Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Nic nesmí být na krev, tvrdí hypoteční a investiční specialista

19. 1. 2022

Rostou ceny nemovitostí, rostou ceny hypoték, rostou ceny energií... Výhled do budoucnosti není nic moc. Na druhou stranu štěstí přeje připraveným, a proto jsme ve studiu Salonek přivítali hypotečního a investičního specialistu Petra Koštejna z Hradce Králové. Ten v našem třídílném miniseriálu s moderátorem Oldou Tamášem provedl malou sondu do světa financí. V úvodním videopodcastu je hlavním tématem hypotéka.

Má smysl brát si hypotéku? „Vždycky záleží na klientovi, co hledá, a jeho ekonomické situaci, ale nic nesmí být na krev,“ tvrdí muž, který už více než osm let pomáhá klientům se správou osobních financí a chrání jejich zájmy před finančními institucemi.

Pokud hypotéka není mimo finanční možnosti klienta a dává mu smysl, že například investuje do zajímavé nemovitosti, nevidí v tom problém. „Splátka na úvěrech by ale podle mého názoru neměla přesáhnout čtyřicet procent z jeho příjmů, respektive příjmů celé domácnosti,“ radí Petr Koštejn.

Ve videu se hradecký finanční poradce vyjadřuje také k současným krokům České národní banky, baví se o dalších cestách, jak zhodnotit své úspory i o práci svých kolegů z branže. „Kvalita se určitě pozná podle referencí. Ale důležité je i to, když se s poradcem setkáte, jestli vám sedí lidsky, a jste schopni si představit, že se vám stará o peníze. A zároveň z něj cítíte, že tomu i rozumí a není to jen někdo, kdo se naučil nějakou básničku. Na rovinu byste se měli dozvědět, jaká jsou rizika a jaké výhody,“ vypráví.

„Moje vize je taková, že to budu dělat ještě dalších dvacet, třicet let. A snažím se se svými klienty navázat určitý vztah a budovat dlouhodobou spolupráci,“ svěřil se Petr Koštejn. A více se dozvíte v našem podcastu.

Oldřich Tamáš, Michal Bogáň
redakce@salonkyhk.cz