Neděle

5. února 2023

Nyní

-5°

Zítra

-6°

Svátek má

Hradec potřebuje změnu, cílíme na 10 procent, říká lídr hnutí STAN Luboš Hoker

6. 9. 2022

Nelehký úkol má před sebou devětatřicetiletý logistik Luboš Hoker. Jako lídr Starostů a nezávislých (STAN) si klade za cíl dostat vládní hnutí poprvé v historii do hradeckého zastupitelstva. To vše v době, kdy STAN drtí nepříjemné politické kauzy z posledních měsíců. Co nabízí STAN hradeckým voličům? Proč nechce slibovat dotažení opravy Benešovy třídy? A jak by mělo podle něj v budoucnu vypadat Velké náměstí? Na tyto i další otázky odpovídá lídr v průměru nejmladší hradecké kandidátky Luboš Hoker z hnutí STAN.

Na hradecké kandidátce hnutí STAN najdou voliči hned dva bývalé primátory. Na posledním 37. místě je první polistopadový šéf hradecké radnice Martin Dvořák, na 19. místě jeho nástupce Jan Doskočil. Většina kandidátky ale zkušenosti s politikou nemá. „Hned 34 z nás nikdy nebylo v politice a bereme to jako svoji výhodu. Může nám být vyčítáno, že nemáme zkušenosti, ale předchozí vlády zkušenosti měly a nepřipadá nám, že by vedly Hradec Králové zrovna dokonale,“ řekl Luboš Hoker, který vede vůbec nejmladší hradeckou kandidátku s průměrným věkem těsně nad 38 let.

V rozhovoru také přiznal, že jeho samotného i jeho hradecké kolegy zaskočily kauzy, které hnutí STAN v posledních měsících řešilo na celostátní úrovni. „Je to nepříjemné. Trošku nás ale uklidnilo, že na to hnutí rychle reagovalo. Samozřejmě nás to mrzí, ale naší práci nevzdáváme a budeme ji odvádět dál, aby to voliči viděli,“ okomentoval Hoker kauzu kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka. 

Debaty pod Bílou věží speciál:

Prostor ve speciálním předvolebním vydání pořadu Debaty pod Bílou věží postupně dostane všech 15 volebních lídrů do nadcházejících komunálních voleb v Hradci Králové v pořadí podle vylosovaných volebních čísel. Podívejte se na všechny zveřejněné rozhovory:

1. Zdeněk Cvejn - Hradec rozumem
2. Jan Král - ČSSD
3. Jan Bendig - Roma Luma
4. Jakub Andrys - Hradečáci
5. Irena Němcová - SPD
6. Jan Faltýnek - Hradečtí kantoři a Nestraníci 
7. Luboš Hoker - STAN

Další rozhovory přineseme v následujících dnech v následujícím pořadí dle volebních čísel: 
8. Pavlína Springerová - HDK + TOP09
9. Adam Záruba - Změna pro Hradec a Zelení
10. Táňa Šormová - KSČM
11. Jana Šandová - ANO 2011
12. Miroslav Hloušek - ODS
13. Jan Holásek - Rozvíjíme Hradec
14. Pavel Vrbický - Piráti
15. Růžena Divecká - Koalice pro Hradec

V následujícím volebním období by se hradecká radnice podle Hokera měla zaměřit především na dostupné bydlení. V programu hnutí STAN naopak nenajdete žádnou zmínku o Benešově třídě, Velkém náměstí nebo Miletě. „Chtěli jsme se hlavně vyhnout tomu, že budeme lidem slibovat, jak jim za čtyři roky opravíme celou Benešovku. V předchozích volbách jedna ze stran garantovala Benešovu třídu i Velké náměstí a prakticky nic z toho se nestalo. My sice víme, že pracovat na těch projektech je nutné a budeme se snažit připravit maximum, ale nejde to za čtyři roky všechno udělat,“ vysvětlil Hoker, který narážel na předvolební billboardy hnutí ANO z roku 2018.

K současnému vedení města je lídr hnutí STAN značně kritický. „Myslíme si, že město potřebuje změnu. V Hradci vzniklo spoustu nových subjektů, což je i důkaz toho, že se předchozím vedením nedaří. Přál bych si, aby se do zastupitelstva dostali noví lidé, což jsme i my,“ uvedl Luboš Hoker. V rozhovoru dále vysvětloval, proč se mu líbila myšlenka na zjednosměrnění vnitřního hradeckého okruhu. Zároveň však uvedl, že vzhledem k právě dokončované rekonstrukci křižovatky Fortna nedává je taková změna v nejbližším období passé. „Naším největším snem by bylo opravit Velké náměstí a dát mu nový život tak, aby nebylo jen prostým parkovištěm. Je strašná škoda, že to náměstí nevypadá tak, jak by si město i občané zasloužili," řekl lídr hnutí STAN. 

Vybudování podzemního parkoviště pod Velkým náměstím by Starostové a nezávislí podle Hokera rozhodně nepodpořili. „Cenovka by byla obrovská a přínos malý. Navíc se bojíme, že by to mohlo narušit statiku domů. Řadíme to mezi megalomanské projekty a nemyslíme si, že je to správná cesta,“ uvedl Hoker. Radnice by se podle něj měla také zbavit části akcií fotbalového klubu. Naopak zpoplatnění parkování na sídlištích Hoker odmítl. Město by ale podle něj mělo i vně velkého okruhu budovat nová parkovací místa.

Zatímco před čtyřmi lety získal STAN v Hradci Králové pouze necelých tři a půl procenta, tentokrát jsou jeho ambice výrazně vyšší. „Pro nás by byl přijatelným jakýmkoliv procentem přes 10. V případě volebního úspěchu plánuje STAN jednat o možné koalici s většinou dalších stran. Politicky nejblíž jsou jim podle Hokera koalice HDK a TOP09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a Změna pro Hradec a Zelení. Už předem naopak vyloučil jakoukoli povolební spolupráci s hnutím ANO, SPD a KSČM. Sám Hoker by pak v případě volebního úspěchu měl na radnici zájem o gesce rozvoje města a územního plánování.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Holaň