Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Na mé tréninky chodila celá vesnice, vzpomíná motokaskadér Pavel Vik

6. 6. 2022

Když začínal kariéru motocyklového závodníka a kaskadéra, měl problém najít místo pro svůj trénink. Své první kousky na motorce se tak učil za běžného provozu na silnici. Jeho odhodlání a těžká dřina se ale po čase vyplatily. Českou republiku 10 let reprezentoval na mistrovstvích Evropy i světa a umisťoval se pravidelně na předních pozicích. Hostem podcastu Vítka Martince byl profesionální motocyklový kaskadér Pavel Vik.

Láska k motosportu se u Pavla Vika projevila už v dětství. Přesněji prý okolo osmého roku. "U nás v rodině jezdili můj strejda a bratranec motokros a mně se to moc zalíbilo. Ale tu hlavní inspiraci jsem načerpal na velkých kaskadérských akcích. Tenkrát jsem se byl poprvé podívat jako divák a úplně mě to nadchlo," vzpomíná Pavel Vik. 

Začátky jeho vysněné kariéry podle něj rozhodně nebyly jednoduché. "Pamatuju si, že když jsem začínal jezdit, tak jsem neměl kde trénovat. Najít místo, kde bych mohl trénovat své kaskadérské kousky, nebylo vůbec snadné. A tak když nebylo zbytí, trénoval jsem kolikrát na silnici za běžného provozu. Vtipné bylo, že si na to zvykli i lidi z naší vesnice a chodili se na moje tréninky koukat. Časem chodilo okolo stovky lidí a to se vám hned trénuje jinak," vypráví úspěšný motocyklový kaskadér. 

Největší úspěchy zažil Pavel Vik mezi 2006 a 2010. "Tehdy jsme projeli celou Evropu. Byli jsme na závodech ve Švýcarsku, Holandsku nebo Maďarsku. To byly státy, kam se sjížděla ta kaskadérská elita. Většinou tam bylo 70 kaskadérů z celého světa. Tam se mi podařilo v roce 2006 10. místo na mistrovství Evropy a o rok později 11. místo na mistrovství světa. Pak jsem se bohužel zranil při hraní hokeje a to tak nějak ukončilo moje sportovní ježdění. Léčil jsem to rok a doktoři mi dávali jen 50% šanci, že začnu s rukou znovu hýbat. Vrátit se po více než roce už bylo dost náročné a ruka byla dost otupělá, takže jsem se rozhodl, že se budu věnovat exhibicím," vysvětluje rodák z Náchoda, který v současnosti žije v Třebechovicích pod Orebem.  

To a mnohem víc se dozvíte v novém podcastu Vítka Martince s profesionálním motocyklovým kaskadérem Pavlem Vikem.

Vítek Martinec
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek