Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Změna v Hradci: Klíma za Donáta. A Vlkanova? O odchodu se nejedná

18. 6. 2022

page.Name
Další změnu hlásí fotbalový Hradec Králové. Kmenovým hráčem Votroků se stal obránce Jakub Klíma, který na východě Čech v minulé sezoně hostoval z Mladé Boleslavi. Opačným směrem míří reprezentant do 21 let Denis Donát. Dvacetiletý stoper strávil jarní část v druholigové Chrudimi. Nic nového není ohledně případného odchodu kapitána Adama Vlkanovy. A vedení klubu chce přivést ještě brankáře a dva hráče do pole.

Necelý týden přípravy mají za sebou fotbalisté Hradce Králové, kteří se poprvé sešli ve středu 15. června, kdy absolvovali kondiční testy na FTVS UK v Praze. Nyní už jsou v plném tréninku. Za pochodu se tvoří i kádr na příští ročník nejvyšší soutěže. Šestý celek uplynulé ligové sezony uplatnil opci na třiadvacetiletého stopera Jakuba Klímu, který na východě Čech hostoval z Mladé Boleslavi. Nyní se jeho působení mění v přestup.

„Byl u nás na ročním hostování s opcí z Mladé Boleslavi. Je to poctivý fotbalista do defenzivy, který má výbornou poziční hru, nebojí se soubojů a umí hrát hlavou. Během roku vyzrál, když zlepšil rozehrávku a zvládal zakládat  také útoky. Byl jedním z našich nejlepších hráčů v defenzivě. Jsem rád, že jsme na něj opci mohli uplatnit, a že zůstane v našem kádru,“ uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Jiří Sabou.

Součástí dohody je hráčská výměna. Do Mladé Boleslavi odchází Denis Donát, reprezentant do 21 let, který si nyní v červnu zahrál za národní tým Lvíčat v kvalifikaci o postup na ME proti Anglii (1:2).

„Došli jsme k názoru, že bude nejlepší, když Denisovi dáme možnost, aby si v Mladé Boleslavi vybojoval svoje místo v lize a přejeme mu hodně štěstí,“ uvedl Sabou na adresu dvacetiletého stopera.

Klub také uplatnil opci na útočníka Filipa Kubalu, jenž v Hradci Králové hostoval ze Slovácka a zažil zde výtečnou sezonu, když vstřelil pět branek a přidal čtyři asistence.  

Zůstane kapitán?

V prvních dnech přípravy chyběl kapitán Adam Vlkanova, který dostal delší volno poté, co s reprezentačním týmem absolvoval čtyři červnové zápasy v Lize národů. Zájem o sedmadvacetiletého hráče projevila už na konci sezony Slavia, ale kluby se nedohodly.

„Se zástupci Slavie jsme se na začátku dovolených sešli. Oni tehdy předložili nabídku i na Honzu Mejdra. My jsme řekli, že to pro nás není uspokojivá nabídka a tím to skončilo. Oni pak zvýšili částku za Honzu, ale za Adama (Vlkanovu) nikoliv. Od té doby se nic nového neudálo,“ řekl generální manažer Richard Jukl.

Zatímco Mejdr se místo Slavie rozhodl pro Spartu, svůj mateřský klub, kde už dříve působil v mládežnických týmech a kam také z Hradce přestoupil na konci května za zhruba 13 milionů korun, situace ohledně Vlkanovy se neposunula.

Slavia za oporu Votroků prý v první fázi nabídla 7 milionů korun a k tomu nigerijského křídelníka Ubonga Mosese Ekpaie. „Ano byla tady i hráčská náhrada v podobě Ekpaie a dalšího podobného hráče, což pro nás ale nepřipadalo v úvahu,“ dodal Jukl.

Vedení hradeckého klubu za svého kapitána údajně požaduje minimálně dvojnásobek. Slávisté by prý byli ochotni částku navýšit do deseti milionů korun, ale to jsou nepotvrzené informace.

V uplynulých dnech se hovořilo také o zájmu mistrovské Plzně, které by se Vlkanova náramně hodil. „Zprávu, že proběhla jednání, si asi někdo vymyslel. My jsme s nikým z Plzně nejednali,“ uvedl Richard Jukl.

Podle šéfa hradeckého klubu není v tuto chvíli kolem Vlkanovy, nejproduktivnějšího hráče Votroků uplynulé sezony, živo. Zájem oficiálně neprojevily ani kluby z Polska (Čenstochová) či Rakouska, jak se dříve spekulovalo. Vypadá to, že ani v nejbližších dnech se věci nepohnou.  

