Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Člověk by měl být pojištěný na 85 procent příčin, které se mohou stát

13. 4. 2022

Pojištění. Věc, která by neměla minout žádného z nás, protože nikdo nevidíme do budoucnosti. Nikdo nevíme, co budeme potřebovat třeba už za pár minut. A právě tuto nevědomost často řeší pojištění. Do dalšího podcastu Salonek si proto moderátor Olda Tamáš pozval hypotečního a investičního specialistu Petra Koštejna z Hradce Králové, který však svým klientům pomáhá i s výběrem pojištění.

Zkuste vysvětlit, proč je obecně dobré mít pojistku?
Pojistka je minimalizace rizik. V podstatě je takový ten nejzákladnější kalkul, když nemám rezervu na to, abych byl schopný unést ztrátu nějakého určitého majetku, výpadku příjmů či plnění určitých závazků. A proto si platím pojištění, které je nějakým způsobem setinou procentuální části toho, co bych musel jinak v případě nenadálé události doplatit.

Pojistek je obrovské množství, ale příjem, alespoň u většiny lidí, je jen jeden. Ano, když mám auto, tak musím mít povinné ručení, ale z toho, co si lze vybrat, co byste z vaší zkušenosti doporučil mít pojištěné?
Když se nebudeme bavit pouze o majetku jako takovém, tak určitě nejběžnějším a nejzásadnějším pojištěním, které by člověk měl mít, je občanská odpovědnost. Protože tím, jak existuji, tak mohu způsobit nějakou nechtěnou škodu nebo ujmu na zdraví. Na toto se vztahuje ta nejzákladnější pojistka. Ta zapříčiní to, že když tamhle někomu něco omylem rozbiju, nebo když se díky mně někdo zraní a bude mít trvalé následky, nebo se bude dlouho léčit, tak po mně může chtít platit výlohy anebo se toho bude dožadovat pojišťovna. Domnívám se proto, že je dobré mít takovou pojistku hlavně v rodině. Je to základ, který se hodí opravdu každému.

Když jsme se spolu bavili o hypotékách a investování, vždy jsme se odráželi od nějakého balíku peněz, které vydělávám a mohu je někam vložit. Že by to měl být nějaký poměr. Vím, že když někdo prodává pojistky, tak se klientovi bude snažit prodat všechno, co jde, protože je to jeho byznys. Ale existuje nějaký poměr, kolik bych měl dát do pojištění, abych sám sebe zbytečně nedostal do finančních potíží.
Tohle je těžko vyčíslitelné, vždy to závisí na příjmech a závazcích. Samozřejmě, že pokud člověk bere 25 tisíc a bude mít pojistku za 5 tisíc, tak je to samozřejmě nepoměr. Zároveň závisí, jestli tam má nějaká rizika. Nejčastěji je tohle skloňované v oblasti životního pojištění, které s tím asi nejvíc souvisí, protože pojistky majetku si platíte jednou ročně a tolik nevstupují do výdajů. U životního pojištění by to mělo obsahovat nějaký ekvivalent ročního příjmu, aby to pojištění bylo schopné obsáhnout. Takže co se týká jeho ceny, je to individuální. Je to vždy podle klienta, ale zároveň i podle dané pojišťovny. Když s klienty řešíme životní pojistku, tak je důležité vědět, jaké má závazky, jaký má životní styl, jaká je jeho zdravotní situaci a pak samozřejmě musím zjistit, kde vím, že to bude dávat smysl jej pojistit. Nemělo by to být úplně to nejlevnější pojištění, které trh nabízí. I tady existují nějaká rizika. Člověk nikdy nebude stoprocentně pojištěný na všechno, ale dejme tomu, že na 85 procent příčin, které se mohou stát.

Celý rozhovor s Petrem Koštejnem si můžete poslechnout v našem podcastu.

Oldřich Tamáš, Michal Bogáň
redakce@salonkyhk.cz