Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sion je v Mandysovce nelegálně, tvrdí primátor. Doksanský to odmítá

24. 1. 2022

Do Debaty pod Bílou věží hradeckých Salonek přišli dva hosté, jejichž slovní přestřelky už několik měsíců plní hradecká média. Pozvání moderátora Tomáše Kulhánka přijali primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek (ODS) a ředitel ZŠ Sion Denis Doksanský. Ředitel soukromé školy v duelu vysvětloval, proč navzdory výpovědi odmítá opustit městské prostory ZŠ Mandysova. Hradecký primátor dal zase najevo postoj radnice. Sion prý nedodržuje smlouvy a v Mandysovce je už od začátku ledna nelegálně.

Už čtyři měsíce mezi sebou bojují primátor Alexandr Hrabálek a ředitel ZŠ Sion Denis Doksanský. Jejich spor odstartovala v září loňského roku výpověď, kterou vedení města zaslalo soukromé škole z městských prostor ZŠ Mandysova. Ačkoliv je v souladu s platnou smlouvou mezi městem a Sionem, Doksanský její platnost od začátku zpochybňoval. Veřejně opakovaně deklaroval, že stěhování malých žáčků v průběhu školního roku je nereálné a Sion se k němu ani nechystá.

Navzdory smlouvě tak zůstala ZŠ Sion v prostorách Mandysovky i v novém roce a radnice teď hrozí Sionu statisícovými smluvními pokutami. Spor, během kterého se oba aktéři opakovaně obviňují ze lží a demagogie, přišli primátor Hrabálek a ředitel Doksanský vysvětlit do přímého duelu před naší kameru. 

Denis Doksanský v Debatě pod Bílou věží připomněl ústní dohodu, která platila se všemi předchozími vedení města, že v žádném případě nedojde ke stěhování během školního roku. Alexandr Hrabálek však odmítl, že by takový slib někdy padl ze strany současného vedení města. „S námi o tom nikdo nejednal. Pan ředitel měl 14 let na to, aby upravil smlouvu. O žádných ústních dohodách jsem nevěděl. Jestliže je uzavřel s našimi předchůdci, měl nám to říct buď pan ředitel, nebo někdo z minulého vedení," řekl primátor.

Ředitel Sionu navzdory smlouvě tvrdí, že svým současným postojem dává svým žákům dobrý příklad. „Ve chvíli, kdy proti vám někdo jedná nespravedlivě a proti dobrým mravům, je dobré se bránit. A to i tehdy, když ten někdo vůči vám má politickou moc,“ řekl v duelu Doksanský. 

Podle Doksanského se Sion s městem v prosinci dohodl na tom, že v městských prostorech mohou žáci a učitelé soukromé školy zůstat až do června. Hrabálek však takovou dohodu popřel. „Našli jsme si náhradní řešení a slíbil jsem vám, že s ohledem na malé děti vás nenechám vystěhovat policií. Nedohodli jsme se ale na tom, že tam zůstanete. Sion je v Mansysovce od začátku ledna nelegálně,“ řekl rázně hradecký primátor, který trvá i na zaplacení smluvní pokuty, která činí 170 tisíc za každý měsíc. Předpokládá také, že orgány města se budou znovu zabývat i dovoláním Denise Doksanského z komise pro školství.

I přes vyhrocenou debatu v závěru oba muži vyjádřili naději, že spor se podaří urovnat bez soudní pře. Ředitel Sionu také nevyloučil, že se v podzimních komunálních volbách pokusí dostat do zastupitelstva.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz