Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký ředitel Sabou v kauze o korupci. Mám čisté svědomí, hájí se

14. 12. 2021

page.Name
Jméno sportovního ředitele prvoligového klubu FC Hradec Králové se objevuje v souvislosti s korupcí ve fotbale. Zatím to neznamená, že by se Jiří Sabou proti něčemu provinil. Sedmačtyřicetiletý bývalý ligový hráč figuruje v policejním spise s názvem Akce Šváb, která se týká kauzy kolem Romana Berbra, loni zatčeného místopředsedy FAČR. „Mám čisté svědomí,“ hájí se šéf Votroků.

Jiří Sabou, sportovní ředitel fotbalistů Hradce Králové, kteří se v létě letošního roku po čtyřech letech vrátili do nejvyšší soutěže, je veden v telefonní komunikaci nejen s Romanem Berbrem, ale také Romanem Rogozem, šéfem fotbalového klubu FC Slavoj Vyšehrad. Kauza o korupci ve fotbale, kterou vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, se nejvíce týká právě Rogoze a Berbra, loni zatčeného místopředsedy FAČR, jenž je nyní vyšetřován na svobodě.

„Dobry den Nacelniku, v patek mam nuz na krku.. Jsme bidny.“ Píše Sabou podle serveru idnes.cz, který informace z policejního spisu zvěřejnil jako první, ve zprávě Berbrovi dne 8. srpna 2019, tři dny před druholigovým zápasem s Varnsdorfem, který hradecký tým vyhrál vysoko 8:0. Server vše uvádí v autentické podobě.  

Vtipy o koupi zápasu s Vyšehradem?

O několik týdnů později Jiří Sabou zase před druholigovým utkáním s Vyšehradem komunikoval s Rogozem, žádal ho o schůzku. „Dobře. Je to možný. Když nám to chcete prodat... Tak v pohodě,“ odpověděl boss Vyšehradu, na což hradecký sportovní ředitel  reagoval: „To nechceme, my by jsme to chtěli koupit od vás právě,“ s čímž Rogoz souhlasil: „Tak to od nás můžete koupit. Nejsme úplně drahý. Klidně to od nás kupte.“ Hradečtí pak domácí zápas vyhráli 1:0.

Tyto věty a další pronikly z policejního spisu s názvem Akce Šváb na veřejnost. Neznamená to však, že by se Jiří Sabou, který si dříve zahrál ligu v Teplicích nebo ve Viktori Žižkov, nějak provinil. Víc informací má možná policie, takhle není jasné, zda se bavili v nadsázce, nebo to ve skutečnosti tak bylo.

„Uznávám, že takto vypsané útržky z telefonických rozhovorů vypadají hloupě. Mimo jiné proto, že není slyšet tón hlasu – kdy se směju, kdy něco myslím ironicky nebo jako vtip,“ řekl Jiří Sabou pro server idnes.cz.

V lednu 2020 Sabou řešil s Rogozem přestup záložníka Milana Černého na Vyšehrad. Často zmiňují, že to není na telefon. Policie se domnívá, že Rogoz hradeckému řediteli naznačuje, že pokud pustí Černého, tak boss Vyšehradu mu může pomoci, což by mohl být například ovlivnění zápasu, možná Vyšehrad - Hradec?

„Roman Rogoz mi telefonoval několikrát zejména v době, kdy jsme řešili přestup Milana Černého v lednu 2020. Hlášky o kupování a prodávání zápasů jsou právě tím případem hloupých vtipů. Nikdy k ničemu takovému nedošlo, prostě jsem jen přistoupil na jeho styl komunikace a mluvil jsem s ním stejně,“ vysvětloval Jiří Sabou pro idnes.cz svůj způsob komunikace. Votroci jarní zápas na hřišti Vyšehradu prohráli (0:2).

Výhry Hradci ve druhé lize nepomohly

Ve zmíněné druholigové sezoně 2019/20 ovšem Hradci uvedené výhry nad Varnsdorfem a Vyšehradem nijak nepomohly. Kvůli covidu se baráže mezi první a druhou ligou nehrály. Z nejvyšší soutěže tehdy nikdo nesestoupil, liga se rozšířila o dva týmy (postoupily Pardubice a Brno). Votroci skončili čtvrtí, na první dvě příčky ztráceli 13, resp. 16 bodů.

Každopádně hradecký klub, který nyní zažívá úspěšný podzim v první fotbalové lize a je na šestém místě prvoligové tabulky, teď musí vysvětlovat nelichotivé výstupy z policejního spisu.

„Mám čisté svědomí a naprosto odmítám jakékoliv nečestné jednání,“ hájil se Jiří Sabou, který vysvětlil i svoji cestu za Romanem Berbrem. „Pokud jde o cestu za Romanem Berbrem, jel jsem před Vánoci za jedním z čelních představitelů našeho fotbalu, kterým tehdy byl. Podobně jsem navštívil i další vysoce postavené osoby, nejen v rámci fotbalového prostředí. Ve funkci ředitele jsem chránil svůj Hradec a považoval jsem to za slušnost v rámci udržování dobrých vztahů,“ dodal Jiří Sabou.

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Facebook FC Hradec Králové