Pátek

29. září 2023

Nyní

20°

Zítra

17°

Svátek má

Fotbal má před YouTube přednost, tvrdí fotbalista a youtuber Kouzelník

19. 5. 2021

Fotbal má před YouTube přednost, tvrdí fotbalista a youtuber Kouzelník 0 snímků
Vyrůstal ve Spartě Praha. Potom prošel Duklou a Sokolovem, aby zakotvil v obraně hradeckých Votroků. Jan Mejdr (25) není ale jen fotbalistou, je také velmi populární na sociálních sítích. S přezdívkou Magician, tedy Kouzelník, jako youtuber natáčí hodně sledovaná videa. „Fotbal má samozřejmě přednost,“ říká mladík, který má cíl, aby měl na YouTube 100 tisíc odběratelů. K tomu mu schází necelých 10 tisíc.

Když se vás někdo zeptá, cítíte se spíš jako youtuber, nebo fotbalista?
Cítím se víc jako fotbalista, protože YouTube je koníček a takových koníčků mám spoustu. Přestože sleduji ve velkém množství seriály a filmy, nepovažuji se za nějakého recenzenta kinematografie, a i když čtu hodně knížek, nepovažuji se za knihomola. 

Obligátní otázka – jak jste s natáčením videí začínal?
Když jsem odešel do Sokolova a stal se profesionálním fotbalistou, musel jsem opustit školu. Protože dojíždění nepřipadalo v úvahu, snažil jsem se vyplnit volný čas, která najednou vzniknul. Vyplnil jsem ho natáčením videí. Nejdříve to byla zábava, pak se to postupně dostalo do fáze, kde je to teď.

Co vám osobně YouTube dává? Jaká je ta motivace, že točíte videa?
Hlavně mě to baví. Někdo chodí na procházky se psem, já hraji hry a baví mě, když svoje zážitky z her sdílím mezi lidi. Upouštím tím páru a odpočinu si od každodenního ruchu.  

Cítíte i odpovědnost vůči okolí? Sledují vás mladí kluci, jste pro ně vzorem… 
Jednoznačně cítím. V poslední době si to stále více uvědomuji. Předem zvažuji každý svůj krok na sociálních sítích a přemýšlím, jaké by to mohlo mít dopady na ostatní. Podle toho se chovám.

Kolik vám jednotlivé aktivity zaberou času? Předpokládám, že fotbal má přednost.
Fotbal má samozřejmě přednost. Od té doby, co jsem v Hradci Králové, aktivity na YouTube a další věci jsem hodil na druhou kolej. Je to vidět na sociálních sítích, kde ta moje aktivita není taková. Už nevydávám tolik videí, snažím se ale, aby byla kvalitní. Věnuji se tomu denně hodinu, maximálně dvě.     

Řeší se vaše videa i v kabině? Jaké máte ohlasy?
Když nějaké video vydám, tak se to do nějaké míry řeší. Ohlasy mám zatím jenom dobré.

Co narážky od soupeřů, jsou nějaké?
To jsem nezaznamenal.

Kde berete inspiraci? Je někdo, kdo podobně jako vy spojuje profesionální fotbal a natáčení videí? 
Co se týká těch fotbalových, tak jsou to fotbalisté Marcelo a Sterling, kteří působí na YouTube a točí fotbalová videa. Aktivní jsou tam také Aqüero nebo Neymar, kteří pravidelně streamují na Twitchi.

Jaké video se vám nejvíce povedlo? Na které jste pyšný?
Budou to asi série, kdy napodobuji góly fotbalistů. Troufám si říci, že se mi vesměs povedly napodobit všechny góly, ať už byly Ibrahimoviće, Messiho a dalších.

Viděl jsem vaše video z karantény, kde kopete bonbón do lahve s colou. Jak dlouho jste ho natáčel?
Záleží na tom, jak kterého videa. Konkrétně toto zabralo poměrně hodně času. Byli jsme ale doma zavření v karanténě, takže jsem na to čas měl a využil ho. Myslím, že to spolklo přes čtyři a půl hodiny a více než dva tisíce sedm set pokusů, pokud se nepletu. 

V souvislosti s YouTube koluje hodně mýtů, třeba jak si člověk může vydělat miliony. Je to tak? Dá se tím živit?
Určitě se tím dá uživit, jdou tím vydělat milióny ročně. Co se týče mě osobně, já ty aktivity a shlédnutí nemám takové, abych se něčemu takovému přiblížil. V mém případě se tím absolutně uživit nedá. 

Poznávají a oslovují vás lidé na ulici v Hradci? Pokud ano, je to kvůli fotbalu, nebo YouTube?
Párkrát se mi to už stalo. Primárně jsem se na to neptal, ale řekl bych, že kvůli YouTube.  

Fotbalově jste vyrůstal ve Spartě, největším českém klubu. Je to opravdu tak specifické prostředí?
Troufám si říci, že v době, když jsem tam byl, měl tento klub nejlepší zázemí v republice. V současné době se tomu Plzeň. Slavia a ostatní kluby dorovnávají. Každopádně Sparta je pořád ten top klub a bylo to tam tehdy ze všech stran cítit.   

Proč jste tam nezůstal? Moc velká konkurence?
Došel jsem tam až do juniorky. Cesta dál nebyla, konkurence byla moc velká a já jsem na to tehdy neměl. Potřeboval jsem hrát, proto jsem odešel do Dukly.   

Poté jste si prošel Duklou Praha, Sokolovem a zakotvil v Hradci. Jak se vám tady i při srovnání s ostatními kluby líbí?
Líbí se mi tady strašně moc a konečně se zase cítím jako profesionální fotbalista.    

Aktuálním tématem v Hradci Králové je stadion, který už se snad opravdu začne stavět. Jak jste tu zprávu přijal?
Přijal jsem ji velmi pozitivně, v klubu se o tom mluví už řadu let. Nikdy se to ale nepodařilo dotáhnout do konce. Teď, když zrovna hraji v Hradci, to dopadlo tak, jak mělo. Jsem strašně rád, že budu přítomen u takového milníku, jako je stavba nového stadionu. 

Už jste přemýšlel, jestli o něm i něco natočíte?
Přemýšlel a už jsem i něco natáčet začal. Nic víc ale zatím nechci prozrazovat.

Kam byste to chtěl dotáhnout na sociálních sítích a ve fotbale? Jaké máte mety?
U fotbalu byl vždy můj nejvyšší cíl hrát před co nejvíce lidmi a pokud možno s co nejlepšími hráči. A ten cíl stále trvá. Rád bych se v mé fotbalové kariéře také podíval do zahraničí. U sociálních sítí jsem si už skoro všechny své mety splnil. Chci, aby mě to stále bavilo a nacházel stále obsah, který bude bavit i ostatní. Mám ještě jeden cíl, který chci dosáhnout a zatím mi chybí. Chci mít na YouTube 100 tisíc odběratelů, k tomu mi schází necelých 10 tisíc.

David Záruba, Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Jana Mejdra, Luboš Lorinc