Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Jen parkovací domy situaci v Hradci nevyřeší, říká lídr ODS Miroslav Hloušek

16. 9. 2022

Ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek se poněkud překvapivě stal lídrem ODS do nadcházejících komunálních voleb. Proč se rozhodl pro vstup do politiky a plánuje opustit funkci šéfa hradeckých strážníků? Jak hodnotí současné vedení města v čele s primátorem za ODS Alexandrem Hrabálkem? Jaké jsou programové priority občanských demokratů do následujícího období? A s jakým volebním výsledkem by byl lídr ODS spokojený? V dalším předvolebním speciálu pořadu Debaty pod Bílou věží odpovídá Miroslav Hloušek.

Dlouholetý šéf hradeckých strážníků si myslí, že jeho současná funkce ho na vstup do komunální politiky dobře připravila. „Jako ředitel městské policie pracuji pro město a pro občany. Za ty roky ve funkci se po městě dobře rozhlédnete. Jsem častým návštěvníkem rady města i zastupitelstva a vytvářím si názor na to, jak bych jednotlivé problémy řešil. Chtěl bych změnit věci, které jako ředitel městské policie ovlivnit nemohu. Za ty léta jsem si udělal představu o životě města a o jednotlivých problémech. Mám manažerské zkušenosti, dokonce i manažerské zkušenosti z krizového řízení, což je v dnešní době velice důležité," představil Miroslav Hloušek důvody, proč se rozhodl usilovat o funkci primátora. 

Zda by v případě úspěchu ve volbách skončil ve vedení městské policie, zatím podle něj není jisté. „Zákon o obecní policii nabízí tři varianty řízení městské policie. Buď ji řídí sám starosta, nebo pověřený zastupitel, nebo pověřený strážník. V současné době jsem tím pověřeným strážníkem, do budoucna se tak třeba nabízí i ta forma pověřeného zastupitele, ale samozřejmě městská policie v Hradci je už natolik velká, že by se zasloužila své samostatné vedení. Bude to o vyjednávání v rámci případné koalice," řekl k tomu Hloušek. 

Debaty pod Bílou věží speciál:

Prostor ve speciálním předvolebním vydání pořadu Debaty pod Bílou věží postupně dostane všech 15 volebních lídrů do nadcházejících komunálních voleb v Hradci Králové v pořadí podle vylosovaných volebních čísel. Podívejte se na všechny zveřejněné rozhovory:

1. Zdeněk Cvejn - Hradec rozumem
2. Jan Král - ČSSD
3. Jan Bendig - Roma Luma
4. Jakub Andrys - Hradečáci
5. Irena Němcová - SPD
6. Jan Faltýnek - Hradečtí kantoři a Nestraníci 
7. Luboš Hoker - STAN
8. Pavlína Springerová - HDK + TOP09
9. Adam Záruba - Změna pro Hradec a Zelení
10. Táňa Šormová - KSČM
11. Jana Šandová - ANO 2011
12. Miroslav Hloušek - ODS

Další rozhovory přineseme v následujících dnech v pořadí dle volebních čísel: 
13. Jan Holásek - Rozvíjíme Hradec
14. Pavel Vrbický - Piráti
15. Růžena Divecká - Koalice pro Hradec

V primárkách občanské demokratické strany porazil v souboji o post volebního lídra současného primátora Alexandra Hrabálka a také předsedu zastupitelského klubu ODS Martina Soukupa. Výsledek hlasování mezi členy hradecké ODS byl pro Hlouška dle jeho slov milým překvapením. Současné působení ODS ve vedení města, kde po rozpadu koalice zůstali občanští demokraté v menšinové vládě s hnutím ANO, hodnotí Hloušek vesměs pozitivně. „Dotyční to rozhodně neměli snadné a dá se říct, že za těchto těžkých podmínek prosadili spoustu pro město užitečných věcí,“ řekl volební lídr ODS. 

Současná radnice si podle Miroslava Hlouška rozhodně zaslouží pochvalu za stavbu fotbalového stadionu, stavbu domu s odlehčovací službou nebo za dohodu s CTP ohledně na černo rozestavěných hal u Svinar. „Může se současnému vedení vyčítat, že se více nepostoupilo v záležitostech Benešovy třídy a Velkého náměstí, ale řekl bych, že tady jsou objektivní důvody, proč se tyto dvě oblasti nerozhýbaly rychleji,“ dodal Hloušek.

Ten se vyjádřil také k situaci uvnitř hradecké ODS, která v posledním období nepůsobila úplně jednotně. Miroslav Hloušek věří, že pod jeho vedením se to brzy změní. „Stoprocentní soulad v žádné straně není, vždycky jsou tam názorové proudy. Mnohé si ještě musíme třeba i po komunálních volbách vyříkat. Je potřeba sladit noty, aby za námi skutečně byla vidět práce a ne nějaké rozmíšky,“ okomentoval to Hloušek a vyjádřil se také k předvolební kampani ODS, ve které například Jiří Bláha vyzývá na billboardech voliče ke kroužkování jeho čísla, ačkoliv v komunálních volbách se vůbec nekroužkuje. „Jsou to přešlapy těch jednotlivců, kteří si nechali tyto materiály vyrobit,“ řekl k tomu lídr kandidátky ODS a vysvětlil také, proč se současný primátor ocitl na kandidátce až na pátém místě i přesto, že veřejnost dříve informoval o dohodě s Hlouškem, podle které měl být Hrabálek na druhém místě.

Za programové priority pro následující volební období považuje lídr ODS schválení územního plánu, postup v projektech rekonstrukce Velkého náměstí, severních teras a Benešovy třídy a věnovat by se výrazně chtěl také oblasti dopravy. „Rozhodně je nutné dotknout se i parkování. Jenom sem tam nějaký parkovací dům to nevyřeší. Je potřeba nastavit systém, ačkoliv to bude neoblíbený krok, protože jinak bychom se za pár let ve městě už vůbec nehnuli,“ naznačil Hloušek, že Hradec se zřejmě nevyhne zpoplatnění parkování i v některých dalších částech města. V rozhovoru dále podpořil prodej majoritního podílu akcií fotbalového klubu do rukou soukromého investora.

V posledních komunálních volbách v roce 2018 obsadila ODS v Hradci Králové se ziskem lehce nad 10 procent třetí místo a připadlo ji tak pět zastupitelských mandátů. Hlouškovou ambicí je v nadcházejících volbách počet zastupitelů minimálně obhájit. O případné koalici se chce po volbách bavit se všemi demokratickými stranami, explicitně vyloučil spolupráci pouze s KSČM. Osobně má pak prý i vzhledem k současnému povolání nejblíž ke gescím dopravy, bezpečnosti a správy majetku a městských organizací.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Jiří Tůma