Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Lidé rádi vzpomínají a mě těší, že jim to můžu připomínat

11. 11. 2021

Vzpomínání patří mezi oblíbené činnosti většiny lidí. A my jsme se v dalším podcastu vrátili do dob minulých se Slávkem Trávníčkem, který má na svědomí psaný seriál Hradecké postavičky a figurky. V něm popisuje výrazné lidi, které v Hradci Králové žili. Společně s moderátorkou Terezou Karanskou se vydali i probádat bary a kluby, které ve městě dříve byly a kde hrála živá hudba.

„Hradecké postavičky byly vždy můj sen. Líbilo se mi ve městě spoustu lidí, například hradecký vodník, Jirka z Adalu a spoustu dalších. Jednou jsem tak došel k názoru, že bych o tom mohl něco napsat a připomenout Hradečákům, co tady dříve bylo,“ říká s úsměvem hradecký pamětník.

Jako první začal své výtvory dávat na Facebook, kde sklidily velký úspěch. Postupně tak sbírá další a další postavičky, o kterých by mohl lidem vyprávět. „Sehnat postavičky je ale docela problém. Přijde mi, že už postupně dochází. Zatím mám napsaných asi 12 dílů. Ale chtěl bych určitě pokračovat.“

Dalším odvětvím, na které se Slávek Trávníček zaměřil, jsou hradecké kluby a bary. Sám rád dříve chodil za muzikou a měl oblíbená místa. „Dnes mi vadí, že když za mnou někdo přijede a chceme si jít zatančit, tak není kam. Nikde nehraje živá hudba, což dříve bylo jinak. Ve vinárnách a v barech hrála každý den živá muzika a pořád bylo kam chodit,“ tvrdí.

Slávek například zavzpomínal i na doby, kdy se tančilo v dnešní restauraci Na Palmovce. „To byl nádherný podnik. U vchodu stál člověk, kterému jsme říkali prezident. Byl to uvaděč a takový dost vážný pán, který vás dovnitř nepustil bez saka. Když někdo neměl sako a u vchodu nějaké zůstalo, tak mu ho třeba za 10 korun půjčil.“

Hradecký patriot se v určité době pohyboval i okolo místního fotbalu, proto není divu, že se velmi těší na nový malšovický stadion. A jeho povídání nejen o FC Hradec Králové, ale i kuklenské Olympii, si můžete poslechnout v našem podcastu.

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz