Pátek

29. září 2023

Nyní

22°

Zítra

16°

Svátek má

Kmoníček: Hvězdy nezaplatíme. Prezidentský pohár je obrovský úspěch

15. 5. 2022

Hokejový Hradec Králové se chystá na novou sezonu. Změn zatím bylo minimum. „Nebyl důvod, abychom nenavázali na práci, kterou jsme minulý rok začali a vše rozbourali," uvedl generální manažer Aleš Kmoníček v pořadu Klubovna, kde se ohlédl za úspěšným ročníkem a vyjádřil se k plánům Mountfieldu, ale i k situaci v extralize, kterou bude řídit Asociace profesionálních klubů (APK), nebo k volbě nového prezidenta Českého svazu ledního hokeje (ČSLH).

Vítězství v základní části extraligy a zisk Prezidentského poháru. Hokejisté Hradce Králové dosáhli v minulé sezoně na největší úspěch v klubové historii. Chvíle radosti ovšem vystřídalo zklamání po vyřazení ve čtvrtfinále play off s Mladou Boleslaví.

„Na zisk Prezidentského poháru můžeme být pyšní. Je to trofej, která má svoji váhu. Oslavu jsme si užili, ale myslím si, že do semifinále jsme měli jít a měli jsme získat medaili," vrátil se k minulé sezoně Aleš Kmoníček, generální manažer Mountfieldu, který se v pořadu Klubovna mimo jiné také vyjádřil ke změnám v kádru i v realizačním týmu, ekonomické situaci klubu či jaké případné změny chystá Asociace profesionálních klubů (APK) po převzetí extraligy a kdo by měl být novým prezidentem ČSLH.

Vraťme se k minulému ročníku. Na jedné straně jste dosáhli na největší úspěch v historii klubu, jímž bylo vítězství v základní části, ale v play off přišlo brzké vyřazení ve čtvrtfinále s Mladou Boleslaví. Jaké vy máte osobní pocity z této sezony?
Podobné. Na jedné straně velký úspěch v podobě zisku Prezidentského poháru a skvělá základní část, kdy se nám vyhýbala zranění, dařilo se nám a vyhráli jsme. To bylo fantastické. Chápu, že očekávání, včetně nás, byla veliká, ale my jsme je nepotvrdili. Vypadli jsme ve čtvrtfinále s Mladou Boleslaví. Na rovinu musím říct, že Boleslav byla o trochu lepší, víc chtěla a po právu postoupila. I když hokejovější jsme byli my, ale na to se nehraje. Boleslavští víckrát vyhráli a nám bohužel skončila sezona.

Vyhrát základní část je obrovský úspěch. Myslíte si, že víc to docení až budoucnost?
Doufám, že ano. Je to opravdu úspěch, na to jakým disponujeme rozpočtem, jak se prezentujeme. Je to obrovský úspěch být po 56 kolech první. Znamená to, že jste měli dobrou sezonu, podávali stabilní výkony a že na to můžeme být pyšní. Prezidentský pohár nám už nikdo nesebere. Je to trofej, která má svoji váhu. Oslavu jsme si užili, ale myslím si, že do semifinále jsme měli jít a měli jsme získat medaili.

Co chybělo k tomu, abyste přes Mladou Boleslav přešli? 
Faktorů bylo víc. Jedním z nich byl ten, že naši klíčoví hráči, střelci, v play off nepotvrdili formu ze základní části. To byl důležitý moment. Jak už jsem řekl, hokejově jsme byli lepší, měli jsme víc šancí, ale nedokázali jsme vstřelit gól. Rozhodla neproduktivita našich produktivních hráčů. Soupeři dále fantasticky chytal Krošejl a pak dalším důvodem byla naše nedisciplinovanost, ač jsme na to hráče upozorňovali. Boleslavští navíc zvolili taktiku, která na nás platila. Hráli velmi důrazný hokej, chtěli vic než my, byli ve větší euforii a bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. 

