Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Teplice obvinily Hradec z rasismu. Kotel nic neřval, tvrdí fanoušci

10. 10. 2022

page.Name
Fotbalový Hradec Králové čelí kritice, že po utkání 11. kola s Teplicemi, které Votroci vyhráli ve svém domácím azylu v Mladé Boleslavi vysoko 4:1, část fanoušků z takzvaného kotle rasisticky urážela senegalského útočníka ve službách Severočechů Abdallaha Gninga. Příznivci Votroků, kteří byli na stadionu, se cítí rozhořčeni. Prý je vše nafouknuté. Celá kauza je dílem jednotlivce či malé skupiny.

Po utkání 11. kola první fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Teplicemi, který Votroci vyhráli 4:1, redaktoři Teplického deníku na webových stránkách uvedli následující: „Fanoušci Hradce Králové v Mladé Boleslavi, kde mají votroci svůj azyl, na útočníka FK Teplice (Abdallaha Gninga) během sobotního prvoligového utkání slovně útočili nechutnými urážkami. „Negře! Čmoude! Běž jíst banány!” I takový primitivní výpady se linuly podle záložníka Teplic Tomáše Kučery z hradeckého kotle.“

Výše uvedená tvrzení v článku zmíněný středopolař Tomáš Kučera napsal i veřejně. „Gratulace Hradci k výhře, ale takovou míru rasismu jsem na stadionu dlouho nezažil. Nadávky typu: negře, čmoude, běž jíst banány na zápase, kde je cca 500 lidí, vše je vidět a slyšet i ze hřiště… Klub či pořadatel nic neřeší. Ostudný,“ vyťukal pár minut po zápase na sociální síť Twitter již zmíněný středopolař Tomáš Kučera.

Podle Deníku prý rasismus a další urážky potvrdili i další tepličtí hráči, funkcionáři a fanoušci. „Já se dozvěděl, že jsem plešatej nácek a moje žena ku.va,” přidal zadák Tomáš Vondrášek.

Rasistické urážky ze strany hradeckých fanoušků prý začaly hned se začátkem utkání. „Kotel byl hned vedle střídačky. Jel to své opravdu celý zápas,” uvedl Martin Kovařík, tiskový mluvčí FK Teplice.  

Z hradecké strany jdou názory opačné. „Byl jsem na stadionu osobně, druhý poločas jsem byl dokonce v kotli, kam normálně nechodím. Ale hráli jsme v deseti, kotel nebyl rozhodně přeplněný, chtěl jsem pomoci svým povzbuzováním k bodu. Že jsou nakonec body tři, to je paráda. Ale když čtu tyto články o rasismu na zápase, skutečně se ptám sám sebe: Kde jsem to byl? Kotel nic rasistického ani náhodou neřval. Vůbec nic. Kdyby ano, odešel bych,“ píše na svém facebookovém profilu František Řehounek.

Příznivec hradeckého fotbalu a člen fanklubu Hradecká černobílá tribuna, kde není sdruženo nejtvrdší jádro fanoušků, považuje celou věc za hodně nafouknutou.

„O banánech a tuším Zimbabwe tam někdo něco hulákal. Nevím ale, jestli ten jednotlivec byl v sektoru kotle, nebo v tom vedlejším. Kamarádi, kteří seděli pár metrů od kotle, mi večer po utkání psali dotazy, co tam bylo za rasismus, protože si o tom přečetli jen na iSportu. Do té doby neměli tušení, že se něco takového objevilo,“ pokračuje ve svém vyjádření František Řehounek.

„Tvrzení mluvčího Teplic, že hradecký kotel si jel rasistické skandování od 1. minuty je nehorázná lež,“ poukázal František Řehounek. „Celá pseudoaféra je neskutečně nafouknutý prd. Hradci lze vyčítat to, že jím placená pořadatelská služba toho urážejícího diváka nezklidnila, na což by stačila jediná věta, nebo ho měli vyvést. Nestane se mi často, abych byl přímým svědkem toho, jak snadno lze vrtěti psem,“ dodal a pod svůj text přidal dovětek: P.S. „Teplický černý útočník hrál výborně a mít prachy, koupím ho.“

Stejný názor přidává i další účastník fotbalového utkání v Mladé Boleslavi. „Od začátku jsme fandili Hradci jako kotelníci... Žádný rasismus z kotle nebyl, jestli to byl někdo z vedle kotle nebo mimo kotel, to netuším, od nás určitě ne. My víme, že to je problém, že toto nelze... Při utkání s Teplicemi rozhodně žádný rasismus z naší strany nebyl,“ uvádí jeden z fanoušků Hradce, který z důvodu obav o svoji bezpečnost nechtěl být jmenován, ale redakce regionálního portálu Salonky jeho totožnost zná.

