Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Jukl: Jsem rád, že jsme se dožili nové éry hradeckého fotbalu

17. 7. 2023

Jukl: Jsem rád, že jsme se dožili nové éry hradeckého fotbalu 6 snímků
Fotbalový Hradec měl dnes po poledni tiskovou konferenci. Za klub mluvili generální manažer Richard Jukl, sportovní ředitel Jiří Sabou, trenér A-týmu Jozef Weber a nové posily Václav Pilař a Ladislav Krejčí. Tiskové konference se účastnila i primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová. „Jsem rád, že jsme se dožili nové éry hradeckého fotbalu,“ řekl na úvod Jukl s odkazem na novou arénu, ve které odehrají hradečtí fotbalisté první utkání už 5. srpna proti Budějovicím.

Dnešní tisková konference hradeckého fotbalového klubu se nesla v duchu otázek ohledně nového stadionu, jehož stavba by se měla dokončit k poslednímu červencovému dni. „Věřím, že využijeme všechny segmenty nové arény, aby sloužila nejenom sportovcům, ale všem Hradečákům. Jsem velmi rád, že se řítíme do finále a moc se těším,“ řekl generální manažer klubu Richard Jukl.

První zápas na novém stadionu odehrají Votroci podle plánu 5. srpna. „Nemáme žádné informace o tom, že by finální termín měl být ohrožen. Stále počítáme s tím, že 5.8. se hraje první zápas u nás v Hradci Králové,“ potvrdila datum prvního zápasu na novém stadionu primátorka Hradce Pavlína Springerová.

Kdo koupí klub? Nikdo ještě neví

Důležitou otázkou komunálních voleb v minulém roce byl i odkup klubu, jehož většinovým majitelem je město. Příznivci Votroků si však na nového mecenáše budou muset ještě počkat, vyjednávání jsou stále teprve v plenkách. „Chceme si nechat vysoutěžit poradenskou firmu. Následný proces a dotažení může trvat až rok. V momentě, kdy tuto firmu budeme mít zasmluvněnou, tak to ještě zintenzivníme, ale ani teď nespíme,“ zdůraznila Springerová, že hledání nových strategických partnerů jsou prioritou nejen klubu, ale i města.

Padla i otázka na název nového stadionu. Kluby po celém světě obchodují s názvem stadionu jako s marketingovou komoditou, za kterou mohou inkasovat slušné peníze. „Máme zájemce na odkup akcií i zájemce ohledně názvu arény. Je otázkou, jestli aréna ponese název strategického partnera anebo jiné firmy, která bude za název platit marketingovou cenu“ dodala Springerová.

A jaký bude rozpočet klubu na sezónu? „Rozpočet se teprve tvoří, protože dokončujeme smlouvy s partnery. Určitě bude výrazně navýšen, odhadujeme zhruba 120 miliónu korun. V tomto obnosu jsou úplně všechny parametry, které klub zastřešuje, včetně mládeže,“ odhalil Jukl.

Nový trenér Weber hodnotil přípravu

Další část tiskové konference se zaměřila na přípravu, kterou Votroci zakončili vítězstvím 5:1 nad rezervou pražské Sparty. „Příprava proběhla dobře. Měl jsem čas se sžít s novým týmem. Dva týdny jsme byli v Hradci, pak jsme odjeli na soustředění do Písku, kde jsme dokončili hlavní fázi fyzické přípravy a poznávání mužstva. Podmínky byly extrémně kvalitní a dlouho se nám vyhýbala i zranění. Poslední týden ladíme formu opět v Hradci. Až na nějaké fáze v zápase s Žižkovem byl přístup hráčů velmi dobrý, mužstvo má charakter,“ zhodnotil předsezónní přípravu hlavní trenér Jozef Weber.

Kádr se přes léto hodně obměnil, mnoho hráčů přišlo či naopak tým opustilo. „Všichni v klubu zažíváme turbulentní období. Změn směrem do kádru a ven bylo i na mě už dost. Nejzásadnější změnou je příchod nového trenéra Jozefa Webera. Přeju mu, aby byl stejně úspěšný jako jeho předchůdci,“ vyjádřil se k letním změnám sportovní ředitel Jiří Sabou.

A jak probíhal výběr nového trenéra? „Chtěl jsem k týmu zkušeného trenéra, který má něco za sebou. Aby zůstal realizační tým a nový trenér navázal na Koubka i Frťalu a jejich práci. Výběr jsem zúžil na dvě jména – Vítězslav Lavička mi to s díky odmítl, takže padla volba na Jožku. Chce pokračovat v cestě, kterou tu budujeme,“ prozradil Sabou.

Dva bývalí reprezentanti v nových dresech

Součástí tiskové konference bylo i představení nových dresů. Hostující set bude mít žlutou barvu, což je pro Hradec celkem nezvyklé. V nových uniformách se představily dvě hvězdné posily Votroků. Navrátilec Václav Pilař a bývalý hráč Sparty či Bologni Ladislav Krejčí. „Moje dojmy jsou pozitivní, je tu výborná kabina i atmosféra. Příprava byla náročná, ale to je potřeba. Věřím, že jsme se dobře připravili na sezónu, která nás čeká. Máme na co navazovat,“ řekl Krejčí.

Během léta se do Hradce po 12 letech vrátila klubová legenda Václav Pilař. Jedna z hvězd EURA 2012 se na návrat do města, které ho pro velký fotbal vychovalo nesmírně těšila. „Jsem nesmírně rád, že jsem zpátky v Hradci. Těšil jsem se, až poznám mančaft, pár kamarádů tu stále mám. Soustředění v Písku nám bohatě stačilo a nepotřebovali jsme ani jezdit nikam do zahraničí. Kluci táhnou za jeden provaz a díky tomu bylo přivítání nás nových hráčů pro nás lehčí. I když máme na začátku těžký los, tak se moc těším,“ rozpovídal se Pilař.

Ambicí klubu je vyhnout se skupině o udržení

Poslední dvě sezóny byly pro Hradec mimořádně úspěšné. V první sezóně po návratu z druhé ligy se svěřencům Miroslava Koubka podařilo protáhnout do skupiny o titul, což lze považovat za nebývalý úspěch. Minulá sezóna se nesla v podobném duchu, Hradec nakonec skončil na osmém místě. „Bude to ve stejném duchu jako předchozí sezóny. Chceme se vyhnout barážové skupině. Pokud skončíme do 10. místa, bude to pro Hradec velký úspěch v těch podmínkách, které zatím máme,“ prohlásil Sabou.

Důležitým faktorem pro úspěch Hradce v nadcházející sezóně by mohla být domácí atmosféra. Na dotaz, kolik se prodalo permanentek, odpovídal Richard Jukl. „Máme prodaných 2 100 permanentek a to v tom ještě nejsou naši partneři. Můj cíl byl 3000 skutečně prodaných permic a věřím, že na toto číslo se dopracujeme. S tím bych byl velmi spokojený.“

Poslední otázka tiskové konference byla na sektor hostujících fanoušků. „I u nás, podobně jako v Pardubicích bude oplocení sektoru, protože touto cestou jít zkrátka musíme. Je to licenční řád. Bude tam ocelový plot, který tam musí být, a i síť proti pyrotechnice. Snažíme se to změnit, ale nemůžeme s tím zatím nic udělat,“ odpověděl na dotaz novinářů Jukl.

Matěj Holaň
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Holaň