Čtvrtek

2. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Šéf Votroků Jukl: Trenér Koubek? Zájem máme, ale záleží na něm

6. 3. 2022

Fotbalový Hradec Králové zažívá v současné době boom. Týmu se daří v lize, za rok má být otevřený nový stadion, město coby stávající vlastník klubu shání nového majitele. „Rok 2021 byl po letech různých peripetií, kdy jsem zešedivěl a zestárl, skvělý," řekl v pořadu Klubovna generální manažer Richard Jukl, který je ve vedení klubu už osmnáctý rok.

Ve vedení klubu FC Hradec Králové je Richard Jukl v různých funkcích nepřetržitě od roku 2004. Nyní jde hradecký fotbal konečně nahoru, potvrdil to loňský rok. „Získali jsme akademii, o kterou jsem dlouho usiloval, postoupili jsme do první ligy a podepsali jsme smlouvu na dodavatele stavby stadionu. A byl bych rád, kdybychom s novou arénou klub posouvali dál,“ vyslovil přání generální manažer v pořadu Klubovna, kde se také vyjádřil k přestupové politice klubu, výstavbě stadionu, hledání nového partnera či ke svému vztahu s fanoušky.    

Cena za Vašulína? Nesouhlasí

Dobré výkony fotbalistů Hradce Králové v podzimní části první ligy přivábily pozornost jiných klubů, které usilovaly o hráče Votroků. Největší zájem byl o útočníka Daniela Vašulína, po kterém toužila Mladá Boleslav, a obránce Jana Mejdra, jehož zase naháněla Plzeň.  

 „Jednání na nějaké úrovni probíhala, na druhou stranu my jsme si už před koncem podzimní části dali za cíl, že v zimní pauze nechceme tým oslabovat, protože soutěž je dlouhá a vyrovnaná, což nám jaro zatím ukazuje. Tabulka se vyrovnala a my musíme být ostražití,“ poukázal Richard Jukl.

Boleslavští v zimním přestupním termínu nabízeli za útočníka Daniela Vašulína 7,5 milionu korun, hradecký klub požadoval podle médií o pět milionů více. „Ta částka není pravdivá, jak to prezentujete,“ řekl Jukl.

„Vždycky je to otázka nabídky a poptávky. My jsme si řekli, že nechceme hráče prodávat a i kdyby nám dávali dva miliony euro, tak hráče neprodáme. V tuto chvíli je tedy zbytečné bavit se o cenách,“ dodal bývalý ligový fotbalista, který v roce 1995 vyhrál v dresu Hradce český pohár.

Votroci naopak na hostování do druholigové Chrudimi pustili stopera Denise Donáta, reprezentanta do 21 let, který si do svého zranění vydobyl místo v základní sestavě. „Denis od října loňského roku pořádně neodehrál mistrovské utkání a měl fyzické a silové manko. Nedostával se příliš do hry, tak jsme se i s ohledem na jednadvacítku rozhodli pustit ho do Chrudimi. Ve druhé lize hrál velmi dobře, proto jsme chtěli, aby se rozehrál. Věřím, že se na jaře do toho dostane a vrátí se nám jako plnohodnotný prvoligový stoper,“ vysvětlil Jukl.

Nabídka na kapitána Vlkanovu nepřišla

Nejproduktivnějším mužem Votroků v lize je Adam Vlkanova, o něhož byl v minulých letech velký zájem, ale podle Richarda Jukla po kapitánovi týmu v přestupním období, které skončilo 22. února, žádný z klubů nezatoužil. „Pro mě je Adam velkým překvapením. Ve druhé lize byl naším lídrem a všichni jsme čekali, jak se s tím popasuje, protože první liga je o něčem jiném. Subtilní hráči v ní mají problém, ale Adam to zvládl výborně, je jedním z našich stěžejních hráčů, ale paradoxně na něho nepřišla žádná nabídka,“ uvedl generální manažer.

Sám Vlkanova se netajil, ani nyní se netají tím, že by v případě dobré nabídky odešel. „Víme, že Adam má plány, že by to chtěl zkusit i jinde, ale má problém, že když hráči nejsou velcí, tak v dnešní době nemají v Evropě tolik uplatnění a v rámci Česka žádná nabídka nepřišla,“ zopakoval Richard Jukl. 

Nyní to vypadá, že kapitán týmu zůstane. „Před dvěma lety měl Adam zaječí úmysly větší. My jsme mu vysvětlili, jaké s ním máme plány, on se mezitím stal lídrem v kabině, ale pokud přijde adekvátní nabídka, tak ho pustíme, ale on nemá důvod odcházet, protože má vidinu nového stadionu, který by mohl jako kapitán týmu otevírat a tím se nesmazatelně zapsat do historie hradeckého fotbalu,“ poznamenal Jukl.

