Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sport Hradec Cup se rozvinul jen díky vám všem, říká Michael Nebeský

9. 6. 2022

Charitativní projekt na pomoc handicapovaným dětem Sport Hradec Cup letos zapíše už 14. ročník. Během předchozích let partneři i sportovci vybrali a rozdali částku dosahující 8 milionů korun, obdarováno bylo 60 dětí! „Největší dík patří vám všem, kteří se podílíte na konání této akce,“ řekl v pořadu Klubovna spoluzaklatel nadace Michael Nebeský.

Sport Hradec Cup, charitativní projekt, při němž se během roku draží sportovní artefakty, se letos uskuteční 25. června v areálu Slavie Hradec Králové v Orlické Kotlině. „Každé rodině vždy chceme dát okolo 100 tisíc korun, což je i podle rodičů částka, která už jim může hodně pomoct. A jak peníze přibývají, tak podle toho přidáváme i počet obdarovaných děti. Letos už máme devět dětí,“ řekl v pořadu Klubovna Michael Nebeský, jeden ze spoluzakladatelů charitativní akce, která má své patrony a podporovatele z řad známých sportovců.

Jedněmi z prvních sportovců, kteří se podíleli na podpoře dětí, byli fotbalista Karel Piták a judista Pavel Petřikov. Postupně se do akce, která každoročně vyvrcholí fotbalovým turnajem, na němž jsou peníze v hotovosti předány rodičům dětí, zapojili mimo jiných hokejista Filip Hronek, hvězda Detroitu v zámořské NHL. Hokej dále zastupují Peter Frühauf či Martin Hosták. Z fotbalistů projekt podporují Tomáš Koubek, brankář německého Augsburgu, dále Pavel Krmaš, bývalý bundesligový hráč, nebo Radek Voltr. Pomáhají také zápasníci MMA David Dvořák, Jaroslav Pokorný, Patrik Kincl, zúčastnil se i Karlos Vémola. Ruku přiložila řada dalších lidí nejen ze světa sportu.  

Sport Hradec Cup je dnes už velkou charitativní akcí. Jak vznikla myšlenka pořádat fotbalové turnaje?
Turnaj vznikl, bohužel, na základě tragické události, kdy nám na leukémii zemřela kamarádka. S klukama jsme se tehdy domluvili, když to řeknu lidově, že se sejdeme, koupíme sud piva, popijeme na památku kamarádky a mezi sebou vybereme nějaké peníze. Tenkrát jsme je dávali na kliniku hematologie v Hradci Králové, kde se naše kamarádka léčila.

Od té doby jste uspořádali už 13 ročníků, celkem jste vybrali téměř 7 650 000 korun. Jen loni jste rozdali částku přesahující 1,6 milionu korun. Čekal jste, že se akce takhle rozroste?
Já bych se ještě vrátil na začátek. Pamatuji si, že tehdy jsme vybrali 9100 korun a já jsem šťastný volal tátovi, že tohle už nikdy nepřekonáme. Všichni jsme z toho byli nadšení. Jak se to rozvinulo, tak to je díky zájmu vás lidí, kamarádů, kteří se na akci postupně nabalovali a přidávali se. A proto i ten největší díky patří právě vám všem, kteří se podílíte na konání této akce.

Bylo na začátku těžké přesvědčit sportovní osobnosti, aby se do charity zapojily?
My jsme měli výhodu v tom, že jsme pocházeli ze sportovního prostředí, takže kamarády z téhle oblasti jsme měli už od začátku. Už při prvním ročníku jsme dražili dvě věci, teď už to jde skoro do stovek. Tehdy jsme dražili dres klubu Red Bull Salcburk od bývalého fotbalového reprezentanta Karla Pitáka a mého spolužáka ze základky. Druhým pak bylo kimono od judisty Pavla Petřikova, českého olympionika. Vazby na sportovce jsme tedy měli od začátku a myšlenka dražby přišla postupně. V dalších letech už nám sportovci dávali své artefakty sami.

