Čtvrtek

6. října 2022

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Kulič: Z výkonů Hradce jsem mile překvapený. Líbí se mi Vašulín a Donát

1. 11. 2021

page.Name
Stál po boku trenéra Karla Jarolíma na střídačce fotbalistů Mladé Boleslavi a přihlížel, jak jejich tým poráží ve 13. kole FORTUNA:LIGY Hradec Králové 3:2. Tedy klub, v němž Marek Kulič, bývalý reprezentant, začal i ukončil svoji bohatou kariéru. „Jsem rád, že jsme vyhráli a máme tři body. My je potřebovali, Hradec měl nahráno,“ řekl šestačtyřicetiletý někdejší útočník.

Boleslavští fotbalisté si na Hradec brousili zuby, start do ligy jim nevyšel. A osobní zájem na tom měl i trenér Jarolím, nehodlal totiž prohrát souboj s hradeckým koučem Miroslavem Koubkem, jehož si svého času vybral za asistenta k národnímu týmu.

„Trenér Jarolím chce vyhrát každý zápas, ale bylo cítit, že tentokrát je víc motivovaný, atmosféra byla emotivnější,“ přiblížil Marek Kulič, současný Jarolímův asistent, dny před zápasem. „Osobně jsem tenhle zápas úplně výjimečně nebral, ale větší prestiž měl. Hlavně díky médiím, která utkání postavila jako souboj trenérů Jarolíma a Koubka, kteří spolu dříve působili u reprezentace. Bylo to tedy spíš o nich. Vyhecované to měli oni dva,“ zdůraznil.   

Lehké špičkování s Rolkem

Sám Kulič se hecoval s Adrianem Rolkem, pro změnu Koubkovým asistentem v Hradci. „V týdnu jsme si volali, o zápase jsme se bavili, ale samozřejmě nikdo nic neprozradil. Ani jeden na druhém jsme nic nevyzvídali, známe se dlouho, byla by to hloupost. Lehké špičkování ale proběhlo,“ usmál se Kulič. S Rolkem, bývalým obráncem, je pojí přátelství, spolu působili v Mladé Boleslavi pod současným hradeckým trenérem Koubkem.

Po zápase měl nakonec radost Kulič, tři body brali Boleslavští. „Utkání moc koukatelné pro diváka nebylo. Byla to nakopávaná, zápas byl silový a hodně soubojový,“ poukázal Kulič, jenž kromě boleslavského a hradeckého dále oblékal dres Sparty, Příbrami, Českých Budějovic, Drnovic a Lázní Bohdaneč.

Hradec v utkání po gólech Jakuba Rady a Adama Vlkanovy dvakrát srovnal vedení domácích, ale na třetí trefu Davida Douděry dvanáct minut před koncem již odpověď nenašel.

„V prvním poločase jsme byli lepší, Hradec jsme do ničeho nepustili, mohli jsme vést i větším rozdílem. Kdyby hned po přestávce dal Douděra na 3:1, tak to bylo úplně jiné. Jenže nedal, my jsme potom herně uvadli a Hradec vyrovnal. Vypadalo to, že zápas směřuje k remíze, když nám vyšla jedna akce a tentokrát už Douděra zvýšil na 3:2. Pak už jsme to ukopali,“ hodnotil duel Kulič.

Votroci jsou zajímaví

Přesto jsou Hradečtí oživením ligy. Jejich výkony vnímá pozitivně i Kulič. „Jsou zajímaví, líbí se mi, jak hrají. Z výkonů Hradce jsem mile překvapený. Vůbec se o ně nebojím,“ přiznal.

I přes prohru jsou Hradečtí v ligové tabulce výš než Mladá Boleslav. Jsou šestí s devatenácti body, Středočeši jsou s dvoubodovou ztrátou o místo za nimi.

„Tým je více silový, organizovaný, kluci vědí, co mají na hřišti dělat, jsou poctiví,“ vyjmenoval přednosti Votroků. „Ale proti nám hráli na můj vkus hodně ostře, ale asi to k tomu patří, nebo to po hráčích chce trenér Koubek,“ zamyslel se Kulič, který hradecký klub opustil ve svých šestnácti letech, aby se na sklonku kariéry do něho vrátil.

Pozornost mladému obránci

A který z hráčů v černobílém dresu bývalého reprezentačního útočníka nejvíce zaujal? Asi nepřekvapí, že také střelec gólů – Daniel Vašulín. „Líbí se mi. Je to šikula. O něj bude jednou velký zájem,“ předpovídá Kulič světlou budoucnost třiadvacetiletému téměř dvoumetrovému fotbalistovi.

Ale v hradeckém týmu jsou podle Kuliče další zajímaví fotbalisté. „Samozřejmě Vlčák (Adam Vlkanova), který je dopředu výborný, ale všichni víme, že z jeho strany je to horší dozadu. Po jeho ztrátě jsme také dali první gól,“ poukázal.

Chválu má i pro Jakuba Radu, čtyřiatřicetiletého tvůrce hry. „Radič si také odehraje svoje. Moc v uvozovkách neběhá, ale dokáže číst hru, dát balón od nohy. Dobrý je i mladý Soukeník, nebo se mi líbí obránce Mejdr, který nyní nehrál. Celkově je hradecký tým vyvážený, není v něm velká hvězda, hraje týmově,“ doplnil.

čtěte také: Votroci nezdolali Boleslav posedmé v řadě. Krásné góly nepomohly


Jedno jméno v hradeckém dresu ovšem Marek Kulič nepustí z dohledu. Je jím Denis Donát. Dvacetiletého stopera vedl za svého působení u mládeže v Hradci. „Líbí se mi nejvíc. Trénoval jsem ho a sleduji jeho výkony poctivě. Má na to, aby se dostal do větších klubů,“ věští Kulič.

Našlapaný tým se zvedá

Mladá Boleslav, nabitá velkými jmény, exreprezentanty - Jiří Skalák, Marek Suchý či Milan Škoda - měla prachbídný start do sezony. „Sám jsem to moc nezažil. Předváděli jsme velice atraktivní fotbal, dostávali se do šancí, ale nemohli jsme trefit zařízení. Naopak soupeři nám dávali góly snad ze všeho,“ kroutí hlavou Kulič. „Vrcholem pak bylo Slovácko (3:5), které nás nachytalo snad ve všem, ale v jiných zápasech jsme byli dominantní, proto žádná panika nebyla. Věděli jsme, že se to musí otočit. A poslední zápasy nám to ukazují,“ nastínil.

A Boleslav se zvedla, vyhrála tři z předchozí čtyř zápasů, prohrála jen na Spartě (0:1) až gólem Adama Hložka v nastavení. „Sparta nás mrzí. Klidně jsme si mohli odvézt tři body,“ uvedl.

Do balónu si kopne na tréninku

Současný post asistenta Markovi Kuličovi vyhovuje a baví ho. Dál o své trenérské kariéře nepřemýšlí. „Nikdy jsem to neřešil. Šel jsem si svojí cestou, malými krůčky přes žáky, dorost a nyní jsem maximálně spokojený. Zase jsem u ligy a vrátilo se mi i zápasové napětí, které mi chybělo, když jsem přestal hrát. Jsem rád, že jsem zase u toho,“ přiznal.

Do balónu si autor 88 ligových gólů a 65 asistencí ještě kopne na tréninku. Někdejší výtečný technik pořád Skaláka a spol. obehraje. „Kličku ještě udělám, to zvládnu, ale už nestíhám s dechem,“ dodal s úsměvem Marek Kulič. 

Jiří Tůma
jirka@salonkyhk.cz
Foto: fchk.cz