Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-6°

Svátek má

Letošní Sport Hradec Cup přinesl pro handicapované přes 1,5 milionu

22. 6. 2020

Letošní Sport Hradec Cup přinesl pro handicapované přes 1,5 milionu 0 snímků
Na hřišti TJ Slavia Hradec Králové se minulou sobotu utkalo 16 fotbalových týmů při tradičním již 12. ročníku turnaje Sport Hradec Cup, jehož vítězem se stal stejnojmenný tým, který ve finále zvítězil 6:3 nad mužstvem Žaludový esa. Více než výsledek je však důležitější poslání této události. Je totiž charitativní a výtěžek, který byl letos neuvěřitelných 1 537 600 korun, putuje k jedenácti zdravotně handicapovaným.

Podle Petra Tomka, spoluorganizátora této záslužné akce, byly finanční prostředky získány z několika zdrojů. „Peníze, které se předávaly přímo na místě, jsou ze souběžných akcí našich kamarádů z průběhu celého roku. Mezi ty největší patřil retro hokejový turnaj, kde se vybralo 350 tisíc korun. Celoročně také probíhá aukce sportovních artefaktů, například dresů známých sportovců,“ prozradil.

Přímo na fotbalové turnaji byla například vydražena hokejka obránce René Vydareného za 50 tisíc korun nebo celá sbírka dresů. Součástí sportovní události byla také charitativní akce Fanoušci dětem Fanclubu HCHK 2007 a Ultras Mechov, jejíž výtěžek činil 23 076 korun. „Vybrané finanční prostředky z celého výtěžku půjdou na zdravotnické pomůcky a rehabilitační pobyty. Samozřejmě záleží na postižení každého jednotlivce. Letos tam byl kluk, který má nemoc motýlích křídel a potřeboval vhodnou podložku, aby si neodřel citlivou kůži,“ vysvětlil organizátor.

Za jedenáct let charitativní akce, které se letos zúčastnily známé osobnosti, jak třeba hokejisté Peter Frühauf, René Vydarený, Martin Pláněk, Filip Hronek, Luboš Šulák, Martin Nečas, zápasník MMA Patrik Kincl, osobnosti z fotbalového prostředí a další, bylo pro nemocné vybráno celkem 4477717 korun a pomoc putovala k celkem 46 lidem. Organizátoři mají pozitivní ohlasy nejen od rodin handicapovaných, ale i od veřejnosti.  

„Každému ročníku, který organizujeme, chceme vtisknout pokud možno hlubší smysl a přesáhnout rámec čistě sportovní akce. Proto jsme se rozhodli při každém turnaji vybírat peníze pro předem určené zdravotně postižené osoby. Ty pak po finálovém boji předáváme přímo do rukou obdarovaných,“ upozorňují organizátoři Sport Hradec Cupu, který se bude, jak Salonkám sdělil Petr Tomek, konat i v příštím roce. 

PŘÍBĚH TURNAJE

Tři dlouholetí přátelé se po události, kdy byla u kamarádky zjištěna rakovina, v roce 2009 rozhodli uspořádat setkání přátel s cílem zavzpomínat, zahrát si fotbal a vybrat mezi sebou nějaké peníze, tehdy pro potřeby onkologicky nemocných osob. Vzhledem k zájmu všech zúčastněných v této tradici zdárně pokračují dodnes.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Douděra