Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Dobrovolníci uklízí Hradec Králové. K Trash Hero se může přidat každý

23. 3. 2022

Do dalšího podcastu hradeckých Salonek si moderátorka Helena Kozáková pozvala dvojici aktivistů z hradecké odnože organizace Trash Hero. Simona Strejčková a Petr Čapek popisují, co vlastně Trash Hero v Hradci organizuje a jaký smysl úklidové akce ve městě mají. Dozvíte se, co všechno dobrovolníci v Hradci Králové už našli, kolik kilo odpadu v při běžné úklidové akci ve městě nasbírají, proč na ně ze začátku lidé volali městskou policii i to, jak může s odpadem bojovat každý jednotlivec sám nebo jak se přímo zapojit do organizovaných aktivit Trash Hero HK.

Organizace Trash Hero pořádá v České republice dobrovolnické úklidy už od roku 2016. V celkem 20 městech od té doby dobrovolníci sesbírali přes 182 tun odpadu. A právě hradecká základna patří v Česku mezi ty nejaktivnější.

Pokud si například všimnete nadměrného množství odpadu v některé z hradeckých lokalit, můžete dát hradecké organizaci Trash Hero tip na emailu hradeckralove@trashhero.org nebo na Facebooku. Tam také najdete informace o všech plánovaných akcí, kterých se můžete aktivně zúčastnit a zlepšit tak prostředí, ve kterém všichni žijeme.

Jeden z hostů podcastu Petr Čapek se kromě klasických dobrovolnických úklidů věnuje také ploggingu. Jde o jednoduchou kombinaci běhu a sbírání odpadu. „Plogging je sport, který se k nám dostal ze Švédska. Běháme prostě v přírodě s pytli na zádech a sbíráme odpadky. Za jeden běh dokážeme nasbírat až sto kilo odpadu. Když jsme někdy v lokalitách s velkým množstvím odpadu, tak to moc o běhání není, protože je stále co sbírat,“ vysvětluje Petr.

O tom, že odpad se dá sbírat na opravdu hodně různorodých místech, se přesvědčili aktivisté i při úklidu řeky Labe pomocí silného magnetu. „Tam jsou ty nálezy občas hodně zajímavé. Podařilo se vytáhnout třeba útočný granát, náboje do kulometu, jízdní kolo, dopravní značky nebo dělovou kouli,“ popisuje Simona Strejčková netradiční nálezy v řece přímo v centru města.

Trash Hero se ale nevěnuje pouze úklidům. Pro děti ve školách organizují také různé vzdělávací akce. „Je spousta věcí, které se dají zlepšit. Nejdůležitější je odpad zbytečně nevytvářet, ne to, kde ho budeme sbírat a kolik ho sesbíráme,“ zakončuje Simona.

Helena Kozáková, Tomáš Kulhánek
redakce@salonkyhk.cz