Odmítnul vás některý ze sportovců?
Neodmítnul, ale měli jsme jeden případ, kdy daný hráč po nás chtěl za dres peníze.

Čtěte také: Sport Hradec Cup pomáhá dětem. Podporují nás desítky lidí, říká Nebeský

 

Z řad známých sportovců máte řadu patronů. Můžete je vyjmenovat?  
Máme několik patronů. Prvním byl zmíněný judista Pavel Petřikov, který je s námi po celou dobu až doposud, je výborný, sehnal nám spoustu věcí z reprezentace a například také od olympijského vítěze Lukáše Krpálka. Dalším je Martin Hosták, bývalý hokejista, dnes komentátor, který se také podílí na řadě věcí a zúčastnil se řady akcí, dodneška s námi spolupracuje. A pak už to šlo postupně. Skamarádili jsme se s Peterem Frühaufem, bývalým hokejistou Hradce. To je neuvěřitelná postava, dennodenně jsme v kontaktu, neustále zařizuje spoustu věcí a shání je do dražby. Právě díky kamarádství s Peterem se k nám připojil i Filip Hronek, hokejový reprezentant, na charitativním fotbalovém turnaji má svůj tým, přivedl hokejisty z NHL, uskutečnila se autogramiáda. Dalším patronem je fotbalový gólman Tomáš Koubek. Na jeho adresu musím říct jednu věc: Po 10. ročníku jsme uvažovali o konci, ale ozval se právě Tomáš a celé to zachránil, že projekt jede dál. Pak je tady další fotbalista Radek Voltr a nesmím zapomenout na Pavla Krmaše. Ten je fantastický. Jednou nám řekl: Nemohl jsem v noci spát a rozhodl jsem se, že vám věnuji všechny své dresy z bundesligy. 

Dražba dresů předních sportovců probíhá celoročně. Jak artefakty sháníte?
Uvést to mohu na historce s Filipem Hronkem. Když se konalo Pivní rozjímání, což je také akce spojená s charitou, tak se tam najednou objevil Filip a v ruce držel dres švédského hokejisty Henrika Zetterberga a svůj… A takhle to někdy funguje. To je prostě skvělé. Jinak způsobů shánění sportovních dresů a artefaktů je hodně. Dostáváme je hlavně přes naše patrony, přece jen oni ty známosti mají. V této souvislosti mohu prozradit novou informaci, že letos pravděpodobně budeme mít dres od cyklisty Andyho Schlecka z Tour de France. To jsme vůbec nečekali. A to jsou přesně ty momenty, kdy vám najednou přijde zpráva, že máte hodně cenný dres.

Za kolik nejvíc se takový dres vydražil?
Nejvíc se podařilo vydražit dres Messiho z Barcelony, bylo to za 80 tisíc korun. Poté byly dresy za 70 tisíc, 60, 50…, ale za 50 tisíc korun tam bylo dresů hodně, například hráčů z NHL. Já se přiznám, že to je moje mánie. (úsměv) Vždycky když takový dres přijde, tak se na něj nemůžu vynadívat. To jsou tak krásné kousky, na dresech jsou vodotisky a podobně. Jsou fakt nádherné.

Všechno tohle děláte pro děti. Za tu dobu jste finančně obdarovali 60 handicapovaných dětí a jejich rodiny. To je opravdu hodně.
My jsme původně dávali peníze hradecké hematologii, sdružení Sklíčko Mohelnice a speciální škole Prointepo v Hradci. Pak jsme se domluvili s klukama, že pomůžeme přímo dětem, a začali jsme vybírat děti. Funguje to tak, že v momentě, kdy víme, že jsme peníze vybrali, tak můžeme zveřejnit jméno konkrétního dítěte, které se s rodiči dostaví na závěrečný turnaj, kde si převezme hotovost. To je podmínka. Každé rodině chceme dát okolo 100 tisíc korun, což je i podle rodičů částka, která už jim může hodně pomoct. A jak peníze přibývají, tak podle toho přidáváme i počet obdarovaných dětí.