Trenér Tomáš Martinec a větší část týmu zůstala pohromadě, což je dobře. Přesto, uvažovali jste o tom, že byste učinili výraznější změny?
My jsme si dali před sezonou hlavně za cíl, abychom hráli hokej, který se bude líbit fanouškům, což si myslím, že předminulý rok nebylo. A to se podle mého názoru podařilo, protože ohlasy od odborníků a právě fanoušků byly pozitivní. Nebyl tedy důvod, abychom nenavázali na práci, kterou jsme minulý rok začali budovat a zase to rozbourali. Jsem rád, že jsme kostru a jádro týmu udrželi, pouze jsme tým doplnili několika hráči. Věřím, že se podobným hokejem budeme prezentovat i v příštím ročníku. Jen doufám, že sezona bude mít trochu sladší konec než letos.  

Z realizačního týmu odešel asistent Ladislav Čihák, který se stal hlavním trenérem v Mladé Boleslavi. V jeho případě asi nebyl prostor k diskuzi o setrvání?  
Láďa Čihák je zkušený hlavní trenér, což dokázal naposledy v Plzni a myslím si, že bylo jen otázkou času, kdy ho osloví konkurence a bude se chtít vrátit do pozice hlavního kouče. V průběhu sezony přišly dvě tři nabídky od týmů, které už věděly, že jim končí trenér, nebo bude končit. Ale konkrétní nabídka, která Láďu Čiháka oslovila, byla až ta z Mladé Boleslavi. Přišel za mnou, řekl mi to na rovinu a pak už se soustředil na zbytek sezony. I když jsme měli smlouvu i na příští sezonu, tak by nebylo v pořádku, abychom bránili někomu, kdo se rozhodl dělat hlavního trenéra někde jinde.

Místo asistenta Tomáše Martince není stále obsazené. Padala jména Aleše Krátošky, které zde už působil a naposledy byl v Třinci. Dále například Tomáše Hamary ze Sparty. Už máte vybraného kandidáta na tento post?
Stále jednáme. V tuto chvíli asistenta nemáme. Dalo by se říct, že je to pozice, která je důležitá. Na druhou stranu je to ale pozice, kde u obsazení nemusíme spěchat. Trenérů a asistentů, kteří by rádi pracovali v extraligovém prostředí je poměrně dost. Ale stejně jako u hráčů se snažím, aby ten člověk měl vztah a pádný důvod jít do Hradce a nepřišel jen kvůli tomu, že nemá práci. A také musí korespondovat s naším pojetím hry a také by si měl rozumět s trenérem Tomášem Martincem, proto se nechceme unáhlit. Chceme vybrat člověka, aby stejně jako Láďa Čihák nám přinesl něco, co jsme potřebovali. Láďa má také zásluhu na zisku Prezidentského poháru.  

Tomáš Martinec vyslovil přání, že by tým někdy v budoucnu rád vedl společně se svým bratrem Patrikem, který od nové sezony bude působit ve Spartě. Byla na stole tahle varianta?   
Tahle varianta nebyla na stole. Chápu, že nabídka na pozici jednoho z trenérů Sparty je velmi lákavá. My jsme to neřešili, Patrik ani nebyl v nabídce možných trenérů. Na druhou stranu si to představit dokážu, ale nyní to není téma. Uvidíme, jak si Patrik povede ve Spartě.

Pojďme k hráčskému kádru. Končí Ahti Oksanen. Bylo těžké finského kanonýra udržet?
Jednal jsem s ním od října či listopadu. Soustředil se na hru, ale vzhledem k tomu, že se mu dařilo, čekal na zajímavou nabídku. Poté, co padla možnost jít do KHL, začali jsme jednat s jeho agentem, nebyla to otázka peněz, a když dostal nabídku ze Švédska, která nebyla ani tak o financích, ale o tom, že se Ahtimu líbí tamní prostředí, styl hokeje a rád by zkusil jinou destinaci. Nedá se dělat nic jiného než mu poděkovat.

