Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Velké náměstí by si zasloužilo stromovou alej, říká lídryně KPH Růžena Divecká

20. 9. 2022

Nahradit v čele kandidátky dlouhodobě nejvýraznější tvář uskupení Annu Maclovou a znovu dovést Koalici pro Hradec (KPH) do hradeckého zastupitelstva. To jsou úkoly nové lídryně KPH Růženy Divecké. Co říká na rozhodnutí Maclové opustit čelo kandidátky? S jakými ambicemi jde KPH pod jejím vedením do voleb? Jaké jsou hlavní programové priority KPH? A jak by podle ní mělo v budoucnu vypadat Velké náměstí? V předvolebním speciálu pořadu Debaty pod Bílou věží odpovídá lídryně Koalice pro Hradec Růžena Divecká.

Vodohospodářka Růžena Divecká v čele kandidátky vystřídala dlouholetou tvář Koalice pro Hradec Annu Maclovou. „Po minulých volbách jsme nepřijali nabídku hnutí ANO na spolupráci ve vedení města a paní Maclová se vrátila zpátky ke své práci v charitě. Jako ředitelka diecézní charity má rozjetých několik projektů a nechce od rozdělané práce odcházet,“ vysvětlila důvody její nástupkyně v čele kandidátky KPH. 

Lídryně Koalice pro Hradec v rozhovoru hovořila také o faktu, že v Hradci Králové letos kandiduje rekordních 15 politických subjektů. „Konkurence je obrovská. Navíc bych řekla, že s řadou uskupení cílíme na to samé. Je až s podivem, že když máme prakticky stejné cíle, nepodařilo se je dosud prosadit,“ řekla Divecká a potvrdila, že zástupci KDU-ČSL jednali s HDK a TOP09 o vytvoření společné kandidátky, k dohodě ale nedošlo.

Debaty pod Bílou věží speciál:

Prostor ve speciálním předvolebním vydání pořadu Debaty pod Bílou věží postupně dostalo všech 15 volebních lídrů do nadcházejících komunálních voleb v Hradci Králové. Podívejte se na všechny zveřejněné rozhovory v pořadí podle vylosovaných volebních čísel.

1. Zdeněk Cvejn - Hradec rozumem
2. Jan Král - ČSSD
3. Jan Bendig - Roma Luma
4. Jakub Andrys - Hradečáci
5. Irena Němcová - SPD
6. Jan Faltýnek - Hradečtí kantoři a Nestraníci 
7. Luboš Hoker - STAN
8. Pavlína Springerová - HDK + TOP09
9. Adam Záruba - Změna pro Hradec a Zelení
10. Táňa Šormová - KSČM
11. Jana Šandová - ANO 2011
12. Miroslav Hloušek - ODS
13. Jan Holásek - Rozvíjíme Hradec
14. Pavel Vrbický - Piráti
15. Růžena Divecká - Koalice pro Hradec

Končící vedení města podle Růženy Divecké nemělo jednoznačnou vizi, kam chce město směřovat. Postoje radnice podle ní přispěly k většímu sjednocení současné opozice. V nadcházejících komunálních volbách chce KPH obhájit výsledek z roku 2018, kdy získala necelých sedm procent hlasů a tři zastupitelské mandáty. „Rádi bychom výsledek samozřejmě i vylepšili. Věřím, že čtyři místa v zastupitelstvu bychom získat mohli, je tu ale hodně nových stran a velká konkurence,“ uvedla Divecká. Při povolebních vyjednáváních pak vyloučila spolupráci s KSČM, SPD a hnutím ANO.

Za klíčová témata z volebního programu KPH označila lídryně kandidátky poctivou veřejnou správu a podporu rodin. Město by se podle ní mělo také více zaměřit na výsadbu zeleně. „Nechceme, aby nám tady v parném létě lidé padali horkem. V každém případě podporujeme například parky, zároveň ale chceme více zeleně v ulicích města. Například i Velké náměstí by si zasloužilo alej stromů,“ vysvětlila své návrhy Divecká.

Klíčovou investicí města je podle Růženy Divecké dokončení stavby fotbalového stadionu. A to přesto, že současný projekt není úplně podle jejích představ. „Tahle stavba je základ rozpočtu města a nedává smysl snažit se ji v tuto chvíli nějakým způsobem tlumit. Stadion bude určitě reprezentativní, ale je otázka, jestli ta cena, kterou za to všichni Hradečáci zaplatí, nám všem stojí za to,“ okomentovala lídryně KPH stavbu nové arény. Kromě toho by také ráda posunula kupředu projekt revitalizace Benešovy třídy, slibovat ale vyřešení Benešovky v dalším volebním období si podle svých slov netroufne.

Vybudování podzemního parkoviště pod Velkým náměstí by zástupci KPH podle Divecké rozhodně nepodpořili. „Náměstí bychom měli vysvobodit od automobilů, aby nebylo velkým parkovištěm. Nicméně rizik při výstavbě podzemního parkoviště je podle mého názoru příliš mnoho v porovnání s tím, co bychom jeho vybudováním získali. Nedovedu si představit, že by v Praze přišli s myšlenkou, že vybudují třeba pod Hradčanským náměstím podzemní parkoviště,“ řekla Divecká. Ta by naopak jednoznačně podpořila prodej fotbalového klubu do rukou soukromého investora. Města by podle ní neměla být vlastníky fotbalových klubů. Městský parkovací systém mimo současné zóny ISP pak podle Divecké nedává velký smysl. Hradec podle ní není tak velký, aby v něm fungovaly dva parkovací systémy.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Holaň