Středa

27. září 2023

Nyní

19°

Zítra

18°

Svátek má

Základní kroky k ochraně životního prostředí může udělat každý

23. 12. 2021

Jsou to dvě náctileté sestry z Hradce Králové, které se už od malička zajímají o ekologická témata. Eliška a Anna Víravovy jako youtuberky Sestry v akci za záchranu života ukazují mladé generaci, jak se starat o životní prostředí. V redakci Salonek si nová tvář našeho podcastového týmu Helena Kozáková povídala o jejich životním příběhu, youtuberingu, ale i Vánocích se starší Eliškou, která je studentkou druhého ročníku České lesnické akademie v Trutnově.

Cesta k ekologii pro Elišku začala v sedmi letech, kdy začala jezdit na tábory pořádané Střediskem ekologické výchovy Sever. Tam se dozvídala o problémech, které jsou kolem nás, ale také o řešeních.

„Když mi bylo jedenáct, tak jsem doma začala naléhat na rodiče, že budeme chodit do bezobalového obchodu, budeme šetřit vodou a budeme dělat další takové ty základní kroky, které v ohledu s ochranou životního prostředí může udělat každý a nijak výrazně to neovlivní jeho život. Jen v dobrém,“ říká Eliška k dalšímu kroku.

Postupně začala být plná myšlenek a chtěla je šířit dál, a tak se sestrou Aničkou zvolily formu videí na YouTube. „Začaly jsme točit videa o tom, co si myslíme, že je vhodná cesta k tomu, abychom udržely nějaký krásný život do budoucna,“ vypráví, jak rozjely svůj ekologický kanál Sestry v akci za záchranu života.

„Moje neoblíbenější video? Asi o loukách. Je tam rozhovor s jedním člověkem z Krnapu. Bavíme se tam o tom, jak je důležitá druhová rozmanitost přírody k udržení stabilního ekosystému. Na to video jsem docela hrdá,“ povídá Eliška, která v loňském roce se sestrou získala prestižní Cenu Josefa Vavrouška za Ekozásek roku pro mladé do 33 let. A více si poslechněte v našem podcastu.

Helena Kozáková, Michal Bogáň
redakce@salonkyhk.cz