Pondělí

27. května 2024

Nyní

23°

Zítra

17°

Svátek má

Omezením spotřeby energií může Putina oslabit každý z nás, říká Martin Dvořák

18. 3. 2022

První porevoluční primátor vzpomíná v Debatě pod Bílou věží na 90. léta v Hradci Králové i na další dvě dekády, které strávil v diplomatických službách v Jugoslávii, Iráku, Spojených státech nebo Kuvajtu. Vzhledem k jeho současné pozici náměstka ministra zahraničí ale nemůže být hlavním tématem rozhovoru nic jiného, než situace na Ukrajině. Co říká na cestu premiéra Fialy do Kyjeva, proč není vstup Ukrajiny do Evropské unie tak horkým tématem a jak může proti Putinovi bojovat každý z nás ve své domácnosti? To a mnohem více prozrazuje v Debatě pod Bílou věží Martin Dvořák.

I když se v diplomacii pohybuje přes 20 let, ruský útok na prakticky celé území Ukrajiny prý ještě před pár týdny neočekával. „Vedl jsem na ministerstvu pracovní skupinu k Ukrajině už nějaký čas před invazí, ale vždycky jsem byl spíš zastáncem toho, že Putin pouze blafuje a válka nebude. Měli jsme ale i informace od zpravodajských služeb a nakonec se bohužel ukázalo, že jejich informace byly velmi přesné,“ řekl o začátku války na Ukrajině Martin Dvořák. Že válka opravdu začala, zjistil prý 24. února ve čtyři hodiny ráno a jeho každodenní život se od té doby výrazně změnil.

Cestu premiéra Petra Fialy do Kyjeva považuje Martin Dvořák za správné a silné gesto. „Je to vzkaz celému světu, že se nebojíme, stojíme na straně Ukrajiny a jsme ochotni i něco riskovat,“ okomentoval premiérovu cestu dlouholetý diplomat. Onen risk podle něj nemusel být zase tak výrazný. „Mám osobní zkušenosti z válečných oblastí z Kosova a Iráku a musím říct, že skoro vždycky to přímo na místě vypadá trochu míň dramaticky, než jak je to každý den prezentováno v médiích. Je běžné, že se i pár kilometrů od fronty žije téměř normálně,“ popsal své zkušenosti Dvořák.

O Martinu Dvořákovi

Martin Dvořák se narodil v Praze v roce 1956. V Hradci Králové těsně po sametové revoluci založil s přáteli Občanské fórum, následně byl v roce 1990 zvolen hradeckým primátorem. Funkci obhájil i v komunálních volbách v roce 1994. Po roce 1998 následně působil na diplomatických misích v Kosovu, Iráku, Spojených státech amerických a Kuvajtu. Do Hradce se vrátil loni v létě. Jako člen hnutí STAN neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny a od prosince se pak stal náměstkem ministra zahraničí. 

Ukrajina si podle Dvořáka vzhledem k současné situaci zaslouží od Evropské unie speciální přístup, díky kterému by mohla urychleně získat statut kandidátské země. Samotný vstup do EU ale podle zkušeného diplomata rozhodně není otázkou pro nejbližší období. „Určitě to není tak, že by se válkou zničená nebo dokonce ještě zmítaná země mohla stát členskou zemí EU,“ upozornil náměstek ministra zahraničí.

Podle Martina Dvořáka kvůli boji s Putinem musí občané přijmout fakt, že každý obětuje i něco ze svého pohodlí. Kdybychom například každý snížili teplotu vytápění v našich bytech o dva stupně, dáme prý Putinovi o 10 procent méně na to, aby financoval válku na Ukrajině. „Omezit svou spotřebu energií znamená svým drobným dílem přispět k tomu, že Putina oslabíme, protože on je na prodeji energií závislý. Celá Evropa platí Putinovi 700 milionů dolarů denně za energie. Za to se dá samozřejmě pořídit hodně vojenské techniky. V případě, že bychom to dokázali snížit třeba na polovinu, bude mít Rusko velký problém,“ vysvětlil Dvořák.

Ačkoliv poslední dvě dekády strávil převážně na cestách, jako hradecký patriot osud svého města prý vždy pečlivě sledoval i ze zahraničí. „I teď na ministerstvu mě všichni vnímají tak, že jsem ten z Hradce. I když jsem se narodil v Praze, Hradečákem už zůstanu nadosmrti,“ prozradil první hradecký primátor. A přidal i důvody, proč ze zahraniční diplomatické kariéry vzpomíná nejraději na pětileté působení v New Yorku.

V současnosti Dvořák tráví většinu času v Černínském paláci v Praze. Doma je ale v Hradci Králové, kde se chce letos na podzim aktivně zúčastnit komunálních voleb na kandidátce hnutí STAN. „Jsem připraven kandidátku podpořit svou účast z některého ze spodních míst. Můj návrat na magistrát ale rozhodně není ve hře. Chci dál pracovat na ministerstvu a vnímám to tak, že nemůžu současně s tím být ve vedení města,“ uvedl Dvořák s tím, že v Hradci by mohl vykonávat maximálně funkci řadového zastupitele.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Jiří Tůma