„Na Adama nyní žádnou novou nabídku neregistrujeme. A když se neudálo nic dosud, tak tomu dál nepřikládám žádnou váhu,“ říká Richard Jukl.

Hradečtí jsou připraveni jednomu ze svých nejlepších hráčů vytvořit takové podmínky, aby byl v klubu spokojen. Navíc Vlkanova se netají tím, že je pro něj lákavé přivést tým z pozice kapitána na nový stadion, který má být za rok otevřen.

„S Adamem jsem mluvil na začátku přípravy. Pozdravili jsme se, ale současný stav jsme nerozebírali. Adam má z reprezentačního srazu nakopnutý kotník, tak ani netrénoval. O všem začneme diskutovat od pondělí. Samozřejmě z jeho pohledu to je těžké, ale na druhou stranu je to profesionál a my budeme hledat takové cesty, aby tady byl nadále spokojený,“ prohlásil Richard Jukl.   

Pohyb mezi brankáři

Pohyb nastal mezi brankáři. Z hostování v pražské Dukle se vrátil Michal Reichl, naopak po roce odchází Vilém Fendrich, s nímž klub další smlouvu neuzavřel. Jednatřicetiletý gólman začal uplynulou sezonu jako jednička, ale na jaře ho z branky vytlačil Patrik Vízek.

„Vilda u nás skončil a místo něho chceme přivést ještě dalšího gólmana,“ nastínil plány Richard Jukl. Do sezony tedy Votroci půjdou s trojící kvalitních gólmanů – Vízek, Reichl a zmíněný novic. Dosavadní gólman číslo tři Ondřej Mach začal přípravu s Chrudimí, kam by měl odejít na hostování. Z druholigového východočeského klubu se naopak vrátil talentovaný útočník Filip Firbacher, jenž se zapojil do přípravy.

Navrátilec Michal Reichl se na pokračování v Hradci, kam přišel před rokem a půl z Olomouce, hodně těší.

„Jsem rád, že jsem zpět. Znám tady prakticky vše. Kluky, zázemí, ostatní lidi okolo. Takže jsem hodně šťastný, že tu zase můžu být a moc mě těší, jak se minulá sezona klukům povedla,“ neskrývá radost devětadvacetiletý gólman, jehož čeká boj o post jedničky s Patrikem Vízkem.

„Víza je super člověk. Myslím, že to máme mezi sebou úplně v pohodě. Oba víme, že chytat bude vždycky ten, který bude předtím na tréninku nejlepší,“ ví Reichl, který odešel do Dukly hostovat, protože se potřeboval rozchytat po zranění. „Už jsem v pohodě. V poslední době jsem neměl žádné větší problémy,“ hlásí Michal Reichl na stránkách Votroků.

Vedení hradeckého klubu hodlá přivést ještě dva hráče do pole. „Máme v hledáčku jednoho ofenzivního hráče a druhého defenzivního,“ prozradil Richard Jukl.  

Už dříve hradecký klub posílil obránce Adam Gabriel, který přišel ze Sparty náhradou za Jana Mejdra. Mladý reprezentant do 21 let se stejně jako členové mládežnických národních týmů David Jurčenko a Daniel Kutík zapojí do přípravy od následujícího týdne.

Příští víkend tým trenéra Miroslava Koubka, který na východě Čech prodloužil smlouvu o rok, čekají první přípravné zápasy na turnaji v Benátkách nad Jizerou. Prvním soupeřem bude druholigová Příbram.

Program letní přípravy fotbalistů FC Hradec Králové:

  • sobota 25. června: Turnaj v Benátkách nad Jizerou, první zápas od 12.00 s Příbramí (II. liga), soupeř pro druhé utkání vzejde podle výsledku (14.30, Liberec/Mladá Boleslav)
  • sobota 2. července, 11.00, Hořice: Hradec Králové – Varnsdorf (II. liga)
  • pondělí 4. července až sobota 9. července: soustředění v Písku
  • sobota 9. července, 10.30, Písek: Hradec Králové – Sparta Praha B (II. liga)
  • středa 13. července, 17.00, Opatovice n. L.: Hradec Králové – Dukla Praha (II. liga)
  • sobota 16. července, 11.00, Opatovice n. L.: Hradec Králové – Jihlava (II. liga)
  • středa 20. července, 17.00: Vysoké Mýto (divize) – Hradec Králové
  • sobota 23. července: Chrudim (II. liga) – Hradec Králové (čas bude upřesněn)

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: www.fchk.cz