partner podcastu Klubovna:


www.fcslaviahk.cz


Partneři podcastu Klubovna:


www.x7ds.czwww.porsche-hk.cz


Ikonická lízátka se opraví a použijí

Samostatnou kapitolou byla pro Hradec ikonická lízátka, pojem odvozený od atypického tvaru osvětlení. „Tím, že nový stadion je nižší, má pouze jeden prstenec, tak nelze využít osvícení z obvodu tribun, takže jsme museli přistoupit ke stožárovému svícení, protože se musí svítit z výšky 54 metrů. A jelikož lízátka se stala dominantou Hradce, tak jsme je chtěli zachovat,“ uvedl Milan Přibyl.

Na první pohled by se mohlo zdát, že v tomto bodě panovala shoda, ale i zde se vedly dlouhé debaty. „Diskutovali jsme o tom, zda se lízátka vyrobí nová, nebo se budou repasovat stará,“ podotkl Přibyl.

Nakonec zvítězila druhá varianta, že se využijí stávající lízátka. „Co mám informace a zprávy od lidí ze stavebních firem, které provádějí renovaci lízátek, tak byli až mile překvapeni, jak v dobrém stavu lízátka jsou, vzhledem k tomu, že byla vyrobena v sedmdesátých letech minulého století. I nátěry tu dobu přečkaly, nyní se tedy řeší jejich oprava a úprava,“ vysvětlil.

I příští sezonu v azylu v Mladé Boleslavi

Fotbalový stadion má být slavnostně otevřen v dubnu příštího roku 2023, ale hned na jaře se na něm hrát ještě nebude. Spíše to vypadá až v červenci.

„Aréna má být slavnostně otevřena v dubnu 2023, ale je otázkou vzhledem k vegetačnímu období trávníku, zda bude možné na stadionu při jeho slavnostním otevření hrát. První zápas se bude muset nejspíš posunout na dobu prázdnin, tedy někdy na červenec před zahájením další sezony,“ vysvětlil Milan Přibyl.

V příští sezoně 2022/23 tedy klub FC Hradec Králové ještě odehraje ligové zápasy azylu. Rád by pokračoval v Mladé Boleslavi.

„Příští sezonu budeme muset odehrát v nějakém azylu. Věříme, že to bude nadále v Mladé Boleslavi, kde se nám zaplaťpánbůh daří,“ potvrdil člen vedení klubu.

Zájemci krouží kolem hradeckého klubu

Ruku v ruce s výstavbou nové arény jde také hledání nového partnera klubu. „Mám signály, že kolem hradeckého klubu krouží určité skupiny investorů, kteří čekají, jak bude dál probíhat výstavba arény a jaké záměry bude mít město jako investor s provozovatelem stadionu,“ řekl Přibyl, ale hned dodal: „Nebuďme ovšem zase naivní, že zájemců tady stojí celá řada.“

V září loňského roku se mezi zájemci objevil Petr Dědek, miliardář a majitel hokejového Dynama Pardubice. „S panem Dědkem poté, co projevil zájem o vstup do klubu, proběhalo několik jednání. Hovořil s panem primátorem, s panem náměstkem a několik jednání měl i s námi. V tuto chvíli ovšem pan Dědek svoji energii zaměřil na pardubický hokej a hradecký fotbal není pro něho prioritou. Nicméně, co jsem se s ním bavil, tak tuto možnost ve svých myšlenkách zcela nezamítl,“ řekl Milan Přibyl.

Ulich a spol. se možná vrátí do hry

Před Petrem Dědkem se mezi zájemci objevila skupina kolem Ivo Ulicha, bývalého hradeckého fotbalisty, a Italové, které zastupoval Alessadro Barilli. Muž, jenž má za sebou velké úspěchy v italském fotbale, kde je respektovanou osoba, mimo jiné vytáhl mezi tamní elitu klubu ze Sassuola.   

„Ivo Ulich a jeho partneři stále pošilhávají a uvažují o tom, že by se vrátili do hry. Pan Barilli mně zase poslal zprávu, že viděl, jak proběhlo poklepání základního kamene stadionu a že nám drží palce a sleduje nás. Tak nevím, zda se ozve, už je to přece jen nějaký čas zpátky, co projevil o klub zájem,“ řekl Milan Přibyl.  

Nový partner by klubu FC Hradec Králové měl přinést navýšení finančních prostředků k tomu, aby Votroci mohli pomýšlet na umístění v nejlepší šestce tuzemské nejvyšší soutěže.

„Jestli chceme hrát v první šestce, tak stávající rozpočet je nutné navýšit o 50 až 60 milionů, a to bez silného partnera nepůjde. Pokud máme hrát v lize důstojnou roli, tak potřebujeme mít rozpočet kolem 120 milionů,“ upozornil Milan Přibyl.

Co dále řekl Milan Přibyl například k zamítnutí dotace od Národní sportovní agentury (NSA) pro město na výstavbě stadionu, nebo jaká je přestupová politika klubu, poslechněte si v podcastu Klubovny. 

Další hosté Jiřího Tůmy a Jana Krause v Klubovně

#6 Bohumil Jank, hokejový obránce hradeckého Mountfieldu

#5 Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR

#4 Radek Smoleňák, kapitán hradeckého Mountfieldu

#3 Adam Vlkanova, kapitán Votroků, a Jan Plíva, zástupce fanoušků

#2 Petr Průcha, trenér Nového Bydžova a bývalý hráč Blšan

#1 Patrik Vízek, brankář fotbalistů FC Hradec Králové


Jiří Tůma, Jan Kraus

jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Petr Neckař