Úterý

29. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Chci, aby byl Hradec bezpečný pro naše děti, říká lídryně SPD Irena Němcová

1. 9. 2022

Dostat celostátně úspěšnou politickou stranu poprvé v historii do hradeckého zastupitelstva. Takový úkol má před sebou v nadcházejících komunálních volbách lídryně hnutí SPD, středoškolská učitelka Irena Němcová. V předvolebním speciálu pořadu Debaty pod Bílou věží hovořila o údajných bezpečnostních problémech, ke kterým má v Hradci Králové docházet nebo o svém postoji k ukrajinským uprchlíkům. Co říká na současnou politickou situaci v krajském městě? A jaký recept má SPD na opravu Velkého náměstí? Odpovídá lídryně SPD Irena Němcová.

Zatímco ve sněmovních volbách hnutí SPD opakovaně získalo kolem 10 procent hlasů, v Hradci Králové se před čtyřmi lety vůbec nedostalo do zastupitelstva. Cíl SPD pro nadcházející komunální volby je tak naprosto zřejmý. "Mým cílem je dostat se do zastupitelstva. Hradec Králové je pro mě srdcovou záležitostí a myslím si, že současná politická situace je zde velmi špatná," řekla v rozhovoru Irena Němcová, která negativně hodnotí dosluhující vedení města reprezentované ODS a hnutím ANO. 

Hlavní programovou prioritou pro SPD je podle Němcové bezpečnost. "Jsem matka dvou dětí a bezpečnost města je pro mě na prvním místě. Mám signály od lidí, že v některých částech našeho města dochází k problémům. Chci se snažit o to, aby bylo naše město bezpečné pro naše děti,“ vysvětlila Němcová. 

Debaty pod Bílou věží speciál:

Prostor ve speciálním předvolebním vydání pořadu Debaty pod Bílou věží postupně dostane všech 15 volebních lídrů do nadcházejících komunálních voleb v Hradci Králové. Exkluzivní rozhovory budeme postupně zveřejňovat na webu www.salonkyhk.cz, na našem youtubovém kanále a také v podcastových aplikacích v pořadí podle vylosovaných volebních čísel.  


Hnutí SPD v Hradci Králové kandiduje společně s Trikolorou. Na společném profilu s názvem Vlastenci pro Hradec se na sociálních sítích nedávno vymezily SPD a Trikolora proti plánu radnice ubytovat na bývalé nemocniční ubytovně Jana Masaryka ukrajinské válečné uprchlíky. Němcová to v rozhovoru vysvětlovala údajným obtěžováním dětí ze strany Ukrajinců. "V našem programu máme bezpečnost města a opravdu mám od lidí signály, že tam došlo k několika potyčkám a obtěžování dětí. Jsem samozřejmě pro to, aby si lidé pomáhali, ale tady už jde o bezpečnost, o to aby to bylo více hlídáno a ti lidé, kteří nejsou přizpůsobiví, by měli být pokáráni," uvedla Němcová. 

V případě úspěchu ve volbách plánuje lídryně SPD hovořit o společné koalici se všemi subjekty, které budou ochotné podporovat společný program a rozvíjet město. Sama Němcová by se v takovém případě chtěla na radnici věnovat sociální oblasti a školství. 

Z městských investic je podle Němcové v současnosti pro Hradec nejdůležitější oprava Velkého náměstí. „Máme připravený projekt, který je mnohem levnější než ten, který prosazovalo současné vedení města. Náš projekt počítá s parkováním uprostřed náměstí a je přívětivější pro lidi i restaurace," popsala lídryně SPD a dodala, že více o projektu lidé naleznou na webu selskyrozum.cz.

Uvažované podzemní parkoviště pod Velkým náměstím by Irena Němcová podle svých slov podpořila. Opačným způsobem by se pak postavila k případnému prodeji akcií fotbalového klubu. „Já nejsem vůbec proto, aby se něco prodávalo. Nevím, proč by měl Hradec prodávat svůj fotbalový klub, to je nesmysl,“ odpověděla v rozhovoru lídryně hradecké kandidátky SPD. Odmítavě se vyjádřila také k možnému zavedení městského parkovacího systému mimo současné zóny ISP. „SPD je s obyčejnými lidmi. Další zpoplatnění parkování by lidé už ani nemohli finančně zvládnout,“ uvedla Němcová.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Holaň