Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Pohybem ku pomoci. Sport Hradec Cup pomůže už po třinácté

25. 6. 2021 Autor: Foto: Lubomír Douděra

page.Name
V sobotu 26. 6. se v Hradci Králové konal 13. ročník charitativního turnaje Sport Hradec Cup v areálu hradecké Slavie. Už od 9 hodin se v malé kopané utkalo dohromady 16 týmů, ale to hlavní přišlo až po turnaji. Došlo totiž k předání finančních prostředků vybraným rodinám, které letos Sport Hradec Cup podpořil. Na podrobnosti jsme se zeptali Adama Chromka, který je součástí týmu nadačního fondu.

Co vůbec Sport Hradec Cup je? Jak vznikla myšlenka něco takového v Hradci spustit? 

Sport Hradec Cup byl původně menší charitativní turnájek ve fotbale, který vznikl v návaznosti na tragickou událost z řad našich přátel. Postupem času se přidaly desítky podporovatelů této původní myšlenky. Sport Hradec Cup postupně rostl, až se v roce 2018 stal nadačním fondem. Myšlenka ale zůstává stále stejná, pořádat sportovní akce a dražit sportovní artefakty ve prospěch rodin s hendikepovanými dětmi. Peníze předáváme vždy v hotovosti v rámci turnaje v malé kopané Sport Hradec Cupu, už dávno to ale není jenom o něm.

Jaké akce tedy pod Sport Hradec Cup spadají?

Těch akcí, které se každoročně konají, je už zhruba 10-15. Jsou to různé sportovní akce, turnaj v kartách, Sport Hradec Cup ples, lety horkovzdušným balónem nebo čistě jen sbírka na vánočním večírku mezi přáteli. Ta pestrost nápadů, to jak lidé snaží přiložit ruku k dílu, je opravdu úžasné. To je to, co nás na tom baví! Kdybychom měli vypíchnout ty nejvýznamnější partnerské akce, tak je to hokejový turnaj "Retro Hockey League", "Charitativní turnaj osobností" v sálové kopané nebo třeba dvě letošní novinky "Kilometry s Královskými Sokoly" a "Jezdi a pomáhej s Rafkarnou".

 

Foto: Facebook Sport Hradec Cup - charitativní turnaj

 

Součástí turnaje je i dražba. Co můžeme najít mezi předměty dražby a jak to celé probíhá?

Dražba probíhá na partnerských akcích i na závěrečném turnaji Sport Hradec Cup. Dva roky zpátky podporovatelé Sport Hradec Cupu dokonce vybrali finanční obnos na nové webové stránky aukčního systému, takže od této doby dražíme i online. Letošní rok nás čeká hodně zajímavá dražba, protože ten seznam je opravdu nadupaný. Z těch nejzajímavějších předmětů to jsou originální dresy Cristiana Ronalda, Neymara nebo Gigiho Buffona.

Jak se vám povedlo takové cennosti sehnat?

Hodně nám v tomto ohledu pomáhají příznivci Sport Hradec Cupu a naši patroni, kteří mají spoustu známých a kamarádů z řad profesionálních sportovců. Čas od času se ozve někdo zcela nový, že by do aukce chtěl věnovat dres, hokejku či jiný sportovní artefakt. Ta ochota lidí je skvělá, často jsme až překvapení, jaké rarity jsou lidé schopni sehnat.

Výtěžek z dražby a akcí pak putuje na pomoc potřebným. Komu už Sport Hradec Cup za ty roky pomohl?

Za těch předchozích dvanáct ročníků se dohromady vybralo více než 6 milionů korun a SHC finančně podpořil 47 hendikepovaných osob, hematologickou kliniku při Fakultní nemocnici Hradec Králové, Středisko rozvoje sociálních služeb Sklíčko v Mohelnici nebo speciální školu Prointepo.

Podle čeho vybíráte lidi nebo rodiny, kterým pomůžete? To určitě není jednoduché rozhodnout.

To je každoročně nejnáročnější část z celého Sport Hradec Cupu. Těch žádostí na pomoc většinou chodí víc, než kolika osobám jsme reálně schopni pomoci. Jsme tak nuceni vytipovat konkrétní rodiny na základě diagnózy, životního příběhu nebo využití finančního příspěvku. Snažíme se o to, abychom vždy pomohli částkou větší než 100 000 Kč pro každou rodinu či insituci, tak aby naše pomoc měla ten správný efekt. Letos takto budeme podporovat 10 rodin.

 

 

 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz