Čtvrtek

2. února 2023

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

V Hradci máme nejzelenější MHD v Česku, říká Zdeněk Abraham

19. 5. 2022

Za čtyři a půl roku v čele hradeckého dopravního podniku zažil nárůst cestujících v městské hromadné dopravě, ale také problémy související s covidem a vysokými cenami ropy a elektřiny. Jak se podle něj změní hradecká MHD v nejbližším období? Hostem další Debaty pod Bílou věží byl ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham.

Hradec Králové se podle Zdeňka Abrahama může pyšnit tou nejzelenější městskou hromadnou dopravou v České republice. „Polovina všech našich vozidel jezdí na elektřinu. Tato vozidla odjezdí dokonce 60 procent všech kilometrů najetých po Hradci Králové. Je to určitě tišší a ekologičtější způsob dopravy v porovnání s naftovými vozy,“ vysvětluje Zdeněk Abraham. Od Hradce se podle něj inspirovaly v posledních letech i další města jako třeba Ostrava.

Úplně se zbavit naftových vozidel se však podle ředitele hradecký dopravní podnik zatím nemůže. „Už dvakrát jsme na Slezském Předměstí zažili menší blackout a měli jsme problém dobít všechny elektrobusy. Pořád se tedy vyplatí stát na více jak jedné noze. V současnosti to znamená využívat naftu i elektřinu. Uvidíme, jaká další a třeba ekologičtější noha přibude v budoucnu,“ říká Abraham. Jednou z variant mohou podle něj do budoucna být vodíkové autobusy.

V posledních měsících je Abraham také pod značným politickým tlakem. Kvůli úbytku cestujících v souvislosti s covidem a také zvyšováním cen ropy, elektřiny, ale i dalších nákladů narůstá prokazatelná ztráta dopravního podniku, kterou každoročně kompenzuje ze svého rozpočtu hradecká radnice. A to se nelíbí některým zastupitelům. Dopravní podnik tak dostal za úkol zastabilizovat svou ztrátu. „Při současné vysoké inflaci to v podstatě nejde jinak, než snižováním dopravy. Snižování dopravy znamená i propuštění lidí a to nikdo z nás nechce. Připravili jsme pro město dokument, kde jsme naznačili možné úspory. Představa zastupitelstva, že bychom ušetřili 100 milionů, by pro Hradečáky znamenala, že by MHD jezdila stabilně pouze podle nedělního jízdního řádu,“ říká Abraham.

Zvýšení komfortu pro cestující podle něj určitě přinese nový odbavovací systém, který by měl v hradecké MHD začít fungovat na konci letošního roku. Ve všech vozech bude od té chvíle možné platit klasickou platební kartou. „Do budoucna uvažujeme o tom, že by městská karta úplně skončila,“ prozrazuje také ředitel dopravního podniku.

Cílem pro nadcházející týdny a měsíce je podle Abrahama získání nových řidičů. V současnosti jich dopravnímu podniku chybí asi 12. I proto přichystal na 8. června od 14 hodin speciální náborovou akci Za volantem autobusu MHD. „V areálu dopravního podniku máme vyklizenou plochu, na které si mohou zájemci vyzkoušet, jaké je to řídit autobus,“ říká Zdeněk Abraham. Pokud máte o účast na akci zájem, zarezervujte si místo na telefonních číslech 495 089 231 nebo 703 157 000. Volat můžete až do 7. června vždy v pracovní dny mezi 8. a 14. hodinou. Podmínkou je vlastnictví řidičského oprávnění skupiny B pro osobní auta.

V rozhovoru vysvětluje také výhody parciálních trolejbusů, porovnává náklady na provoz naftových autobusů a elektrobusů a s radostí popisuje, že se cestující po covidové krizi do vozů MHD zase pomalu vrací.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Jiří Tůma