Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Fotbalisté Žitomiru hráli s Votroky. Řekli, že jsou připraveni jít do války

30. 3. 2022

Fotbalisté Žitomiru hráli s Votroky. Řekli, že jsou připraveni jít do války 43 snímků
Fotbalisté ukrajinského klubu FC Polissja Žitomir porazili v přátelském utkání na Bavlně třetiligovou rezervu FC Hradec Králové 1:0. Čestný výkop provedl slavný boxer Oleksandr Usyk, který měl původně nastoupit, ale nakonec nehrál, aby se nezranil před nadcházející odvetou o pás šampiona s Britem Anthonym Joshuou. Před utkáním se řeč samozřejmě vedla o ruské agresi na Ukrajinu. Válka trvá už víc než měsíc.

Před středečním fotbalovým utkáním FC Hradec Králové B - FC Polissja Žitomir se uskutečnila tisková konference v hotelu Alessandria. Do Hradce Králové přijel i slavný ukrajinský boxer Oleksandr Usyk, šampion těžké váhy, který v září loňského roku vítězstvím na body porazil favorizovaného Brita Anthonyho Joshuu a vzal mu pásy organizací WBA, WBO, IBF a IBO.

Na dotazy novinářů odpovídali i zástupci týmu Žitomiru - trenér Jurij Kalitvincev a za hráče Ilja Čeredničenko, kteří se vyjádřili i k tomu, proč zatím nebyli povolání do války. Klub FC Polissja, tým ukrajinské druhé ligy, byl v začátku ruské invaze na svoji zemi na soustředění v Turecku. A už se nemohl vrátit domů. Pomocnou ruku mu podali zástupci FC Olympia Hradec Králové v čele s předsedou Jiřím Štěpánkem a členem představenstva Martinem Moníkem.    

Fotbalisté Žitomiru v Hradci Králové pobývají od poloviny března. Pomohly i město Hradec Králové a Královéhradecký kraj. „Chtěli bychom poděkovat primátorovi Alexandru Hrabálkovi, hejtmanovi Martinu Červíčkovi a také klubu FC Hradec Králové za to, jak nám všichni při zajištění pobytu ukrajinského týmu vycházejí vstříc,“ uvedl Martin Moník.

Čtěte rozhovor: Boxer Usyk: Co bych řekl Putinovi? Nic. Takovému člověku nemám co říct

Tým FC Polissja Žitomir odehrál v České republice dva přípravné zápasy. V úterý 22. března porazil v Hradci Králové divizní Náchod 4:1, o následném víkendu prohrál na hřišti druholigového Varnsdorfu 0:1. A ve středu naopak stejným výsledkem porazil FC Hradec Králové B. Čestný výkop provedl slavný boxer Oleksandr Usyk, který měl původně nastoupit, ale nakonec mu to jeho tým nedoporučil, aby se nezranil před odvetou o pás šampiona s Britem Anthonym Joshuou. 

Přátelské utkání v SC Bavlna:

FC Hradec Králové B - FC Polissja Žitomir 0:1 (0:0).
Sestava Hradce: Mach – Hlaváč, Hruška, Hátle – Zámečník, Jonáš, Kosař (65. Mišči), Březák – Kalina (46. Veselý), Mišči (46. Šichan), Hájek (80. Kalina). Trenér: K. Krejčík.

Ohlas po utkání:

Pavel Krmaš, asistent FC HK: „Odehráli jsme výborné přípravné utkání s velice kvalitním soupeřem. Příležitost na naší straně dostali kluci, kteří neměli takové vytížení v mistrovských zápasech, v tomto ohledu zápas splnil naše očekávání. Někteří z našich hráčů proti tak silnému soupeři ještě nehráli a zápas odpracovali. Byli jsme poctiví v defenzivě, do šancí jsme se ale tolik nedostávali a musíme sportovně přiznat, že Žitomir vyhrál zaslouženě.“

Usyk přijel podpořit klub FC Polissja, jehož je členem. „On už je dávno součástí týmu. Už dříve si za nás zahrál. Když nastoupil, tak se na hřišti prezentoval velmi dobře,“ chválil trenér Jurij Kalitvincev slavného boxera. 

Zatímco Usyk si rád k boxu přidá i fotbal, hráče Žitomiru by v ringu nerad viděl. „Kdyby někdo z kluků chtěl boxovat, tak jim to nedoporučuji,“ řekl s úsměvem Usyk.

Pětatřicetiletý boxer se aktivně zapojil do boje na Ukrajině, ale byl uvolněn, aby se mohl chystat na odvetu s Anthonym Joshuou, o titulový zápas v těžké váze. O termínu duelu se jedná. „Bylo to těžké rozhodnutí opustit Ukrajinu, ale přišli moji přátelé, moji starší kolegové a řekli mi: Tvoje fronta je sport. Měl bys jít trénovat a bojovat v ringu, aby tam visela naše vlajka, aby všichni ve světě slyšeli o Ukrajině. Tímhle můžeš podpořit Ukrajinu,“ vysvětlil Oleksandr Usyk.

Ukrajinský boxer poslední dny také pobýval v České republice. „Když vidím, jak Češi pomáhají, jak všude visí ukrajinské vlajky… Je to skvělé. Jsme lidé a měli bychom si navzájem pomáhat,“ děkoval Usyk. 

„V tomto týdnu odcestuji na kemp, kde začne ostrá příprava na zápas. Destinace ještě není jasná. Vypadá to na Saudskou Arábii, Dubaj. V úvahu připadá ještě Katar,“ přiblížil dny příští.

Hráči zatím do války povolání nebyli

Samotní fotbalisté Žitomiru se snaží své zemi pomoci na dálku. A také jsou připraveni, jakmile budou povoláni do aktivních záloh, jít bojovat. „Na Ukrajině máme teritoriální obranu, kam se lidé mohou dobrovolně hlásit, ale mnohým bylo řečeno, že už je plno a zatím není potřeba dalších lidí. Nám bylo sděleno: Budete v rezervě a budete povoláni, až bude potřeba,“ vysvětlil Jurij Kalitvincev.

Podle slov bývalého fotbalisty, čtyřnásobného mistra ukrajinské ligy, by každý hráč z týmu v případě povolání šel na frontu. „O tom by nikdo neměl pochybovat,“ zdůraznil Kalitvincev. „Už dříve jsme jasně vyhlásili: Kdykoliv nám bude řečeno, že máme vyrazit bránit Ukrajinu, tak půjdeme,“ dodal jasně. 

„Naši fotbalisté ale už na frontě jsou. Každý bojuje na své frontě, ať už to jsou dobrovolníci a další. My máme svoji sportovní frontu, ani jedna fronta není víc, všechny se prolínají. Celý svět pomáhá Ukrajině, ale stejně se můžeme spoléhat jen sami na sebe,“ poukázal Jurij Kalitvincev.  

„Když se nacházíme zde v České republice a hrajeme fotbal, tak naše pomoc je ta, že můžeme přinést pravdu, co se děje na Ukrajině. A když budeme hrát komerční zápasy, tak veškeré peníze, které vyděláme, budou odeslány na potřeby lidem na Ukrajině. Kluci posílají i svoje osobní finance. Je to těžká situace pro všechny lidi na Ukrajině, ale i my máme svoji frontu, na které bojujeme a pomáháme,“ poukázal třiapadesátiletý trenér.

V Žitomiru létají rakety

Stejně to cítí a vnímají hráči. „Každý z nás tam má rodinu, pořád tam voláme, co se děje, oni nám to říkají. Další obrázky vidíme tady. Po celé Ukrajině to vypadá strašně. I v Žitomiru je to strašné, létají tam rakety… Ale my jsme fotbalisté a musíme hrát fotbal, abychom lidem pomohli. Chceme pomoci a udělat vše pro to, aby všechno bylo zase v pořádku,“ řekl šestadvacetiletý fotbalista Ilja Čeredničenko, který dříve působil v Dukle Praha a slovenských klubech z Trnavy a Nitry.

„Zatím nejsme v zálohách potřeba, ale pokud nás povolají, tak půjdeme bojovat,“ říká odhodlaně a dodáva: „Chceme poděkovat všem lidem, kteří nám tady pomáhají. Chceme se co nejdříve vrátit domů, aby to už všechno skončilo,“ přeje si Čeredničenko.

„Chápeme, že jsme tady na návštěvě. Všem moc děkujeme,“ doplnil trenér Jurij Kalitvincev.  

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra