Neděle

26. března 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Trenér Votroků Zdenko Frťala: Závěr jako v Chrudimi dá člověku sílu

23. 4. 2021

page.Name
Heavymetalové tempo zápasů bere Votroky na cestu do Ústí nad Labem. Tam se zítra, tři dny po neskutečném obratu v Chrudimi, představí na hřišti čtvrtého celku tabulky Fortuna: Národní ligy. Utkání 20. kola začíná v 16 hodin. Ve čtvrtek ještě na Malšovickém stadionu doznívala radost z desetiminutové smrště, kterou Votroci otočili nepříznivý vývoj středeční dohrávky v Chrudimi, zároveň se ale do tréninku vracela koncentrace na nadcházející utkání na hřišti čtvrtého FK Ústí nad Labem.

„V Chrudimi jsme dokázali něco ojedinělého, bylo vidět, že neskládáme zbraně za žádného stavu. To je velký posun oproti minulým dvěma sezonám, kdy jsme některé kritické momenty nezvládali – neproměnili jsme pokutové kopy, když se zápasy nebo postavení v tabulce lámaly,“ ohlíží se za triumfálním závěrem středečního duelu trenér Zdenko Frťala, který upozornil, že mužstvo každopádně nechce nic zakřiknout a na Ústí se připravuje s maximální pokorou.

Chrudimská divočina byla ojedinělá svou rychlostí. S blížícím se závěrečným hvizdem se zdálo, že Hradečtí po pěti výhrách v řadě klopýtnou, pak ale bum, bum, bum a během osmi minut třemi zásahy výhru urvali. „V prvním poločase jsme měli zápas pod kontrolou, pak jsme dostali dva góly. Musíme respektovat kvality soupeře. Ale nezlomilo nás to. I za stavu 2:2, kdy si možná všichni mysleli, že se kluci zatáhnou a budou spokojení s bodem, na nich bylo vidět obrovské odhodlání zápas zlomit úplně ve svůj prospěch. To jsou momenty, které vám dodají chuť do další práce a sílu,“ přemýšlí hradecký kouč.

Síla ostatně bude potřeba. V rytmu sobota – středa – neděle – středa – sobota prakticky není prostor na jiné tréninky než pozápasové a předzápasové. Takový kvapík nenastal ani ve chvíli, když minulá sezona v červnu doháněla koronavirovou pauzu. „Odpočinek je minimální, každopádně jsme Chrudim uběhali, na konci zápasu jsme ji zválcovali. Může to být případ toho, že ti vývoj utkání pomůže najít síly, i když myslíš, že už nemáš kam sáhnout. Kluci se sami přesvědčili o tom, že nikdy není nic prohrané, dokud rozhodčí nepískne konec,“ uvedl Frťala.

Tyhle zkušenosti se budou hodit i na hřišti Ústí nad Labem. Severočeši v zimě vyměnili trenéra. Jiřího Jarošíka vystřídal další bývalý reprezentant David Jarolím, a po výprasku v prvním jarním kole (0:5 na Julisce) se mu povedlo z následujících šesti zápasů vydolovat 11 bodů. Výsledky přitom připomínají dvojkovou soustavu – 0:0, 1:0, 0:1 a tak podobně.

„I nový trenér po úvodním nezdaru věřil, že kvalita v týmu je, a povedlo se mu navázat na práci Jirky Jarošíka. Mají převážně mladé hráče, kteří si tykají s míčem, je jim vlastní fotbalovost. Mají dost šikovných hráčů, kteří budou určitě jednou hrát ligu,“ charakterizuje soupeře hradecký trenér a dodává, že stejně ale zase půjde v první řadě o tým Votroků, jak bude nastavený a jak bude plnit to, co si směrem k Ústí řeknou.

(hyš-mp)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: FC Hradec Králové