Angažování Oksanena bylo trefou do černého. Do příští sezony chcete získat zkušeného produktivního centra. Kam zaměříte svoji pozornost?
Vzhledem k tomu, že máme na soupisce řadu cizinců, tak bychom chtěli přivést českého hráče. Řada hokejistů se vrací zpátky, ale požadavky hráčů z KHL popřípadě ze Švýcarska jsou někde, kde se my nepohybujeme a ani nemůžeme pohybovat. Tito hráči ale půjdou do klubů, kde by se zase mohl uvolnit někdo, kdo by přišel k nám a mohl nám plnit tuto roli. Když neseženeme českého hráče, tak sáhneme do zahraničí.

Mohl byste se ještě s odstupem času vyjádřit k brankáři Štěpánu Lukešovi, který v lednu odešel, protože na příští sezonu už měl podepsanou smlouvu v Karlových Varech. Zklamalo vás jeho jednání?
Ano, zklamalo mě. My jsme vedli se Štěpánem i agentem dlouhá jednání, která oni zastavili. Poté, co se Štěpán dostal do reprezentace, tak prý chtějí zkusit zahraničí. My jsme jim nechali prostor, a když jsme se k jednání vrátili, tak jsem se dozvěděl, že Štěpán má podepsáno jinde. Je to jednání, které já nepreferuji, nelíbí se mi. Přesto Štěpánovi přeji, aby se mu v novém působišti dařilo.

Generální partner podcastu Klubovna:

www.fcslaviahk.cz


Partneři podcastu Klubovna:


www.x7ds.czwww.porsche-hk.cz


www.jakojedenteam.cz

 

Do branky přichází Jan Růžička z Mladé Boleslavi. Byl vaší první volbou?
Variant na post brankáře je dost, právě proto, že se budou vracet brankáři ze zahraničí, z KHL, ze zámoří či Švýcarska jako například Kuba Kovář. My jsme chtěli někoho, kdo nám bude dávat smysl, bude mít perspektivu, bude chtít jít do Hradce a ukázat zde své kvality. Po mnoha jednáních jsme zvolili Jana Růžičku. Je to mladý, ambiciózní brankář, který má velkou chuť se porvat s Kiviahem o post jedničky. Uvidíme.  

Konec sezony odchytal Filip Novotný, který přišel právě za Štěpána Lukeše, ale už měl podepsáno v Mladé Boleslavi, s níž jste se utkali ve čtvrtfinále. Mohl se tento fakt podepsat na výkonu Novotného?
My jsme to věděli, že Filip má podepsáno v Mladé Boleslavi, ale když šel k nám, tak jsme samozřejmě soupeře pro čtvrtfinále neznali. Nebylo to šťastné, to říkám na rovinu. Nejsem sice hráč, ale přece jen je těžké se soustředit, když někde vzadu v podvědomí máte, že hrajete proti týmu, kam po sezoně půjdete a který vás bude rok dva živit. Ale za vyřazení v play off nemohli naši gólmani. Příčiny toho, že jsme nepostoupili, byly někde jinde, ale je třeba říct, že gólmani nás v play off nepodrželi jako v základní části.

Vrací se útočník Radovan Pavlík. Co byste řekl na jeho adresu?
Radovan Pavlík nám s agentem volali, že by chtěli udělat restart kariéry. Ve dvou letech, kdy byl mimo hradeckou organizaci, nebyl tak úspěšný. V první fázi jsme to neřešili jako téma, doplnění jsme udělali, jaké jsme chtěli, ale pak jsme řekli, že bychom o tom mohli uvažovat. Radovan je náš hráč, ale pozici si musí vybojovat. Také se může stát, že bude nastupovat v Kolíně. Rozhodli jsme, že jako našemu odchovanci mu šanci dáme. Uvidíme, kde stráví příští sezonu.

Jak byste charakterizoval další nové tváře, jimiž jsou útočník Marek Zachar a americký obránce River Rymsha?
Obranu jsme chtěli doplnit o hráče, který je na tom dobře bruslařky i fyzicky. V České republice takoví hráči jsou, ale jsou ve Spartě nebo v Pardubicích a na ně my nemáme peníze. A tak jsme skautovali na Slovensku, kde máme dobré zkušenosti, a líbil se nám River Rymsha, který splňuje naše požadavky na bruslení, nahrávky a dokáže hrát i důrazně. Trenér Tomáš Martinec se po delším sledování rozhodl, že bychom ho mohli vyzkoušet.
A Marek Zachar? Jsem překvapen, že Tomáš Martinec si ho dal jako prioritu. Vidí v něm potenciál. Je přesvědčen, že z něho udělá ještě kvalitnějšího hráče a při vhodném složení útoku může být ještě produktivnějším hráčem. Marek měl více nabídek, ale i díky osobě Tomáše Martince kývl na naši nabídku, za což jsme rádi.

Vydařil se příchod Ahtiho Oksanena, o tom už byla řeč. Kteří hráči vás v minulé sezoně příjemně překvapili?
Nejen v případě Oksanena, ale i další příchody, které jsme zrealizovali, byly trefou do černého. Příjemně mě překvapili brankáři a pak obránce Graeme McCormack. Brali jsme ho jako kvalitního hráče, ale přišel ze slovenské extraligy a my jsme čekali, jak se bude etablovat v naší soutěži, která je přece jen kvalitnější a on vyhrál bodování mezi obránci. Byl to skvělý nákup za dobré peníze. Pak tady byli Jérémie Blain, zmíněný Ahti Oksanen a nahoru šli také bratři Klímové. A věřím, že oba ještě udělají další posun, mají velký potenciál, proto jsem rád, že u nás prodloužili smlouvu.

Vyhráli jste základní část, přesto byli hráči, od nichž jste čekal víc?
Od všech hráčů jsem čekal víc v play off. Jinak nikdo vyloženě nepropadl. Kde jsme nebyli úplně spokojeni, tak to se týká hráčů, kteří odešli. Možná bych uvedl jméno Jakub Orsava, kde byl, tak byl produktivní, ale u nás to nepotvrdil. U něho jsme měli očekávání větší.

Do Litvínova odchází obránce Radim Šalda. Na severu Čech se divili, že pouštíte zrovna tohoto hráče. Proč jste se tak rozhodli?
Je to mladý, perspektivní hráč, ale měl by na sobě pracovat víc. Plnění požadavků Tomáše Martince nebylo z jeho strany dostatečné. Radim Šalda byl ten, který tady dostal prostor pod Vláďou Růžičkou a v Litvínově mu Vláďa dá víc příležitostí, než by dostal tady. My jsme Radimovi nechtěli bránit v kariéře a také jemu přeji, ať se mu v novém působišti daří.

Na klubovém webu jste uvedl, že kvůli covidu vám vypadly příjmy od partnerů a ze vstupného a ekonomický stav se zhoršil. Můžete to přiblížit?
Propady příjmů od partnerů a ze vstupného jsme pocítili. V loňské sezoně hokejové kluby dostaly kompenzaci od Národní sportovní agentury (NSA) a ministerstva průmyslu ve výši 12,5 milionu korun, což nás zachránilo. Bohužel letos byl z pohledu návštěvnosti hokej postižený nejvíce. Byl vypsán dotační titul, ale žádný z hokejových klubů na něj nedosáhl, což je špatné a zvláštní. Nicméně nevzdáváme snahu, abychom kompenzace dostali. Je nachystán dopis na příslušná místa a měli bychom peníze dostat zpátky. Ztráty jsou v milionech, možná i v desítkách milionů korun, tak uvidíme. Co se týká naší organizace, tak situace není dobrá, ale v rámci majitelů ji vyřešíme s tím, že pevně věřím, že fanoušci už budou chodit v neomezeném počtu a příjmy se vrátí do normálu.

