Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Pan Holík mě v Jihlavě hodil do áčka a řekl: Plav, vzpomíná hokejista Marha

10. 2. 2022

Nejlepší roky prožil ve Švýcarsku, dnes je jednou z ikon Davosu, předního klubu tamní soutěže. Okusil i slavnou NHL, v tuzemsku oblékal dresy Jihlavy, Pardubic či Hradce Králové, kde Josef Marha začínal svoji bohatou hokejovou kariéru. Někdejší reprezentant byl hostem podcastu Vítka Martince.

Bývalý hokejový útočník, který byl už ve svých osmnácti letech draftován do zámořské NHL. Většinu své kariéry ale působil ve švýcarském Davosu, kde odehrál 12 sezón a hned v pěti z nich slavil se svým týmem vítězství v tamní lize. Proč začal chodit do kostela, nebo nemá jeho žena hokej úplně v lásce? Hostem moderátora Vítka Martince byl Josef Marha, hokejová legenda, která oblékala i dres Pardubic či Hradce Králové, kde v současnosti pětačtyřicetiletý někdejší reprezentant začal svoji bohatou kariéru.

Dnes už hokejový veterán vyrůstal coby kluk v malé vesničce Rozběřice u Hradce Králové a k hokeji se dostal napopud kamaráda jeho tatínka, dnes už taktéž legendy v tomto sportu, Jaroslava Kudrny.

„Táta mi vyprávěl, že mě chtěl dát na fotbal, ale pan Kudrna mu prý nabídnul, ať chodí taky na hokej, že můžou chodit spolu. Takže s Jardou se známe už od první třídy," říká Marha.

Prošel mládežnickými kategoriemi, ale v šestnácti letech přestoupil do Jihlavy, kde dostal šanci v A-týmu Dukly. „Pamatuji si, že mě tehdy vybral pan Holík, hodil mě do áčka a řekl, plav, což bylo pro mě tehdy dost drsný," vzpomíná Marha.

V Jihlavě se postupem času stal stabilním hráčem a další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. V osmnácti letech byl draftován do zámořské NHL týmem Quebec Nordiques.

„Na draftu jsem byl s tátou a pamatuji si to dodnes. Byl to hezkej pocit, na druhou stranu jsem byl mladý, takže mi ani nedocházelo, jak velká chvíle v mém životě to vlastně je,“ vrací se zpátky Marha. „Navíc tenkrát nás tam z mého ročníku byla spousta. Z ročníku 1976 nás hrálo snad 17, 18 v NHL. Milan Hejduk, Patrik Eliáš, Petr Sýkora a spousta jiných, kteří se prosadili daleko víc než já," poukázal.

V životě Josefa Marhy ale nebylo vždycky všechno sluncem zalité, tehdy jako hráč Anaheimu se vážně zranil a byl čtyři měsíce na marodce.

„Tehdy mě narazili na mantinel a já jsem si zlomil kotník. A když jsem zjistil, že zranění bude na delší dobu, zpomalilo mě to a já měl čas přemýšlet o životě, o jeho smyslu. A tak se to nějak seběhlo, že jsem začal věřit v Boha. A musím říct, že do kostela chodím dodnes," prozradil životní zkušenost muž, jenž v NHL oblékal také dresy Colorada či Chicaga.

V roce 2001 se Marha vrátil do Evropy a následně strávil v týmu HC Davos 12 sezón, v nichž pětkrát získali titul. „Ve Švýcarsku jsem strávil nejhezčí roky mého života, což bylo i díky skvělému trenérovi, který byl u týmu po celou dobu mého působení. Musí říct, že blízká mi byla i mentalita Švýcarů. Jsou to velcí pohodáři," řekl.

Celou kariéru byla Marhovi oporou jeho manželka, ta ovšem hokej příliš v lásce nemá a to jsou už 27 let. „Ona se o mě spíš bojí, aby se mi nic nestalo, než že by jí vadil ten sport," uvádí celou věc na pravou míru.

Velkou radostí v Josefově životě je v současnosti i border kolie, Max, kterou chodí cvičit se svojí dcerkou. „S Maxem je chodit po Hradci trošku složitější, protože má tendenci skákat pod auta. Jinak je v pohodě, poslouchá, dělá všechno, jen tohle plemeno se používá na nahánění ovcí, takže on, jak vidí něco v pohybu, je těžké ho zastavit. Vůbec nejhorší jsou velké bílé dodávky. Ale zase musím říct, že s věkem by se měl uklidit, tak uvidíme," věří Marha.

To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru Vítka Martince.

Vítek Martinec, Jiří Tůma
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek