Pátek

1. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nový stadion? Motivace, která mě u fotbalu drží, říká brankář Otmar

10. 1. 2020

page.Name
Jednou ze stálic kádru FC Hradec Králové je brankář Radim Ottmar. O pozici jedničky A-týmu šestatřicetiletý matador roky bojoval, musel si ji vydřít. Malšovický stadion zná velmi dobře jak z hrací plochy, tak z tribuny. Teď už je branka Votroků jeho, a tak by si rád zachytal i v moderním fotbalovém stánku. „Už 15 let slýchám, že stadion bude, takže to ani není vtipné, spíš zoufalé,” říká gólman.

Když se teď rozhlédneme po stadionu, jaké pocity ve vás vyvolává?
Je to taková už historická dominanta města. Na dnešní dobu je velká škoda, že tady nestojí pro fotbal a pro stotisícové město něco modernějšího. Těch zpráv o přestavbě už byla hromada. Já si jen přeji, aby už to bylo.

Je vám 36 let. Prohlásil jste, že chcete chytat, dokud se nerozsypete, ale věříte, že si stihnete zachytat i na novém stadionu?
To je otázka, jak dlouho ta výstavba bude trvat. Je to mé přání a bylo by hezké si na konec kariéry zachytat na novém stadionu. Je to i částečně motivace, která mě u fotbalu drží.

Jak je důležitý pro to, abyste podali ten nejlepší výkon?
Přidává to opravdu hodně procent, protože diváci svými činy zápas dost ovlivňují. Faktor toho, že jsou blízko hřiště, není zanedbatelný, vytvářejí tlak na hostující hráče i na rozhodčího. Zápas pak pro soupeře není jednoduchý. Je hrozně znát, když má domácí tým za sebou velkou podporu. Teď to vidíme třeba v Ostravě na Vítkovicích, to je paráda.

Kde je divácká kulisa nejlepší?
Když pominu Spartu, Slavii a Plzeň, tak obrovský rachot je kromě Ostravy i v Opavě. To jsou všechno stadiony, které jsou tím známé, a hráčům to moc pomáhá.

Může být nový fotbalový stánek ten pomyslný kousek skládačky, který chybí k tomu, aby se Hradec usadil v 1. lize?
Může to tak být a nejde jen o samotnou stavbu, ale souvisí s tím spousta dalších věcí, jako třeba sponzoři. Firem, které by chtěly být spojeny s novou arénou, je podle mě dost, ale všechny už chtějí přijít k hotovému. To v dnešní době chápu, je těžké sem někoho nalákat. Stejně tak je to se zájmem hráčů, kteří se rozhodují i třeba dle zázemí klubu.

Jak tohle téma řešíte v kabině? Padají na to vtípky?
Stadion řešíme často. Víme, co se kolem něj děje, ale nic moc s tím neuděláme. Můžeme maximálně vítězit a pomoci tím, že budeme hrát o první ligu. Tím sportovním hlediskem můžeme vytvářet tlak na kompetentní lidi. Že stadion bude, poslouchám už 15 let, takže to ani není vtipné, spíš zoufalé.

Co jste říkal na nápad, že by se postavil společný stadion pro Pardubice a Hradec v Opatovicích?
To je podle mě hodně kontroverzní věc. Už kvůli rivalitě si myslím, že to není dobrý nápad. Jsme dominantní město ve východních Čechách a měli bychom mít stadion, o který se nebudeme dělit.

Pojďme ještě zhodnotit podzimní část sezony. Jste s průběžným pátým místem spokojení?
Řekněme, že konec dobrý, všechno dobré. Jsme na dostřel baráže a první ligy. Měli jsme výkonnostní vlny, což je asi normální, ale litujeme zápasů, které jsme měli zvládnout a nezvládli. Na druhou stranu jsme přivezli i body, se kterými jsme úplně nepočítali. Je to takové vyvážené a těch 30 bodů odpovídá tomu, co jsme převedli. Jednoznačně pokračujeme v útoku na baráž, výchozí pozice není špatná.

David Záruba
david@salonkyhk.cz
Foto: archiv FC Hradec Králové a Ondřej Littera