„V médiích píšou, že to musel slyšet pomezní rozhodčí, který tam běhal... Omyl... Lež... Pomezní sice běhal, ale ne pod kotlem. Takže asi tak. Nebo Vondrášek? Že jsme ho fakovali a nadávali jeho ženě, že je ku.va? Absolutně vyloučeno. Asi neunesl prohru,“ dodává.

A hradecký fanoušek přidává podobný názor, jaký měl František Řehounek. „Že jsme od první minuty řvali jen rasisticky? Hnus... Vyloučeno... Kotel aktivních fanoušků po celou dobu podporoval své borce a nevšiml jsem si, že by rasisticky urážel. A kdybychom měli takového borce, jako je Gning, to by byla radost pohledět,“ řekl.

Rasismus na adresu Afričana Gninga zmínil i ředitel teplického klubu Rudolf Řepka. „Takové chování by se v normální společnosti dít nemělo. A takoví diváci nepatří na stadiony. Nadávek na Gninga v daném zápase lítalo od fanoušků ze sektoru domácích mnoho. Na záznamu je v 54. minutě poměrně zřetelně slyšet i rasistické huhuhu,“ poukázal Řepka pro iDnes.

Za hradecký klub se vyjádřil generální manažer Richard Jukl: „Klub FC Hradec Králové zásadně nesouhlasí s projevy rasismu. V případě utkání s Teplicemi počkáme, zda delegát shledal taková vyjádření. Rozhodčí na hrací ploše nic nezaznamenal a utkání ani nepřerušil.“

Hlavní rozhodoval Ladislav Szikszay při zápase na projevy rasismus opravdu nezareagoval přerušením hry a ani v zápise o utkání se nic neobjevilo.

„V průběhu duelu byli fanoušci hlasatelem v Lokotrans Aréně vyzváni k tomu, aby fandili slušně, nicméně to nebylo na popud informace o rasismu. Další kompetence byly v pravomocích hlavního arbitra a hlavního pořadatele. Rozhodčí na hrací ploše žádné takové chování v průběhu střetnutí nezaznamenal a ani ho nepřerušil," stojí v prohlášení klubu FC Hradec Králové.

Prohlášení fotbalového klubu FC Hradec Králové:

FC Hradec Králové proti rasismu

FC Hradec Králové deklaruje, že absolutně nesouhlasí s jakýmikoliv projevy rasismu. Ten v našem klubu nemá žádné místo a zcela se od něj distancujeme. Votroci chtějí při svých utkáních správnou fanouškovskou kulisu a to bez vulgárního chování a právě zmíněných projevů.
Rasimus nemá v našem klubu místo

Klub reaguje na informace, které se vynořily po sobotním zápase s Teplicemi, a které se týkají rasistického chování několika diváků v Lokotrans Aréně. FC Hradec Králové jakékoliv rasistické projevy zcela odsuzuje a distancuje se od nich i od kohokoliv, kdo by se k nim uchýlil. Pokud by se informace o těchto projevech v utkání se Skláři potvrdily, je klub připraven reagovat.

FC Hradec Králové nyní vyčká, zda delegát utkání v zápase takové projevy shledal. V průběhu duelu byli fanoušci hlasatelem v Lokotrans Aréně vyzváni k tomu, aby fandili slušně, nicméně to nebylo na popud informace o rasismu. Další kompetence byly v pravomocích hlavního arbitra a hlavního pořadatele. Rozhodčí na hrací ploše žádné takové chování v průběhu střetnutí nezaznamenal a ani ho nepřerušil.

Závěrem klub velice mrzí, že se po duelu, který naši hráči odehráli skvělým způsobem, musí zabývat takovými záležitostmi. Ještě jednou zřetelně a nahlas říkáme, že rasismus nemá v FC Hradec Králové žádné místo.

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Luboš Lorinc/fchk.cz