Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Školní výlet nemá s herectvím a uměním nic společného, říká Václav Bartoš

8. 5. 2022

Plechovka od barvy, kámen a fixy. To jsou veškeré rekvizity, se kterými už 24 let vystupuje na tradičním divadelním festivalu Regiony v Hradci Králové. Z krátké etudy s předmětem, kterou vytvořil na základní umělecké škole, je dnes už legendární vystoupení, bez kterého si spousta Hradečáků ani nedokáže festival představit. O kultovním představení Školní výlet hovořil v podcastu Vítka Martince Václav Bartoš!

Václav Bartoš hned na začátku rozhovoru upřesňuje, že si nepřeje být titulován jako herec. "Mé vystoupení nemá s herectvím nic společného. Hrozně bychom urazili herce. Spíš bych se uvedl jako neherec, hlavně ať to nezavání nějakým uměním. O to tam opravdu nejde," říká s úsměvem Václav, který své představení Školní výlet i letos zahraje každý festivalový den od 21 hodin na Terasách Karla Otčenáška.    

"Na divadelním festivalu hraju Školní výlet už 24 let a může mít už tak 200 repríz. Poslední roky už to hraju každý den festivalu a pokaždé je plno, protože lidi si to mezi sebou doporučují," popisuje Václav Bartoš. Diváci, kteří jeho kultovní představení ještě neviděli, by od něj prý rozhodně neměli čekat nějaké poselství.

"Úplně původně tam před lety bylo. V té době jsem se ještě zajímal o divadlo a celé vystoupení bylo divadlo s předměty. Jenže lidi se tomu spíš smáli a ta katarze nepřicházela, tak jsem se začal věnovat těm fórkům a vznikl z toho spíš stand up," vysvětluje Vašek. 

Zkušenosti s klasickým herectvím Václav Bartoš rozhodně má. Studoval totiž na DAMU. "Je ale pravda, že když jsem jim tuhle svou scénku zahrál na DAMU, tak mě potom vyhodili z herectví a tu školu jsem dostudoval jako divadelní kritik. Tady v Hradci si to ale lidi oblíbili, za což jsem rád. Dokonce mi minulý festival někdo řekl, že si bez toho neumí představit divadelňák," těší Vaška.

Pokud se chcete o Školním výletu dozvědět ještě víc, pusťte si celý podcast Vítka Martince. Jeho hostem byl protagonista Školního výletu a neherec Václav Bartoš!

Vítek Martinec
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek