Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

I mladí lidé mohou v politice něco změnit, říká nejmladší hradecký zastupitel

14. 1. 2022

Ve 23 letech se stal student práv a politologie Kamil Kubica (Piráti) vůbec nejmladším hradeckým zastupitelem v moderní éře města. Svým vrstevníkům prý chce ukázat, že i v mladém věku lze ve městě něco změnit. S jeho mládím se ale pojí i mezigenerační konflikty. V podcastu hradeckých Salonek vypráví třeba o tom, jak mu jeden z nejstarších hradeckých zastupitelů začal tykat. Hovoří ale i o vážnějších věcech. Zmiňuje třeba, že tři čtvrtě miliardy za nový fotbalový stadion by radši použil na jiné investice. A nastiňuje i své další ambice. Letos na podzim by prý chtěl s Piráty vyhrát komunální volby a usilovat o post hradeckého primátora.

Student práv a politologie se do hradeckého zastupitelstva nečekaně dostal z pozice náhradníka loni v létě. Stalo se tak poté, co na zastupitelský mandát rezignoval jeho stranický kolega Aleš Dohnal. "Byl to pro mě trochu šok. Rychle jsem se ale zapojil a teď už snad aspoň trochu chápu, jak to tam funguje," říká v podcastu mladý hradecký politik. 

Ačkoliv je mezi zastupiteli suverénně nejmladší a v prvních měsících v zastupitelstvu se párkrát setkal s narážkami kolegů na svůj věk, už po podzimních volbách by se rád postavil do čela Hradce Králové. V pirátských primárkách se totiž rozhodl kandidovat na volebního lídra a netají se cílem komunální volby vyhrát.

"Chtěl bych volby vyhrát a v případě, že bych byl lídr kandidátky pak usilovat o post primátora. Zcela upřímně, mám práci, která mě baví, takže nechci být náměstek. Pokud by ale byla šance na to, abychom měli primátora a já dostal vaší podporu, tuto funkci bych přijal," napsal Kubica na pirátském fóru. V podcastu tak hovoří také o tom, zda si opravdu myslí, že se může stát nejmladším primátorem v historii České republiky nebo proč tentokrát jeho strana nebude kandidovat v koalici se Starosty.

Mladý politik se vyjadřuje i k tradičním hradeckým tématům. Vzkaz poslal obyvatelům Benešovy třídy, razantně se postavil proti podzemnímu parkovišti pod Velkým náměstím a poněkud skepticky se vyjádřil i k současné stavbě fotbalového stadionu. "Nejsme proti tomu mít nový stadion, za současných podmínek se mi to ale osobně nelíbí. Reálně má město spoustu jiných problémů. Mnohem důležitější jsou třeba parkovací domy," říká Kubica.