Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Naší prioritou je posílení pravomocí KMS, říká lídr nového hnutí Hradečáci

6. 9. 2022

Pětatřicetiletý specialista na síťovou bezpečnost Jakub Andrys je pro komunální volby lídrem nového občanského hnutí Hradečáci. S jakými ambicemi jdou Hradečáci do voleb? Co bylo impulsem pro založení další politické síly v Hradci? Jaký program chtějí Hradečáci prosazovat? Čím naštval členy hnutí současný náměstek primátora Jiří Bláha (ODS)? A proč nechtějí být Hradečáci po volbách členy vládnoucí koalice? Nejen na tyto otázky odpovídá v předvolebním speciálu pořadu Debaty pod Bílou věží Jakub Andrys.

"Jsme nové uskupení, které se snaží prosadit posílení komisí místních samospráv (KMS), které sice různé politické strany roky slibovaly, ale nikdy ho nerealizovaly. Distancujeme se od všech politických subjektů, které byly nebo jsou ve vedení města. Naši kandidáti chtějí ve městě něco změnit a mají zájem pracovat pro občany," představil novou občanskou kandidátku Hradečáci její volební lídr Jakub Andrys. Impulsem k založení hnutí byl podle Andryse moment, kdy zastupitelé shodili ze stolu pilotní projekt na posílení pravomocí KMS a zároveň podepsali smlouvu na pronájem části hradeckého letiště za - podle Hradečáků - nesmyslně nízkou cenu.

Na kandidátce hnutí Hradečáci naleznete hned několik členů různých hradeckých komisí místních samospráv. Podle Andryse je totiž současná spolupráce mezi radnicí a KMS velmi špatná. „V současnosti to funguje tak, že radnice se snaží před KMS informace spíš tutlat a když pak něco rozhodnou, řeknou pouze KMS, aby to oznámila svým občanům," uvedl v rozhovoru lídr hnutí Hradečáci. 

Debaty pod Bílou věží speciál:

Prostor ve speciálním předvolebním vydání pořadu Debaty pod Bílou věží postupně dostane všech 15 volebních lídrů do nadcházejících komunálních voleb v Hradci Králové v pořadí podle vylosovaných volebních čísel. Podívejte se na všechny zveřejněné rozhovory:

1. Zdeněk Cvejn - Hradec rozumem
2. Jan Král - ČSSD
3. Jan Bendig - Roma Luma
4. Jakub Andrys - Hradečáci
5. Irena Němcová - SPD
6. Jan Faltýnek - Hradečtí kantoři a Nestraníci 

Další rozhovory přineseme v následujících dnech v následujícím pořadí dle volebních čísel: 
7. Luboš Hoker - STAN
8. Pavlína Springerová - HDK + TOP09
9. Adam Záruba - Změna pro Hradec a Zelení
10. Táňa Šormová - KSČM
11. Jana Šandová - ANO 2011
12. Miroslav Hloušek - ODS
13. Jan Holásek - Rozvíjíme Hradec
14. Pavel Vrbický - Piráti
15. Růžena Divecká - Koalice pro Hradec

V Hradci Králové letos kandiduje v komunálních volbách rekordních 15 subjektů. Podle lídra hnutí Hradečáci je to důkaz toho, jak jsou občané Hradce se současným vedením města a současnými politickými stranami nespokojení. Sám Andrys je k současné vedení města hodně kritický. „Řešili akorát velké akce a to, kde se nechají hezky vyfotit,“ opřel se v rozhovoru do současné radnice.

Nové hnutí má podle Jakuba Andryse vysoké cíle a nechybí mu ani velké sebevědomí. „Myslíme si, že bychom klidně mohli získat i většinu v zastupitelstvu a nemuseli bychom tak vůbec nemuseli řešit žádné koalice,“ řekl ambiciózní lídr hnutí Hradečáci s tím, že o účast v koaliční vládě na radnici hnutí příliš nestojí. „Program má spousta stran podobný, ale co pak dělají po volbách, to je druhá věc. Proto bych se spíš chtěl koalici vyhnout,“ vysvětlil Andrys.

Na sociálních sítích se Hradečáci nedávno vymezili proti současnému náměstkovi primátora Jiřímu Bláhovi (ODS), který se v předvolební kampani označuje na billboardech za Hradečáka. Podle Andryse se jeho hnutí rozhodně nesnaží širokou veřejností používané označení pro obyvatele města zprivatizovat. „Chtěli jsme hlavně informovat voliče, že my s panem Bláhou nemáme nic společného,“ vysvětlil specialista na síťovou bezpečnost a dobrovolný hasič.

Podle něj se hnutí Hradečáci chce zasadit o vytlačení nákladní dopravy z okrajových částí Hradce Králové. „Chtěli bychom, aby poplatky na rychlostních silnicích okolo Hradce byly zrušeny a aby tak řidiči nákladních automobilů nevyužívali průjezd městem proto, aby ušetřili na těchto poplatcích," představil v rozhovoru jeden z programových bodů.

Vybudování podzemního parkoviště pod Velkým náměstím označil Andrys za sice hezkou, ale nereálnou myšlenku. Prodeji fotbalového klubu do soukromých rukou by se volební lídr hnutí Hradečáci nebránil. „Jedině však v případě, že by se našel tak silný investor, který by byl schopen nejen ufinancovat fotbalový klub, ale i provoz stadionu,“ vysvětlil svůj pohled Andrys. Ten by za určitých podmínek podpořil i městský parkovacích mimo současné zóny ISP v okrajových částech Hradce. „Pokud by se vymyslel lidsky nastavený systém s parkovným třeba za stokorunu měsíčně, budu pro. Mělo by to odradit ty, kteří tam nechají dlouhodobě zaparkovaná nákladní nebo i jiná vozidla,“ uvedl Jakub Andrys.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Holaň