Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V áčku bych rád zůstal, říká Jurčenko, talent hradeckého fotbalu

18. 1. 2022

page.Name
V Hradci Králové možná roste další velký talent. Sedmnáctiletý David Jurčenko, věkem ještě dorostenec, dal svůj první gól za prvoligové áčko, s nímž absolvuje zimní přípravu. Student stavební průmyslovky fotbalu podřizuje vše a rád by se v kádru Votroků udržel.

V zimě začal přípravu s prvoligovým áčkem FC Hradec Králové, kam přešel spolu s Danielem Kutíkem z dorostu, a ve druhém přípravném utkání proti Chrudimi (3:0) se prosadil i střelecky. Sedmnáctiletý útočník David Jurčenko, jenž s fotbalem začínal v TJ Sokol Hořiněves, vstřelil svůj první gól v seniorské kategorii. „Rád bych zůstal v kádru A-týmu,“ přeje si nadějný mladík, který je členem české reprezentace do 18 let.

V zimě jste byl přeřazen z dorostu do přípravy s prvoligovým áčkem. Jaké z toho máte dojmy?
Určitě bych rád už zůstal v kádru A-mužstva, kvalita tady je obrovská a chci se pořád co nejvíc zlepšovat.

Odehrál jste dva přípravné zápasy, premiéru jste si odbyl proti třetiligovému Sokolu Velvary (6:2) a následně proti druholigové Chrudimi (3:0) jste vstřelil svůj první gól. Jak jste se na hřišti mezi dospělými cítil?
Hrálo se mi skvěle. Jsem opravdu šťastný, že jsem dostal tuhle možnost. Jsem samozřejmě šťastný i za svůj gól. Hlavně jsem ale rád, že jsme vyhráli.

Kdo je vaším nejlepším parťákem v hradeckém týmu?
Momentálně je to Dan Kutík, se kterým teď trávím hodně času v A týmu.

Čtěte také: Votroci hladce porazili Chrudim, poprvé se trefil Jurčenko

 

Prý vstáváte brzy a celkově se snažíte režim podřídit fotbalu a škole. Přibližte, jak vypadá váš obvyklý den?
Můj den začíná už v 5.30 ráno, kdy si dělám snídani, připravím věci do školy a na trénink. V 8.00 mi začíná škola, kde jsem jen jednu vyučovací hodinu, poté spěchám na dopolední trénink, po tréninku opět zpátky do školy, kterou mám do 13.30. Pak oběd s týmem a následuje druhá, odpolední tréninková fáze. Domů se vracím okolo 17. hodiny. Po tréninku je pro mě důležitá večeře, ve které se snažím doplnit hlavně bílkoviny po náročném tréninkovém dni. Večer vždy dělám úkoly do školy a před spánkem u mě nesmí chybět regenerace. Spát chodím kolem 9. až 10. večer, abych spal minimálně osm hodin.

Prozraďte více o sobě.  Kdo vás k fotbalu přivedl a kde jste působil?
K fotbalu mě přivedli moje rodiče. Začínal jsem v osmi letech ve vesnickém klubu TJ Sokol Hořiněves, zároveň jsem hostoval v klubu FK Černilov a v ročníku U11 jsem začal hrát za FC Hradec Králové.

Jakou školu studujete? Chcete pokračovat ve studiích, nebo věříte, že se naplno budete věnovat fotbalu?
Studuji na Střední průmyslové škole stavební v Hradci Králové. Do budoucna ještě uvidím, jak vše dopadne.

Máte zvláštní rituály před utkáním?
Osobně rituálů před zápasem mám hodně, nechci je ale moc prozrazovat. Mým hlavním rituálem je vstoupit na hřiště pravou nohou.

Kdo je vaším fotbalovým vzorem?
V zahraničí určitě Portugalec Cristiano Ronaldo, podle mě je to nejlepší hráč na světě. Z českých hráčů to je útočník Leverkusenu Patrik Schick. 

V reprezentaci do 18 let jste odehrál přes 400 minut, dokonce jste vstřelil dvě branky. Je velký rozdíl hrát proti zahraničním výběrům oproti dorostenecké lize u nás v Česku?
Největší rozdíl je určitě v rychlosti, celkově v rychlém rozhodování s míčem i bez a samozřejmě v technické vyspělosti hráčů, která je  o třídu výš.

Na jaký fotbalový moment dosud nejraději vzpomínáte?
Momentů je opravdu hodně, hlavně z reprezentačních srazů. Momentálně je to určitě zápas z minulého týdne, kdy jsme porazili Chrudim a já jsem vstřelil svůj první gól za A tým.

Co vás nejvíc motivuje?
Momentálně trénuji každý den dvakrát a mojí největší motivací je stále se více a více zlepšovat.

Matyáš Bartoníček
Foto: Michal Petrák/fchk.cz