Středa

24. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Hradec Králové po jednašedesáti letech vítězí. Z derby veze cenné tři body

17. 9. 2021

page.Name
Po jednašedesáti letech se dvě východočeská města utkala v prvoligovém fotbalovém zápase. Hradečtí Votroci se na hřišti v Mladé Boleslavi postavili proti FK Pardubice. Naposledy se v první lize potkali v sezóně 1959/1960. Tenkrát Hradec Králové slavil mistrovský titul a pardubický tým sestoupil z nejvyšší soutěže. Dnes si štěstí opět sedlo na Votroky, vyhráli 2:0.

Dnešní derby se tak stalo jedním z nejsledovanějších zápasů a do Mladé Boleslavi nalákalo fanoušky z obou měst. A to i přes to, že se konalo v pátek a v několik desítek kilometrů vzdáleném městě. 

Kluby krajských měst nepojí jen krátká vzdálenost, rivalita, ale i provázanost členů týmu. Například pardubičtí trenéři Jiří Krejčí a Jaroslav Novotný mají za sebou i hradeckou etapu. A stejně tak hráč FK Pardubice Pavel Černý, který byl dlouhá léta hráčem Votroků. Teď ale bojuje za město perníku. 

Motivace obou týmů byla tedy obrovská. Nakonec se ale štěstí přiklonilo k týmu Hradce Králové, který významné derby ovládl 2:0. V prvním poločase propašoval míč za záda pardubického brankáře Hrnčíře Jan Král. V 88 minutě pak výhru potvrdil hradecký Daniel Vašulín. 

OHLASY PO UTKÁNÍ
Miroslav Kobek, trenér Hradce
„Velmi jsme toužili docílit třetí ligovou výhru v řadě. Navíc šlo o derby, takže motivace byla dvojnásobná. Všichni v klubu jsme chtěli Pardubice porazit. Jsem rád, že se to podařilo. V defenzivě jsme byli konsolidovaní a organizovaní, v ofenzivě jsem také viděl pokrok. Byli jsme lepší  a vyhráli jsme zaslouženě."

Jaroslav Novotný, trenér Pardubic
"Domácí byli lepším mužstvem a zaslouženě vyhráli. My jsme měli jen záchvěvy v závěru prvního poločasu, kdy jsme mohli skórovat. V 88. minutě nás Hradec dorazil druhým gólem. Víc k tomu nemá cenu říkat. O výhru se musíme pokusit v odvetě."

FC HRADEC KRÁLOVÉ - FK PARDUBICE 2:0 
Fakta - branky: 36. Král, 88. Vašulín. Rozhodčí: Szikszay - Váňa, Hurych - Adam (video). ŽK: Čech, Kodeš - Toml. Diváků: 1605. Poločas 1:0.
Sestavy - Hradec: Fendrich - Donát, Král, Čech - Mejdr, Kodeš, Rada, F. Novotný - Dvořák (86. Kubala), Vlkanova (90.+1 Prekop) - Vašulín (90.+3 Soukeník). Trenér: Koubek.
Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Tischler (60. Kostka), Červ (46. Beran), Solil, Chytil (76. Huf) - Matějka (69. Černý). Trenér: J. Novotný.

(ter, pac-tz)