Neděle

2. října 2022

Nyní

16°

Zítra

14°

Svátek má

Investice jsou v dnešní době téma pro každého, říká Petr Koštejn

16. 2. 2022

Rodina, zdraví, práce… za tím vším se skrývá další veličina – peníze. A pokud peníze máte, tak můžete začít uvažovat o investicích. Nevíte si rady, jak se zorientovat na investičních trzích a jeho nástrojích? V podcastu Salonek se vám pokusí moderátor Olda Tamáš a jeho host hypoteční a investiční specialista Petr Koštejn z Hradce Králové ukázat cestu, která může vést ke zhodnocení vašich peněžních prostředků.

„Dnes můžeme říct, že investice jsou téma pro každého, protože každý, kdo si může dovolit dát měsíčně stranou alespoň 500 korun, tak se může stát investorem a začít například obchodovat v investičních podílových fondech,“ konstatuje na začátku rozhovoru mladý hradecký finanční poradce.

Samozřejmě, je-li člověk dostatečně bonitní, otevírá se mu více příležitostí, jak zhodnotit své peníze. A to zajímavějšími, ale i rizikovějšími způsoby, což už pak ale záleží na nastavení každého z nás a jeho přístupu a strategii.

„Člověk musí přemýšlet o tom, v jakém čase peníze bude potřebovat, na co je budu chtít, jaký je jeho vztah k riziku. Jestli je typ investora, který dovede unést i to, že když ho potká propad o dvacet procent a bude to muset vybrat, tak tu ztrátu snese a nezhroutí se z toho,“ poukazuje Petr Koštejn.

V dnešním světě, kdy se dá na pár kliknutí objevit na internetu spoustu věcí, je však potřeba si dát pozor i na spoustu nástrah, což v souvislosti se ztrátou úspor může být značně nepříjemná záležitost. Petr Koštejn proto radí se vždycky ujistit, zda společnost zprostředkovávající investice je registrovaná pod Českou národní bankou.

Zlato, akcie, kryptoměny, podílové fondy, dluhopisy… Kam investovat? V Česku nebo zahraničí? „Je potřeba o tom přemýšlet,“ říká muž, který už více než osm let pomáhá klientům se správou osobních financí a chrání jejich zájmy před finančními institucemi. Jeho prvořadým úkolem prý není pomoci klientovi zhodnotit peníze za každou cenu, ale spíše mu otevřít svět investic a doporučit mu nějaké cesty. „A pokud má klient jinou představu, snažíme se to nějak sladit,“ dodává.

Jelikož investiční poradci by podle něj měli rozumět věcem, které jsou na trhu. „Dává mi to největší smysl, že pokud něco s klienty mám řešit, tak v tom musím mít vlastní zkušenosti. Přeci když budete prodávat jinou značku auta, než ve které sám jezdíte, bude to také působit divně,“ říká Petr Koštejn v podcastu Salonek, který je druhým dílem našeho miniseriálu s malou sondou do prostředí financí.

čtěte také: Nic nesmí být na krev, tvrdí hypoteční a investiční specialista


Oldřich Tamáš, Michal Bogáň

redakce@salonkyhk.cz