Pátek

29. září 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

Nebýt boxu, byla bych možná ve vězení, říká reprezentantka Čavajdová

12. 7. 2022

Věděli jste, že máme v Hradci Králové ženu, která se úspěšně věnuje boxu? V téhle spíše mužské disciplíně je čerstvou vítězkou mistrovství České republiky a momentálně se připravuje na Olympiádu v Paříži v roce 2024. Hostem podcastu Vítka Martince byla reprezentantka ČR v boxu Kateřina Čavajdová.

Kateřině trvalo delší dobu než sport, na který má talent, objevila. S boxem začala až v 19 letech. “Já myslím, že jsem začala v tom správném věku. V 19 už to má člověk v hlavě srovnané a ví, co chce. Kdybych začala třeba ve 13 letech a chtěla se připravovat na velké turnaje a během toho bych třeba narazila na kluka, tak čemu bych ve 13 dala přednost? Asi spíš tomu klukovi,” říká Kateřina.

Ve svém životě si už prošla spoustou těžkých chvil a zkoušek. Dá se tedy mluvit o tom, že byl pro ní box vysvobozením? “To určitě, byla to spíš záchrana. Kdyby mě k boxu život nezavedl, byla bych možná ve vězení. Měla jsem v sobě nahromaděnou spoustu agrese, která se nedala ovládat a viděla jsem problém skoro ve všem," vzpomíná upřímně Kateřina Čavajdová v rozhovoru. “Box mě chytil tím, že jsem se po tréninku cítila volná. Bylo mi dobře. Agrese byla pryč. Všechny problémy jako by zmizely,” vysvětluje. 

“S boxem jsem začínala u pana Patočky, což je dnes už boxerská legenda a potom jsem dostala pozvánku na první soustředění s holkami z reprezentace. Tam si mě vyhlídl Marek Šimák. Znal mého bráchu, protože trénoval juniorskou mužskou reprezentaci a tak věděl, co v nás je a na základě toho mě převedl do SK boxing Praha, což je jeden z nejlepších klubů v Praze,” popisuje vývoj ve své kariéře Kateřina, která se nedávno stala mistryní republiky. 

Ambice do dalších let má přitom mladá boxerka z Hradce Králové ještě mnohem vyšší. “Momentálně se připravuju na Olympijské hry v Paříži. Mojí největší motivací je být historicky první Češkou, která se dokáže kvalifikovat na Olympiádu a zároveň získat i první medaili. A já vím, že na to mám a dokážu to,” prozrazuje své cíle Kateřina. 

Pokud se chcete o velké naději českého boxu dozvědět ještě víc, poslechněte si nový podcast Vítka Martince s reprezentantkou České republiky Kateřinou Čavajdovou.

Vítek Martinec, Tomáš Kulhánek
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek