Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Atraktivní fotbal: Votroci proti Žitomiru, který posílí hvězdný boxer Usyk

29. 3. 2022

page.Name
Zajímavý fotbalový duel se slavným boxerem v akci se odehraje ve středu v hradeckém Sportovním centru Bavlna. V přátelském utkání se rezerva FC Hradec Králové střetne s ukrajinským týmem FC Polissja Žitomir, v jehož dresu nastoupí Oleksandr Usyk, šampion těžké váhy a olympijský vítěz! Zápas začíná v 17 hodin.

Fotbalisté ukrajinského klubu FC Polissja Žitomir našli v době ruské agrese na svoji zemi přechodné bydliště v Hradci Králové. V polovině března druholigovému týmu, který uvízl na soustředění v Turecku, podali pomocnou ruku zástupci hradeckého klubu FC Olympia a ve spolupráci s městem a Královéhradeckým krajem zajistili ubytování i možnost trénovat na východě Čech. 

Ve středu 30. března ukrajinský tým sehraje už třetí přátelské utkání na českém území. Ve Sportovním centru Bavlna se utká s třetiligovou rezervou FC Hradec Králové. Zápasu, který má výkon v 17 hodin, dodá na atraktivitě účast hvězdného boxera. Dres Žitomiru oblékne Oleksandr Usyk, šampion téžké váhy, loni v září porazil favorizovaného Brita Anthonyho Joshuu a získal pásy organizací WBA, WBO, IBF a IBO.

Kdo je Oleksandr Usyk

  • narozen: 17. ledna 1987, Simferopol
  • povolání: profesionální boxer
  • kariéra: Zlatý medailista z olympijských her v Londýně z roku 2012 v těžké váze. O rok dříve se stal také amatérským mistrem světa. Po přestupu do profesionálního boxu v roce 2013, získal v roce 2016 titul mistra světa organizace WBO v křížové váze a v roce 2018 k němu přidal i pásy organizací WBA a IBF, čímž sjednotil divizi a stal se šampionem. Později přestoupil do těžké váhové kategorie, kde 25. září 2021 vítězstvím na body porazil favorizovaného Brita Anthonyho Joshuu, a získal pásy organizací WBA, WBO, IBF a IBO. Nyní by mělo dojít na odvetu.

Usyk, ikona nejen ukrajinského sportu, se aktivně zapojil do bojů na Ukrajině, ale v uplynulých dnech byl tamní vládou uvolněn z obrany země proti ruské agresi, aby se mohl připravovat na odvetu a titulový zápas s Britem Anthonym Joshuou. Duel se má uskutečnit v létě.

Olympijský vítěz z Londýna v roce 2012 a amatérský mistr světa našel se svou rodinou azyl v České republice, potom co ruská armáda obsadila jehov dům u Kyjeva. Usyk nyní přijel do Hradce Králové, aby podpořil ukrajinský fotbalový tým, se kterým již v minulosti trénoval v rámci své kondiční přípravy.

Přípravu s ukrajinským týmem vítá i třetiligové béčko FC Hradec Králové, které naposledy v ČFL porazilo Brozany 1:0, v neděli tým čeká domácí utkání s Duklou Praha B. „Někteří kluci o víkendu nehráli mistrák, protože jsme byli hodně doplnění z áčka, tak jsme přijali nabídku na přípravný zápas, aby měli vytížení,“ uvedl trenér Karel Krejčík. „Ten mančaft jsem viděl hrát. Vím, že má kvalitu, bude dobré, že se poměříme s dobrým soupeřem,“ pochvaluje si kouč.

Celek FC Polissja Žitomir sehrál v tuzemsku už dva zápasy. Minulý týden na hřišti hradecké Slavie porazil divizní Náchod 4:1, o víkendu pak prohrál s druholigovým Varnsdorfem 0:1.

Čtěte také: Strašná válka, ať už skončí, přeje si Čeredničenko, fotbalista Žitomiru

 


 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra, Facebook Oleksandra Usyka