Jak děti vybíráte?
To je dobrá otázka. Hodně lidí se nás na to ptá. Ze začátku jsme při výběru vycházeli od lidí, které jsme znali osobně, nebo byli od známých. Jak se naše akce dostávala do světa, tak se nám začali ozývat lidé, takže jsme museli vybírat. Bohužel, nemůžeme pomoct každému. Snažíme se mít děti přes někoho, koho známe, tak máme jistotu, že peníze opravdu přijdou tam, kam mají. V dnešní době můžete i nalítnout. Výběr dětí je nepříjemná část Sport Hradec Cupu...

Generální partner podcastu Klubovna:

www.fcslaviahk.cz


Partneři podcastu Klubovna:


www.x7ds.czwww.porsche-hk.cz


www.jakojedenteam.cz

 

Už jsme to zmínili. Vy peníze dáváte v hotovosti přímo dětem a jejich rodinách, což je skvělá věc. Jak vás tato myšlenka napadla?
V podstatě to tak bylo už od začátku. Měli jsme zpětnou vazbu od našich kamarádů, kteří přijdou na fotbalový turnaj, vydraží si dres a hlavně vidí, že peníze se přímo na místě přepočítají a hned po finálovém utkání se rozdělí mezi daný počet dětí a finanční prostředky se jim předají.

Na co nejvíce peníze rodiny využijí?
Tady musím zabrousit trochu do politiky a řekl bych, že v tomto směru tak trochu suplujeme stát. Moc tomu nerozumím, ale většinou peníze jdou na dlouhodobé rehabilitace, které stojí desítky tisíc korun na měsíc. Z většího procenta účastníků peníze šly právě na rehabilitaci a na potřebné pomůcky, které stát neproplácí a tyto děti a jejich rodiny jsou odkázaní na pomoc nás zdravých lidí.

Jakou máte zpětnou vazbu od rodičů? Určitě jste pozitivně zasáhli do mnoha příběhů.
Máme spoustu zpětných vazeb. Do roka nám musejí rodiče dokládat, na co finanční prostředky použili. Popřípadě přidat fotodokumentaci, vše je dohledatelné u nás na webu. Osobně mě zaujalo několik příběhů, ale jeden mě fakt dostal. Takhle jednou sedím u štědrovečerní večeře, najednou mi pípne mobil a tam krátké video od jedné rodiny, jak klučík, kterému jsme věnovali peníze léto před tím, stál u stromečku. A jeho mamka psala, že to jsou jeho první kroky a poprvé může stát u stromečku a že je to díky penězům, které se podařilo vybrat na Sport Hradec Cupu. Přiznám se, že v tu chvíli jedno oko nezůstalo suché.

Zažijete asi i dojemné příběhy, ale těch pozitivních je víc. To určitě zahřeje u srdce, viďte?
Bohužel, patří to k životu, máme i dvě úmrtí, jednoho dítěte a jednoho dospělého, ale abych se vrátil na veselejší notu, tak například malá Páťa z Brna za námi jezdí pravidelně. Dále Míša Tereska, to už je náš fanoušek. Minule jsme ho zklamali, že náš mančaft na turnaji neuspěl a on nemohl přebírat cenu. Tak se letos musíme polepšit. Nebo když vidíte malého Radima, jak běhá po hřišti. To jsou krásné okamžiky.

