Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Strašná válka, ať už skončí, přeje si Čeredničenko, fotbalista Žitomiru

29. 3. 2022

page.Name
Fotbalisté ukrajinského týmu FC Polissja Žitomir našli v době ruské agrese na svoji zemi přechodné bydliště v Hradci Králové. „Připravujeme se dál, jsme profesionálové, ale na fotbal nemáme vůbec myšlenky. V hlavě jsme pořád s lidmi na Ukrajině," přiznává Ilja Čeredničenko, jeden z hráčů, kteří jsou připraveni jít do války. „Pokud nás povolají, tak půjdeme bojovat,“ říká. Žitomir se ve středu na Bavlně utká s třetiligovým béčkem FC Hradec Králové. V dresu ukrajinského týmu by měla nastoupit velká hvězda boxu Oleksandr Usyk.

Fotbalisté ukrajinského druholigového týmu FC Polissja Žitomir našli v době ruské vojenské agrese na svoji zemi přechodné bydliště v Hradci Králové. Postupně se podařilo zařídit, aby mohli dorazit i jejich rodinní příslušníci.

 „Připravujeme se dál, jsme profesionálové, ale na fotbal nemáme vůbec myšlenky. V hlavě jsme pořád s lidmi na Ukrajině, s našimi kamarády, blízkými, chlapci, kteří bojují za Ukrajinu,“ popisuje pocity Ilja Čeredničenko, fotbalista Žitomiru.

Tým FC Polissja zastihl ruský vojenský útok na Ukrajinu na soustředění v Turecku a už se nemohl vrátit domů. Pobyt v Hradci Králové jim v polovině března zajistil městský klub FC Olympia v čele s předsedou Jiřím Štěpánkem, pomohly také město Hradec Králové a Královéhradecký kraj. Ruku přiložily i klub FC Hradec Králové a Královéhradecký krajský fotbalový svaz.

Ukrajinští fotbalisté se na dálku snaží podporovat lidi ve své zemi. „Pomáháme, jak jen můžeme. Všechny peníze, co vyděláme, tak posíláme na pomoc našim lidem, našemu městu Žitomir. Budeme pomáhat i nadále. Jsme stále s nimi,“ říká šestadvacetiletý hráč, který funguje také jako překladatel. Čeredničenko se dorozumí česky i slovensky, v uplynulých letech působil v béčku pražské Dukly a pak v Trnavě a Nitře.

Pokud hráče povolají, půjdou bojovat

Ruská válečná agrese na Ukrajině trvá už víc než měsíc. Pro fotbalisty Žitomiru je velice těžké sledovat, co se děje v jejich rodné zemi.

„Každý den se o tom bavíme. Rádi bychom se jedno ráno vzbudili a dozvěděli se, že všechno už skončilo. Hodně lidí nechápe, co se děje a jak je vůbec možné, že se dějí tak strašné věci. Všichni myslíme jen na to, aby už toho byl konec a lidé byli živí a zdraví,“ přeje si mladý fotbalista, který je připraven i se svými spoluhráči se přihlásit do aktivních záloh a jít bojovat.

„Tohle řešíme každý den. Zatím nejsme v zálohách potřeba, ale pokud nás povolají, tak půjdeme bojovat,“ říká odhodlaně Ilja Čeredničenko.

Čtěte také: Fotbalisté Žitomiru sehráli utkání v Hradci, posílí týmy z regionu

 

Ukrajinský tým, který trénuje Jurij Kalitvincev, čtyřnásobný mistr ligy coby hráč s Dynamem Kyjev a spoluhráč hvězdného fotbalisty Andreje Ševčenka, zůstal spolu. K tréninkům využívá i hřiště hradecké Olympie v Kuklenách. Není divu, že tehdy v Turecku to byl pro hráče klubu, který vlastní ukrajinský miliardář Gennadij Butkevič, pořádný šok.  

„Připravovali jsme se na soustředění v Turecku, všechno bylo v pohodě a najednou jsme se ráno vzbudili a dozvěděli jsme se, co se děje na Ukrajině. Rázem bylo všechno jinak. Strašné… Všichni jsme mysleli jen na naše blízké, na lidi na Ukrajině. Mysleli jsme na ty, co musejí jít bojovat,“ vrací se zpátky Čeredničenko.

 „Pak nám majitel řekl, že půjdeme do České republiky, kde budeme bydlet. Také nám řekl, že udělá všechno pro to, abychom zůstali pohromadě,“ uvedl fotbalista.

„Děkujeme všem za pomoc. Je to strašná válka. My budeme nadále pomáhat našim lidem na Ukrajině. Hlavně, ať už to brzy skončí,“ přeje si Ilja Čeredničenko.

V českých klubech zatím nehrají

V tuzemsku se hned začalo řešit, že by hráči mohli jít hrát do klubů v českých soutěžích, zejména ve třetí lize a divizi. Čeredničenko a spol. měli posílit celky převážně z východočeského regionu. Zájem o ně měly například Chlumec nad Cidlinou, Dvůr Králové, Náchod, Letohrad, Ústí nad Orlicí, nebo Živanice. Zatím vše brzdí legislativa. Potřebné dokumenty ještě chybí z Ukrajinského fotbalového svazu.   

V úterý 22. března fotbalisté Žitomiru sehráli první přátelský zápas. Na hřišti hradecké Slavie porazili divizní Náchod 4:1. Druhé utkání absolvovali o víkendu ve Varnsdorfu, kde účastníkovi druhé české ligy podlehli 0:1.  

Třetí duel klub FC Polissja sehraje ve středu 30. března opět v Hradci, kdy se ve Sportovním centru Bavlna utká od 17 hodin s třetiligovým béčkem FC Hradec Králové.

V dresu ukrajinského týmu by měla nastoupit velká hvězda boxu Oleksandr Usyk. Olympijský vítěz z Londýna 2012 a přemožitel Anthonyho Joshuy se původně chtěl zapojit do armády, ale dostal svolení chystat se na odvetu s Britem. A v rámci tréninku si zahraje i fotbal. 

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra