Středa

8. února 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Vašulín: Když budu dávat góly, tak můžu být zajímavým hráčem

23. 1. 2022

page.Name
Patří k horkému zboží. Takřka dvoumetrový útočník Daniel Vašulín se zařadil mezi opory fotbalistů Hradce Králové. Však také na podzim svými výkony zaujal a psalo se o něm jako o novém Janu Kollerovi. „Tyhle články a novinářské nadpisy beru s nadsázkou,“ usmívá se třiadvacetiletý kanonýr, který chce na jaře přispět k tomu, aby Votroci atakovali nejlepší šestku ligy.

Na první ligovou trefu v životě mu stačilo patnáct minut. Hned v úvodním utkání fotbalistů Hradce Králové ve FORTUNA:LIZE s Bohemians (1:1) v červenci loňského roku útočník Daniel Vašulín vstřelil gól. Třiadvacetiletý bývalý mládežnický reprezentant do dvaceti let poté ještě v polovině září rozhodl duel v Českých Budějovicích (1:0) a trefil se v derby s Pardubicemi (2:0). Ve zbytku podzimu už se 195 centimetrů vysoký střelec gólově neprosadil a svůj první půlrok mezi elitou zakončil s bilancí tří branek a jedné asistence.

 „Ve druhé části bych chtěl dát minimálně pět gólů a přiblížit se k desetibrankové hranici za celou sezonu,“ hlásí Vašulín, jenž do týmu Votroků přišel v létě 2020 a podílel se na postupu do ligy. Nyní je s hradeckým celkem na soustředění v Turecku a v přípravě proti polskému týmu Radomiak Radom (2:1) vstřelil gól.   

Přípravy pod trenérem Miroslavem Koubkem jsou fyzicky náročné. Jak zatím hodnotíte letošní zimní dril?
My už jsme to poznali v létě, že trenér Koubek si hodně zakládá na běhání. Prvních čtrnáct dní zimní přípravy bylo hodně náročných. Denní program jsme začínali většinou posilovnou, pak jsme dopoledne pokračovali na hřišti, kde jsme také dělali kondiční věci a odpoledne po obědě jsme šli běhat kilometry k řece. Ale řekl bych, že v létě to bylo ještě těžší. Na celou přípravu máme jen měsíc a prvních čtrnáct dní se dalo přežít a v Turecku už to spíš ladíme fotbalově. Na druhou stranu všichni víme a věříme tomu, že tvrdá příprava nám pomůže v sezoně, kdy z ní budeme čerpat.

Z tvrdé přípravy jste čerpali už na podzim a první část sezony vám vyšla skvěle a takřka jste zachráněni, což byl prvotní cíl. Jak jste viděl své výkony a týmové?
Podzim nám vyšel, bodové odstupy už tam jsou velké, to je pravda, nicméně se chceme v tabulce umístit co nejvýš. To je náš cíl do jara. Když to vezmu osobně, tak ze začátku se mi dařilo nad očekávání, skočil jsem do ligy a dával góly, ale pak na mě přišlo takové divné období, že jsem měl hodně šancí, ale neproměňoval jsem je, a tak trochu jsem z toho vypadl.

Přesto můžete být spokojený vzhledem k tomu, že to byl váš první půlrok v nejvyšší soutěži. Dal jste tři góly a připsal si jednu asistenci. Jak to vidíte vy?
Za sebe můžu být s prvním půl rokem spokojený, přesto si myslím, že se z toho dalo vytěžit víc. Na to, kolik jsem toho odehrál a kolik jsem měl gólových příležitostí, ať už tam byly i nastřelené tyčky, jsem měl mít z osobního hlediska a statistik gólů víc, než mám. Jinak to, co jsem od ligy očekával, se mi splnilo. Víc se zde hraje taktický fotbal, jsou zde mnohem zkušenější hráči než ve druhé lize, zápasy nejsou tolik soubojové.

Vy jste do ligy vlétl jako uragán. Na první ligový gól vám stačila pouze čtvrthodina, kdy jste se prosadil hned v úvodním utkání s Bohemians. Další dvě branky jste dal v půlce září a pak se zadrhl. Čím to bylo a co vám to ukázalo?
Ukázalo mi to, co už jsem řekl, že protihráči jsou zkušenější. Oni se s vámi nebudou přetahovat o balón jako ve druhé lize. Za příklad mohu uvést Michala Kadlece ze Slovácka. Tihle kluci už mají prostě něco odkopáno a oni do vás nebudou za každou cenu strkat, oni si počkají, až si míč zpracujete a třeba vám odskočí a pak vás dohrají. Umějí využít i sebemenší chyby. Takže mně to ukázalo, že musím zapracovat na prvním dotyku, zlepšovat převzetí míče a samozřejmě zakončení, protože tady jsem podle mého názoru ztroskotal za prvního půl roku nejvíc. Šancí jsem měl opravdu hodně, když si zápasy přehraju zpětně.

Zmínil jste zakončení. Chybí vám v koncovce klid, nebo kde spatřujete příčiny?
Je to možné, že by to z mé strany chtělo víc klidu, nebo zvolit jiné řešení. Na druhou stranu jsem si zase říkal, že byly situace, kdy jsem míč trefil dobře, ale gólman v tu chvíli předvedl neuvěřitelný zákrok. Určitě je to v řešení té situace. Bavím se o tom s trenéry, snažím se mít tréninky navíc, kde se věnuju koncovce. A právě způsob zakončení měním, zkouším nové věci, na které jsem nebyl zvyklý. Myslím si, že ani jiná cesta ke zlepšení nevede, než na tom pracovat. A v neposlední řadě také člověk musí mít trochu štěstí, někteří hráči vystřelí a všelijak se jim to odrazí do branky, nebo gólman zrovna udělá chybu a podobně.

Teď jste se trefil v zimní přípravě proti Radomiaku Radom, tak sebevědomí roste?
Už jsem potřeboval dát gól po tak dlouhé době. Jsem za to rád. Někdy to tak je, že se nedaří, ale pak přijde fáze, kdy gól dám. A teď jsem to protrhl. Věřím, že formu načasuju na ligu.

Nezatížila vás také skutečnost, že hned ze začátku ligy, kdy jste dával góly, se o vás psalo jako o novém Janu Kollerovi?
Tohle se já snažím nečíst, protože vím, že jsem takový, že kdybych tohle četl, tak na mě může přijít nějaké uspokojení. Když vyšlo to srovnání s Kollerem, tak jsem to schytal v kabině. (úsměv). Tam jsem se to vlastně dozvěděl. Tyhle články a novinářské nadpisy beru s nadsázkou, protože jsem teď a tady a snažím se udělat všechno pro to, abych se posunul někam výš. Většinou se snažím to nevnímat, uzavřít se do sebe a soustředit se na svoje věci.

Obdržel jste během podzimu nebo nyní nabídky z jiných klubů?
Mám agenta, ale já to ani nechci dopředu řešit. Až přijde nějaká konkrétní nabídka, tak potom se na to podívám. Zatím to všechno bylo ve fázi oťukávání. Kolikrát ani o nějakém zájmu nevím. Občas mi někdo řekne něco ve smyslu, že slyšel, že támhle někdo něco říkal, ale tohle jde mimo mě. Jak jsem uvedl, až to bude konkrétní, až mi třeba někdo z klubu zavolá, tak se teprve o to budu zajímat.

Zdůrazňujete, že jste v Hradci a soustředíte se na současnost, ale zase musíte vnímat, že máte talent i fyzické předpoklady k tomu, abyste prožil velmi dobrou fotbalovou kariéru. Jste prototyp útočníka, o něhož může být velký zájem. Je to pro vás o to větší motivace?
Určitě. Před dvěma třemi lety jsem vůbec nečekal, že budu hrát ligu. Teď se tahle možnost přede mnou otevřela a vím moc dobře, že když budu dávat góly, tak i díky své typologii budu zajímavý hráč do budoucnosti. Jen musím dávat góly.

V koutku duše máte své osobní přání z pohledu kariéry?
Samozřejmě jsem v Hradci a prostě ani nejde myslet na něco jiného, co ani ve finále být nemusí. Prostě se snažím tady odvést všechno na sto procent a věřím, že se štěstí ke mně přikloní a třeba se dostanu výš.

Dáváte si cíl v počtu vstřelených gólů?
Nyní jsem předsezonní cíl neměl, protože jsem do ligy šel poprvé, nevěděl jsem, co od toho můžu vůbec čekat. Ale teď v novém roce to chci změnit. A vlastně jsem si na podzim i dokázal, že góly v lize dávat můžu a klidně i víc, než se mi povedlo doposud. Ve druhé části bych chtěl dát minimálně pět gólů a přiblížit se k desetibrankové hranici za celou sezonu. Udělám pro to všechno a uvidíme, jak to dopadne.

Sledujete výkony druholigové Chrudimi, odkud jste před rokem a půl přišel?
Chrudim sleduji, ale už ne tolik, protože se tým hodně obměnil, vlastně už přišel i jiný trenér. Jsou tam převážně mladí kluci, zůstalo tam jen pár hráčů, s nimiž jsem hrál a s nimi jsem v kontaktu. Samozřejmě jim přeju, aby se v druhé lize udrželi, byť to budou mít těžké, ale myslím si, že kdyby se záchrana nezdařila a klub spadl do třetí ligy, tak by bylo obrovsky složité se dostat zase zpátky.

Bydlíte kousek od Pardubic, odkud je vaše přítelkyně a její rodina. Už fandí Hradci?
V první řadě fandí mně, aby se mi dařilo a měl jsem úspěchy. Předtím drželi palce Chrudimi, nyní fandí Hradci, všichni mají můj dres, takže když jedeme na zápas, tak jsou na hradecké straně.

Po podzimu jste v tabulce sedmí. Kam až to můžete na jaře s Hradcem dotáhnout?
Za mě určitě máme na střed tabulky. Rádi bychom se udrželi kolem šestého místa a do poslední chvíle hráli o tu nejlepší skupinu. Akorát mezi námi a týmy kolem nás jsou strašně malé rozestupy, takže můžeme být šestí a za tři kola třeba dvanáctí. Je to tam hodně namačkané. Jak jsem řekl, tenhle tým, co tady nyní je, jak je složený, má určitě na to se udržet někde ve středu tabulky, ne-li v té šestce.

 

Co řekl Daniel Vašulín po vítězství fotbalistů Hradce Králové v přípravném utkání nad polským týmem Radomiak Radom (2:1) v rámci soustředění v Turecku, se podívejte zde:

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz, Lubomír Douděra