Kolik dětí se chystáte obdarovat letos?
Bohužel, vzhledem k tomu jaká je situace u nás i ve světě a kterou my neovlivníme, tak jsme se s našimi podporovateli dohodli, že letos do toho nebudeme tolik šlapat, co se týká propagace, jako v předchozích letech. Já i moji kolegové z toho nemáme dobrý pocit, abychom dražili dresy, když o pár kilometrů od nás se děje to, co se děje. Nepřijde nám to vhodné. Na druhou stranu podpora handicapovaných dětí je potřeba neustále, obzvlášť v této těžké době. S pořadateli jsme se tedy domluvili, že akci vyhlásíme, ale nebude to valit tak, jak jsme zvyklí. Jsem rád, že i přesto jsme vybrali mraky peněz a v tuhle chvíli už máme devět dětí, kterým můžeme předat finanční prostředky. Lidé jsou prostě fantastičtí.

Spolupracujete i s profesionálními kluby z regionu. Které se do akcí zpojují?
Tohle je těžká otázka, protože já bych nerad na někoho zapomněl. Z profesionálních klubů nám pomáhají basketbalisté Královští sokoli, s nimiž pořádáme pohybovou akci pro jednotlivce, rodiny i děti. Dále s fotbalisty FC Hradec Králové jsme dražili historické dresy k výročí titulu. Máme akce s hokejisty Mountfieldu, parta kluků pořádá turnaj Retro Hockey League. Dále kluci - cyklisté z Ráfkárny pořádají skvělý cyklomaraton. Pomáhá nám i Filharmonie, akce Pivní rozjímání, což je pivní festival... Nerad bych fakt na někoho zapomněl. Jak prohlásil kamarád Marek Trejtnar, bylo by skvělé, kdyby se všechny tyto instituce spojily na závěrečný turnaj.

Pomáhá vám i město Hradec Králové a Královéhradecký kraj?
S krajem v kontaktu nejsme, ale město nám pomáhá, měli jsme vždy záštitu od primátorů města.

Kdy se letošní 14. ročník Sport Hradec Cupu uskuteční a jak se může do akce zapojit veřejnost?
Letos se Sport Hradec Cup bude konat 25. června v areálu hradecké Slavie. Veškeré informace lidé najdou na našich webových stránkách sporthradec.cz včetně dražby dresů či jmen obdarovaných dětí. Děkujeme všem, kteří se rozhodnou do projektu zapojit a přispět na dobrou věc.   

Jaké je vaše přání do budoucna?
Možná to vyzní pateticky, ale já všem přeji zdraví. Od toho se všechno odvíjí. Člověk si pak uvědomí, že ani peníze nejsou důležité, radosti se dají najít i jinde. A závěrem bych ještě jednou rád poděkoval všem, kteří nám pomáhají. 

Co dalšího ještě Michael Nebeský pověděl ze zákulisí Sport Hradec Cupu, si poslechněte v podcastu.

      

Hosté Jiřího Tůmy a Jana Krause v Klubovně

#16 Miroslav Koubek, trenér fotbalistů FC Hradec Králové

#15 Aleš Kmoníček, generální manažer hokejistů Mountfield Hradec Králové

#14 Romana Ptáčková, trenérka basketbalistek Sokola Hradec Králové

#13 Aleš Kisý, český paralympijský reprezentant

#12 Peter Sedmák, basketbalista týmu Královští sokoli Hradec Králové

#11 Daniel Vašulín, fotbalista FC Hradec Králové, a Jan Plíva, zástupce fanoušků

#10 Ladislav Čihák, asistent trenéra Mountfieldu Hradec Králové

#9 Pamela Therese Effangová, basketbalistka Sokola Hradec Králové

#8 Richard Jukl, generální manažer FC Hradec Králové

#7 Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové

#6 Bohumil Jank, hokejový obránce Mountfieldu Hradec Králové

#5 Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR

#4 Radek Smoleňák, kapitán Mountfieldu Hradec Králové

#3 Adam Vlkanova, kapitán FC Hradec Králové, a Jan Plíva, zástupce fanoušků

#2 Petr Průcha, trenér Nového Bydžova a bývalý ligový fotbalista Blšan

#1 Patrik Vízek , brankář fotbalistů FC Hradec Králové

 

Jiří Tůma, Jan Kraus
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Douděra