Středa

27. září 2023

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Rozhodnuto! Arcadis se stane správcem stavby fotbalového stadionu

29. 6. 2020

page.Name
„Chceme stadion, chceme stadion,“ znělo dnes večer skandování fotbalových fanoušků v jednacím sále při zasedání městského zastupitelstva v Hradci Králové, které mělo rozhodnout o správci stavby Multifunkčního fotbalového stadionu, což představuje investici ve výši 605 milionů korun bez DPH.

Hlasovalo celkem 36 zastupitelů, z nichž 20 bylo pro původní usnesení, že město přijme nabídku firmy Arcadis, která jako jediný účastník tendru nabídla cenu 31,8 milionu bez DPH a stane se tak správcem stavby stadionu. Devět zastupitelů bylo proti, šest se zdrželo hlasování a jeden nehlasoval. Usnesení bylo tedy přijato. Původní vítěz tendru na správu stavby stadionu nabídl cenu 7,8 milionu korun bez DPH, ale později od zakázky odstoupil.

Do hlasování bylo zahrnuto alternativní usnesení zastupitele Jana Holáska (HDK). Ten navrhoval nezadat veřejnou zakázku jedinému účastníkovi firmě Arcadis. Kromě toho navrhl uložit náměstkovi primátora Jiřímu Bláhovi (ODS) urychleně zajistit přípravu smluvní sestavy smlouvy o dílo a upravené smlouvy na správce stavby včetně přesného vymezení uplatnění smluvních podmínek do poloviny srpna.

Dále pak zajistit vyhlášení výběrového řízení na správce stavby do konce srpna a zajistit v případě výběru správce stavby vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele díla nejpozději do konce října letošního roku. Tento návrh na usnesení však nebyl přijat. Než bylo přijato původní usnesení předcházela tomu zhruba hodinová diskuze představující dvacet příspěvků zastupitelů.

„Předposlední soutěž byla vypsána minulým vedením města před ukončením jeho funkčního období na polovinu stadionu a soutěžený projekt neobsahoval multifunkci. K serióznímu výběrovému řízení mělo nové vedení města zhruba měsíc. Zastupitelstvem byla soutěž zrušena. Jsem přesvědčen, že šlo o správné a logické řešení. Bylo rozhodnuto projektovou dokumentaci posoudit, což provedly dva nezávislé subjekty. Posudky popisují zásadní nedostatky v projektové dokumentaci. Projektant tyto vady v rámci reklamace bez protestů uznal a závady bezplatně odstranil v dohodnutém termínu,“ vrátil se do minulosti primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Výběr správce stavby je důležitý pro vypsání čtvrtého tendru na stavební firmu na stavbu stadionu. Město chtělo tendr vypsat již v červnu, ale nastaly komplikace s výběrem správce stavby. Zastupitelstvem odsouhlasený správce stavby udělá přípravu a kontrolu zadávací dokumentace pro soutěž, dohlédne na stavbu a bude ji rovněž koordinovat.

Jak uvedl náměstek primátora Bláha, termín veřejné soutěže na dodavatele stavby fotbalového stadionu by mohl zaznít na zasedání zastupitelstva města Hradce Králové 31. srpna s tím, že samotná stavba by mohla být zahájena v příštím roce. Rozpočet této investice by měla podpořit dotace ve výši 150 milionů korun. Město ji má slíbenou od Národní sportovní agentury.

Podle Bláhy je nynější stadion nedůstojný města Hradec Králové „Představenstvo fotbalového klubu pochopilo, že mně nejde o nic jiného, než stadion postavit. Sám klub podniká pozitivní kroky. Snaží se veřejnost přesvědčit, že nejde jen o 800 fanoušků, ale o velkou skupinu lidí, která má ten sport ráda a chce, aby se v Hradci Králové hrál co nejlepší fotbal,“ řekl před časem magazínu Salonky.

Také brankář hradeckých Votroků Radim Otmar se nechal slyšet, že současný stadion je už spíše historická dominanta města. „Na dnešní dobu je velká škoda, že tady nestojí pro fotbal a pro stotisícové město něco modernějšího. Těch zpráv o přestavbě už byla hromada. Já si jen přeji, aby už to bylo,“ prozradil. Jeho přání se zřejmě splní, protože nová aréna po dnešním zasedání zastupitelů k radosti fanoušků dostává reálnější obrysy.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera