Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

16°

Svátek má

Chceme dát školství na radnici větší váhu, říká volební lídr HKN Jan Faltýnek

5. 9. 2022

Dlouholetý ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek vede v komunálních volbách nově vzniklou kandidátku Hradečtí kantoři a Nestraníci (HKN). Proč vlastně strana plná ředitelů hradeckých škol vznikla? Co mohou městu ředitelé nabídnout? Mají potřebnou odbornost i v jiných gescích než je školství? S jakými ambicemi do voleb jdou? A co si myslí o tradičních hradeckých tématech? V dalším předvolebním speciálu pořadu Debaty pod Bílou věží odpovídá volební lídr HKN Jan Faltýnek.

Za ředitelskou kandidátku jde s nadsázkou označit nově vzniklé uskupení Hradečtí kantoři a Nestraníci. Mezi 37 kandidáty do zastupitelstva najdete hned 15 současných ředitelů škol, čtyři zástupce ředitele, dva bývalé ředitele v důchodu a také ředitele domova dětí a mládeže, domova pro seniory nebo městského muzea. V čele kandidátky stojí dlouholetý ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek.

Proč se vlastně ředitelé a učitelé hradeckých škol rozhodli aktivně vstoupit do komunální politiky? „Je za tím naše dlouhodobá nespokojenost. Před volbami každá strana deklaruje preferenci školství, v reálné politice tomu tak pak ale není. Chceme dát školství na radnici větší váhu,“ vysvětlil důvody pro založení kandidátky Hradečtí kantoři a Nestraníci volební lídr Jan Faltýnek. Tomu vadí také fakt, že Hradec Králové po rozpadu koalice už rok a půl nemá náměstka pro školství. Gesce se po odvolání Martina Hanouska (Zelení) ujal původně dočasně primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Protože se ale hradečtí politici nedohodli na novém náměstkovi, zůstala mu gesce až do voleb. „Z logiky věci není možné, aby primátor města mohl stoprocentně nahradit náměstka pro školství," uvedl Faltýnek. 

Debaty pod Bílou věží speciál:

Prostor ve speciálním předvolebním vydání pořadu Debaty pod Bílou věží postupně dostane všech 15 volebních lídrů do nadcházejících komunálních voleb v Hradci Králové. Exkluzivní rozhovory budeme postupně zveřejňovat na webu www.salonkyhk.cz, na našem youtubovém kanále a také v podcastových aplikacích v pořadí podle vylosovaných volebních čísel.  

Třiašedesátiletý ředitel ZŠ Mandysova v rozhovoru také vysvětlil, proč podle něj mají ředitelé na kandidátce dostatečnou odbornost i v jiných gescích, než je školství. „Současný školský systém nás donutil být odborníky takřka na všechno. Ředitelé škol jsou ředitelé velkých organizací, někteří máme i více než 100 zaměstnanců. Musíme řešit bezpečnost práce, ekonomiku, účetnictví, dotace nebo pracovní smlouvy. Myslím si, že jsme z tohoto pohledu dostatečně kompetentní," řekl Faltýnek. 

O své pozice ředitelů městských škol podle Faltýnka on ani jeho kolegové strach nemají. A to ani v případě, že by ve volbách neuspěli a na radnici seděli jejich političtí konkurenti. „Vůbec nepředpokládám, že by něco takového mohlo nastat. Žijeme v demokracii a každý občan má právo volit a být volen, neumím si představit, že by docházelo k nějakému odvolávání ředitelů,“ řekl Faltýnek. V případě úspěchu jsou naopak lidé z čela kandidátky připraveni opustit své ředitelské funkce a ujmout se uvolněných funkcí na radnici.

Za volební cíl HKN označil jejich lídr překonání pětiprocentní hranice nutné pro vstup do zastupitelstva. Velkým úspěchem by pak prý bylo získání pěti až sedmi mandátů v zastupitelstvu. O možné povolební spolupráci se budou kantoři bavit s většinou stran, rozhodující jsou podle nich v komunální politice osobnosti. Společnou koalici však Faltýnek vyloučil s SPD. Za hlavní prioritu z městských investic pak označil Benešovu třídu, Velké náměstí a severní tangentu.

Podzemní parkoviště pod Velkým náměstím by HKN nepodpořilo. Jeho vizí je vybudování parkovacího domu u zimního stadionu, který by mohli využívat i návštěvníci hokejových zápasů. Faltýnek a spol. by naopak podpořili prodej fotbalového klubu do rukou soukromého investora a kladně se staví i k zavedení městského parkovacího systému, který by přinesl zpoplatnění parkování na hradeckých sídlištích. „Možná se to obrátí proti mně jako nepopulární věc, ale myslím si, že se toho nevyvarujeme. Bohužel bude nutné i parkování na sídlištích zpoplatnit, ale na druhou stranu je nezbytně nutné tam zároveň vybudovat parkovací domy. Těžko můžete chtít po lidech, aby platili za parkování, když fyzicky nemají kam to auto zaparkovat," popsal svůj postoj Jan Faltýnek. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek