Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Olympia pomohla fotbalistům Žitomiru. Ukrajinský tým ubytovala v Hradci

22. 3. 2022

page.Name
Klub FC Olympia Hradec Králové se rozhodl pomoci ukrajinským fotbalistům z FC Polissja Žitomir, kteří kvůli ruské agresi zůstali v Turecku, kde tým absolvoval soustředění a už se nemohl vrátit domů. Vedení Olympie zajistilo do 30. června hráčům i jejich doprovodu ubytování. V úterý 22. března od 18.30 hodin se tým hrající druhou ukrajinskou ligu utká v areálu hradecké Slavie v přátelském střetnutí s FK Náchod. Patronát nad zápasem převzali hejtman Martin Červíček a primátor Alexandr Hrabálek.

Fotbalisté i členové ukrajinského týmu FC Polissja Žitomir, který hraje tamní druhou ligu, budou do prázdnin ubytováni v Hradci Králové. Pomocnou ruku jim podal hradecký klub FC Olympia, který momentálně hraje nejnižší okresní soutěž III. třídu.

Když kvůli ruské invazi fotbalisté Žitomiru zůstali v Turecku na soustředění, manažerka ukrajinského celku hledala možnosti, jak vzniklou situaci řešit, až se přes obchodního partnera informace dostala k představitelům Olympie a ti se rozhodli pomoci.

„Na základě návrhu předsedy Jiřího Štěpánka a po schválení návrhu představenstvem klubu se FC Olympia přihlásil ke společenské odpovědnosti plynoucí ze současné situace na Ukrajině a zajistí v období od 19. března do 30. června na své náklady setrvání celého týmu FC Polissya Žitomir v Hradci Králové,“ uvedli zástupci hradeckého klubu v tiskové zprávě.

„Všichni společně se tak přidáváme ke směru zcela jasně vytyčenému naším premiérem Petrem Fialou, na kterého jsme díky jeho cestě do Kyjeva a bezprecedentnímu vyjádření podpory a solidarity Ukrajině všichni patřičně hrdí,“ doplnil Martin Moník, člen představenstva FC Olympia.

Zapojí se také město, kraj i FC Hradec Králové

Klub FC Olympia oslovil ke spolupráci představitele města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje i prvoligového klubu FC Hradec Králové. „Spolupráci v rámci této pomoci přijali hejtman Královéhradeckého kraje a senátor Martin Červíček, primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek a představenstvo klubu FC Hradec Králové, čehož si velmi vážíme," řekl Moník. Do akce se zapojil také Krajský fotbalový svaz Královéhradeckého kraje a další partneři.

Klub FC Polissja Žitomir sehraje i první přátelské utkání, kdy se v úterý 22. března utká od 18.30 hodin s divizním FK Náchod. Zápas, nad nímž převzali patronát hejtman Martin Červíček a primátor Alexandr Hrabálek, se uskuteční v areálu Slavie Hradec Králové v Orlické Kotlině.

Žitomirský tým se skládá z 23 fotbalistů, čtyř trenérů a zmíněné manažerky. „Pro tým bude zajištěno ubytování, strava, tréninkové podmínky, umístění hráčů do klubů v královéhradeckém regionu, zajištění přátelských utkání, vyřízení administrativních úkonů v rámci pobytu a všech dalších nutností pro pobyt v Hradci Králové. Zároveň se klub postará o příjezd rodin členů týmu a jejich pobyt v ČR," uvedli v prohlášení zástupci FC Olympia.

„Pevně doufáme, že do 30. června 2022 bude ruská agrese zadušena a tým a jeho členové se budou moci vrátit do svých domovů, do své svobodné země. Pokud by se tak nestalo, jsme připraveni celou situaci řešit i v delším časovém horizontu," dodal Martin Moník.

Zástupci FC Olympia už Ukrajině pomohli i ve spolupráci s hradeckým zápasníkem MMA Davidem Dvořákem.

„Celou situaci na Ukrajině prožíváme velmi intenzivně. Prostřednictvím dražby sportovních artefaktů pod jménem Davida "Undertaker" Dvořáka a zároveň za pomoci finančních darů dalších subjektů jsme se podíleli na pomoci organizované společností Nutrend při vypravení kamionu s 33 paletami humanitární pomoci," napsali v tiskové zprávě.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: FC Polissja Žitomir