12°

Generálka Votroků: spálené šance, gesto při penaltě a výhra Austrie

28. 1. 2022

page.Name
Fotbalisté Hradce Králové v generálce na ligový start prohráli 1:3 s Austrií Vídeň, předním rakouským celkem. Votroci v posledním utkání v rámci herního soustředění v Turecku podali solidní výkon, ale z řady šancí vytěžili jediný gól až v samém závěru utkání. Kuriózní situace nastala v prvním poločase, kdy kapitán Adam Vlkanova záměrně zahrál míč z penalty jen do rukou brankáře, protože pokutový kop byl podle Východočechů nařízen neoprávněně.

Hradečtí fotbalisté začali poslední zápas před vstupem do jarní části FORTUNA:LIGY (5. února v Plzni) aktivně a hned v prvních minutách Adam Vlkanova nastřelil ve skluzu břevno. Pozici mu připravili Petr Rybička s Filipem Novotným.

Vzápětí nezužitkoval dobrou přihrávku Vlkanovy záložník Dominik Soukeník. Votroci přední rakouský klub nepouštěli do hry, ale po dvaceti minutách Austria vstřelila gól po trestném kopu a teči Jana Mejdra. Branka ovšem nebyla uznána pro ofsajd útočícího hráče.

Do děje zápasu zasahovali i rozhodčí svými verdikty jednak při posuzování ofsajdů, ale předvedl se také hlavní sudí, který nařídil velmi sporný pokutový kop ve prospěch Hradce. Votroci se domluvili, že penalta nebyla oprávněná a kapitán Vlkanova poslal míč jen do rukou gólmana Kose.

Druhý poločas začali opět lépe Hradečtí, do šance se dostal Erik Prekop, ale ani slovenský útočník skóre nezměnil, hlavou mířil nad branku.

Pak už přišly gólové chvíle vídeňského celku, který ovšem nebyl herní lepší. Nejprve Jukić přízemní střelou překonal gólmana Patrika Vízka, který do druhého poločasu nahradil Viléma Fendricha. A dvacet minut před koncem utkání se rakouský tým trefil podruhé, když autor vedoucí branky Jukič našel centrem Fischera, jenž hlavou mířil přesně.

V závěru nejprve spálil šanci Prekop a platilo pravidlo nedáš – dostaneš, kdy Schoissengeyr proměnil tentokrát správně nařízený pokutový kop. Výsledek utkání v závěru korigoval hlavou z dorážky Daniel Vašulín.

Hradec Králové – Austria Vídeň 1:3 (0:0).

Branky: 87. Vašulín – 65. Jukić, 72. Fischer, 82. Z pen. Schoissengeyr.
FC Hradec Králové: Fendrich (46. Vízek) – Klíma, Král, Čech – Mejdr, Soukeník (83. Kodeš), Kučera (62. Rada), Novotný – Rybička (83. Jurčenko), Kubala (46. Prekop), Vlkanova (62. Vašulín).
FK Austria Vídeň: Kos – Martel, Grünwald, Ivkić, Ohio – Mühl, Braunöder, Suttner, Fischer – Handl, Jukić.