Pátek

31. března 2023

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Propaguje sbírku pro sirotčinec v Keni, dětem chce dopřát novou střechu

4. 5. 2022

Láďa je člověk s velkým srdcem. Jeho kamarád Václav se v Keni stará o sirotčinec ve kterém žije okolo 50 dětí. Je tam nedostatek jídla, neúnosně drahá lékařská péče nebo děravá střecha, kterou zatéká. Láďa byl v Keni osobně a na vlastní oči viděl v jak těžkých životních podmínkách tam děti žijí a rozhodl se to šířit mezi lidi, jak jen to půjde. Pomoct můžete i vy a to tím, že přispějete na transparentní účet, ze kterého půjde 100 procent částky na podporu sirotčince v Keni. Na částce vůbec nezáleží. Pokud Vás zajímá celý příběh, poslechněte si podcast Vítka Martince, tentokrát s podporovatelem sirotčince v Keni, Ladislavem Soókym.
Láďův kamarád Václav jel původně do Keni cestovat, nakonec se tam ale usadil. Jednoho dne za ním přišel soused Steven s tím, že se jeho rok a půl stará dcerka popálila o parafinovanou lampu a měla opravdu velké popáleniny, takže musela být hospitalizována. "Jenže zaplatit léčbu je tam neskutečně drahá záležitost. Poprosil tedy Václava jestli by mu s tím nepomohl a ten výzvu přijal a zveřejnil příběh na sociální síti a během tří dnů se mu podařilo vybrat přes 80tisíc korun," vypráví Láďa.

Vybraná částka by na léčbu stačila, malá holčička však mezitím bohužel zemřela. Protože dali dárci Václavovi volnost, musel se sám rozhodnout, co s vybranými penězi udělá. Rodině po zemřelé holčičce zaplatil pohřeb dal jim ještě nějakou další finanční podporu. "Poté si našel ve stejném městečku sirotčinec s řadou problému, jako byla odpojená voda, elektřina nebo málo jídla pro děti. A tam ho přivítal pastor s otevřenou náručí, protože tamní vláda nepřispívá na sirotčince vůbec. A tím, že nastartoval fungování toho sirotčince, obnovil elektřinu, dodávku vody a další potřebné věci, tak doslova změnil život těm padesáti dětem," vypráví Láďa.

"V říjnu loňského roku jsem sirotčinec navštívil osobně a byl to pro mě hodně silný zážitek. Pamatuju si, jak jsem přijel k takovému objektu, o kterém se nedá ani říct, že by to byla budova, protože to byly čtyři zdi přikryté plechem. A z toho objektu na tebe naskáče 47 dětí, protože mají radost, že k nim přijel někdo na návštěvu. A vždycky, když jsem o tom vyprávěl tady v Česku, často mi ti lidé říkali, že u nás přeci také máme dětské domovy. To ano a jsou to nepochybně děti, které mají podobný příběh. Rozdíl je v tom, že, když to řeknu blbě, tady ty děti mají všechno, co potřebují. Tam nemají nic," vysvětluje Láďa. 

"Když jsem odtamtud odjížděl, slíbil jsem sám sobě, že jim musím nějak pomoct. Proto se tento příběh snažím šířit, jak jen to jde. Václav má takové přání, že by se za vybrané peníze letos udělala nová střecha," říká Ladislav Soóky. Pokud chcete děti v keňském sirotčinci podpořit, můžete poslat libovolnou částku na transparentní účet: https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/123-2410840247

Vítek Martinec

redakce@salonkyhk.cz
Foto: Vítek Martinec