Generální partner podcastu Klubovna:


www.fcslaviahk.cz


Partneři podcastu Klubovna:


www.x7ds.czwww.porsche-hk.cz


Hradec by rád udržel trenéra Koubka

V zimě oznámil trenér Miroslav Koubek, že dodrží roční smlouvu a po sezoně skončí. „Tohle byla zbytečně nafouknutá bublina. Kdyby všichni poslouchali, tak trenér Koubek už loni řekl, že jde do Hradce pouze na rok. Nevěděl, co to s ním udělá, také si potřeboval vyřešit věci ohledně zdravotního stavu. My ve smlouvě nemáme ani výpovědní lhůtu, protože jsme věděli, že jde jen na rok,“ vyjádřil se Richard Jukl na adresu kouče, kterého ovšem chtějí v Hradci udržet.

„Míra to nešťastně prezentoval, že v létě končí, nebo to nešťastně prezentovala média, nicméně my chceme, aby tady zůstal, ale nemůžeme jít proti jeho rozhodnutí. Jsme spokojeni s tím, jaký kus práce tady udělal, a když bude sám chtít, tak tady zůstane,“ řekl Jukl.

Pokud by Miroslav Koubek sám v létě skončil, tak se na jeho místo neposune asistent Stanislav Hejkal, jak se také spekulovalo. „Tato varianta není na stole, ale se Standou nadále počítáme na post asistenta, na který také přišel. Má tady dvouletou smlouvu,“ objasnil Richard Jukl. V realizačním týmu pro příští sezonu setrvá i Adrian Rolko, odchovanec klubu a bývalý ligový hráč. „Buď zůstanou všichni tři, nebo dva určitě,“ doplnil.

Vzkaz odpůrcům nové arény

Město coby stoprocentní vlastník klubu také shání nového partnera. Mezi zájemci byli podnikatel Petr Dědek, skupina kolem Ivo Ulicha či Italové. „Mně by se líbil každý, kdo by měl zájem posunout fotbal v Hradci zase o level výš,“ předeslal Richard Jukl, který si je dobře vědom toho, že by si také nový majitel mohl přivést do vedení klubu své lidi a on by po dlouhých letech mohl skončit.

„To je naprosto legitimní. Tak to může být. To je život. Vím, že u fotbalu určitě v nějaké pozici zůstanu. V minulosti už jsem vydržel různé tlaky. Uvidíme, jaký sled událostí nastane,“ říká.  

Koncem února byl slavnostně poklepán základní kámen nového stadionu, který by měl být dokončen v dubnu příštího roku 2023. Objevují se však i hlasy odpůrců, kteří chtějí výstavbu zastavit.

„Ve chvíli, kdy stavbaři už zahájí samotnou stavbu, tak se ji někteří snaží zastavit. Vím, že je to nákladná stavba, stojí nemalé peníze. Pamatuji si ale, že když jsme tehdy stavěli Bavlnu za 112 milionů korun, tak také s tím řada lidí nesouhlasila a teď ti samí lidé chodí, jak je to krásná stavba, že zapadá do salonu republiky, jakým Hradec je. Myslím si, že to bude stejné. Všichni, kteří v tom nyní vidí problém, tak pak budou zase říkat, jak je nový stadion hezký a že se to podařilo,“ uvedl Richard Jukl.  

Otevření stadionu: Rapid Vídeň, stará garda i fanoušci

Celou příští sezonu ovšem Votroci odehrají ještě v azylu v Mladé Boleslavi, kde působí i v probíhajícím ročníku. Pronájem cizího stadionu pochopitelně zvyšuje náklady. „Stojí nás to stovky tisíc a v konečném důsledku jsou to miliony. Je to výrazná minusová položka v našem rozpočtu,“ řekl Jukl.

Hradecký fotbal je na vzestupu. Dá se dokonce říct, že zažívá boom. „Rok 2021 byl po letech různých peripetií, kdy jsem zešedivěl a zestárl, skvělý. Získali jsme akademii, o kterou jsem dlouho usiloval, postoupili jsme do první ligy a podepsali jsme smlouvu na dodavatele stavby stadionu. A byl bych rád, kdybychom s novou arénou klub posouvali dál,“ vyslovil přání generální manažer. 

Všichni se těší na nový stadion, který by měl v příštím roce 2023 slavnostně otevřít duel s Rapidem Vídeň, předním rakouským klubem. „Mám vizi toho, aby kromě zápasu s Rapidem Vídeň v dalším utkání nastoupila stará garda Hradce proti fanouškům. Byl bych rád, kdyby si všichni užili nový stadion,“ prozradil plány Richard Jukl.  

Co dále řekl Richard Jukl například k semifinále MOL Cupu se Slováckem, proč klub chtěl, aby se čtvrtfinále s Bohemians odehrálo na Bavlně či co by pomohlo českému fotbalu, si poslechněte v podcastu Klubovny.

Další hosté Jiřího Tůmy a Jana Krause v Klubovně

#7 Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové

#6 Bohumil Jank, hokejový obránce hradeckého Mountfieldu

#5 Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR

#4 Radek Smoleňák, kapitán hradeckého Mountfieldu

#3 Adam Vlkanova, kapitán Votroků, a Jan Plíva, zástupce fanoušků

#2 Petr Průcha, trenér Nového Bydžova a bývalý hráč Blšan

#1 Patrik Vízek, brankář fotbalistů FC Hradec Králové


Jiří Tůma, Jan Kraus
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Petr Neckař