Jak si hradecký Mountfield stojí oproti ostatním klubům z extraligy z hlediska ekonomického a kupní síly na hráčském trhu?
Podle nákladů na A-mužstvo je nahoře Třinec, Sparta a Pardubice. Dalo by se říct i Brno. Pak následují další čtyři týmy Liberec, Boleslav, Litvínov nemá úplně malý rozpočet a v této skupině jsme i my. Jsem si vědom, že fanoušci by chtěli vidět hvězdné hráče, ale tito hokejisté stojí obrovské množství peněz a na to my nemáme. My se snažíme přivést hráče od nás či ze zahraničí za slušnou cenu a chceme z nich udělat hvězdy. Jde spíš o to, že hráči na trhu moc nejsou. A čeští průměrní hráči jsou často předražení, proto si já raději přivedu hráče ze zahraničí za padesátiprocentní cenu. Myslím si, že v našem klubu je poměr cena versus výkon velmi dobrý. Ekonomicky patříme do druhé čtyřky, a když se výsledkově pohybujeme v nejlepší čtyřce, nebo v TOP 6, kde jsme každý rok, tak to ukazuje, že jsme úspěšní. Musíme koukat i na finanční hledisko. To je to nejdůležitější.  

Jaké je vaše přání v souvislosti s hradeckým a českým hokejem do budoucna?
Z pohledu českého hokeje je to jednak, aby se podařilo vybrat vhodného prezidenta Českého svazu ledního hokeje, aby se tím některé věci změnily a nově zaběhly. Přál bych si, abychom z hlediska reprezentace dospělých a dalších ročníků U20, U18 a níže přivezli medaili a úspěch, kterým bychom začali lépe mluvit o českém hokeji. Negace mezi lidmi je dost a ubližuje to hokeji. Co se týče Hradce, tak si přeji, abychom předváděli pohledný hokej, který se bude líbit fanouškům a chodili do hlediště v co největším počtu. Cíle do sezony ještě říkat nechci. To děláme v rámci představenstva před sezonou podle toho, jak doplníme kádr, jak vidíme sebe a ostatní týmy. Ale když budeme hrát dobrý hokej a budou chodit fanoušci, tak budu mít radost, že ta práce má smysl.       

Co dále řekl Aleš Kmoníček mj. o mladých hokejistech, rodičích, ekonomické situaci, záměrech Asociace profesionálních klubů s extraligou či volbě nového prezidenta ČSLH, si poslechněte v podcastu.

 

Hosté Jiřího Tůmy a Jana Krause v Klubovně

#14 Romana Ptáčková, trenérka basketbalistek Sokola Hradec Králové

#13 Aleš Kisý, český paralympijský reprezentant

#12 Peter Sedmák, basketbalista týmu Královští sokoli Hradec Králové

#11 Daniel Vašulín, fotbalista FC Hradec Králové, a Jan Plíva, zástupce fanoušků

#10 Ladislav Čihák, asistent trenéra Mountfieldu Hradec Králové

#9 Pamela Therese Effangová, basketbalistka Sokola Hradec Králové

#8 Richard Jukl, generální manažer FC Hradec Králové

#7 Milan Přibyl, místopředseda představenstva FC Hradec Králové

#6 Bohumil Jank, hokejový obránce Mountfieldu Hradec Králové

#5 Petr Fousek, předseda Fotbalové asociace ČR

#4 Radek Smoleňák, kapitán Mountfieldu Hradec Králové

#3 Adam Vlkanova, kapitán FC Hradec Králové, a Jan Plíva, zástupce fanoušků

#2 Petr Průcha, trenér Nového Bydžova a bývalý ligový fotbalista Blšan

#1 Patrik Vízek, brankář fotbalistů FC Hradec Králové

 

Jiří Tůma, Jan Kraus
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Stanislav Souček/mountfieldhk.cz