Neděle

2. října 2022

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Myšlenky ČSSD v zastupitelstvu chybí, chceme se tam vrátit, říká Jan Král

28. 8. 2022

Vrátit po čtyřleté přestávce tradiční značku ČSSD do hradeckého zastupitelstva se v nadcházejících komunálních volbách pokusí z pozice volebního lídra 44letý obchodní manažer Jan Král. S jakým programem toho chce ČSSD dosáhnout? Chybí v současném zastupitelstvu myšlenky sociální demokracie? Hostem předvolebního speciálu pořadu Debaty pod Bílou věží byla jednička kandidátky ČSSD s podporou nezávislých Jan Král.

Ačkoliv je Jan Král jedničkou na kandidátce, na nejvyšší post ve městě vzhledem k posledním volebním výsledkům sociální demokracie nemyslí. "Jsem zvyklý řídit tým lidí, takže předpoklady pro funkci primátora mám. Na rovinu ale říkám, že na zisk primátorského křesla nemyslíme, pro nás je prioritou dostat se do zastupitelstva," naznačil Král volební ambice ČSSD. Strana by ráda získala aspoň dva mandáty v zastupitelstvu. V tom současném podle Krále rozhodně chybí myšlenky sociální demokracie. „Naše myšlení na potřebné v zastupitelstvu rozhodně chybí a v dnešní době tam naše myšlenky budou potřeba,“ uvedl Jan Král.

Po loňských sněmovních volbách, ve kterých zažili sociální demokraté historický debakl, se v mnoha městech rozhodli značku ČSSD pro komunální volby upozadit. S jiným názvem uspěl nedávno pardubický hejtman Martin Netolický a letos „schovali“ známou značku ČSSD například i předseda strany Michal Šmarda nebo královéhradecký krajský předseda Jan Birke. V Hradci Králové ale sociální demokraté kandidují přímo pod svou známou a letitou značkou. „Uvažovali jsem i o jiných variantách, ale nakonec jsme dospěli k rozhodnutí, že značku ČSSD chceme ukazovat. Myslím si, že jde stále o velmi dobrou značku s bohatou historií,“ vysvětloval v rozhovoru hradecký lídr.

Debaty pod Bílou věží speciál:

Prostor ve speciálním předvolebním vydání pořadu Debaty pod Bílou věží postupně dostane všech 15 volebních lídrů do nadcházejících komunálních voleb v Hradci Králové. Exkluzivní rozhovory budeme postupně zveřejňovat na webu www.salonkyhk.cz, na našem youtubovém kanále a také v podcastových aplikacích v pořadí podle vylosovaných volebních čísel.  

Programovou prioritou hradecké ČSSD jsou podle Krále dostupné bydlení, rozšíření sociálních služeb a dopravní služby ve městě. „Rozvoj bydlení musí být za spoluúčasti města. Aktuálně jde takřka veškerá výstavba ve městě přes developery, my prosazujeme vytváření družstevních výstaveb,“ uvedl Král.

Na rozdíl od některých jiných stran se v programu sociální demokracie i letos objevují sliby o urychlení rekonstrukce Velkého náměstí Benešovy třídy. Oba projekty se přitom radnice marně pokouší dotáhnout už mnoho let. „Nevím, jestli to předchozí i současné vedení města dělaly špatně, ale domníváme se, že se na těch akcích musí pracovat. Město musí například na Benešovce pracovat postupně. Nebudeme dnes říkat, že za čtyři roky zrekonstruujeme celou Benešovu třídu i Velké náměstí, musíme se ale posunout a mít hotové všechny přípravné věci. Pak už je to věc financí,“ řekl volební lídr ČSSD.

V případě úspěchu ve volbách je sociální demokracie podle svého lídra připravená jednat o koalice s jakoukoliv z kandidujících stran. Výstavba podzemního parkoviště pod Velkým náměstím u ČSSD podporu nemá, sociální demokraté by naopak chtěli zintenzivnit jednání s ministerstvem obrany ohledně možného získání Žižkových kasáren do majetku města. V nich by pak mohl vzniknout parkovací dům. „Ministerstvo se kasáren zatím vzdát nechtělo, ale ty dvířka už se trochu více otevírají, věřím, že už by se o tom dalo hovořit,“ uvedl Král. Ten také v rozhovoru odmítl prodej fotbalového klubu do soukromých rukou v blízké budoucnosti. Do budoucna se pak podle něj město nevyhne ani vytvoření vlastního parkovacího systému a zpoplatnění parkování na sídlištích.

Poslechněte si celý rozhovor s volebním lídrem kandidátky ČSSD s podporou nezávislých Janem Králem a dozvíte se ještě mnohem víc. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek