Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Chceme se držet uprostřed a bavit lidi, říká trenér Hradce Jozef Weber

4. 8. 2023

Chceme se držet uprostřed a bavit lidi, říká trenér Hradce Jozef Weber 0 snímků
Po konci Miroslava Koubka se trenérského křesla u hradeckých fotbalistů ujal další zkušený kouč Jozef Weber. Bývalý vynikající záložník a jeden z mála fotbalistů v československé historii, který v nejvyšší soutěži odehrál přes 400 zápasů, vedl dosud ve Fortuna lize Bohemians, Karvinou, Mladou Boleslav a České Budějovice. Na lavičku Votroků přišel před historickou sezonou, kterou Hradec odehraje na zbrusu novém stadionu. Kdy se mu poprvé Hradec ozval? Jakou roli má připravenou pro Václava Pilaře? A s jakými ambicemi povede Hradec do letošní sezony? „Chceme se držet v prostředku tabulky a bavit lidi,“ říká v rozhovoru pro Salonky nový trenér FC Hradec Králové Jozef Weber.

Kdy jste dostal nabídku vést Hradec jako hlavní trenér a proč jste se rozhodl ji přijmout?
Nabídku jsem dostal poté, co klub oznámil, že trenér Koubek v Hradci končí. Bylo to někdy v průběhu května. Ta nabídka mě moc potěšila. Přiznám se, že mi nevyšlo poslední angažmá v Budějovicích, ale předtím jsem byl na třech dlouhých angažmá. Hradec má nový stadion, vnímám i to, že poslední dva roky prokazovali dobrou kvalitu v lize. Byla to pro mě čest, že mě Hradec oslovil.

Hrál ve vašem rozhodování nějakou roli fakt, že Hradec bude hrát na novém stadionu?
To ani ne. Mě spíš upoutala nabídka toho, že povedu zajímavý a kvalitní tým. A také možnost spolupracovat s realizačním týmem, který znám. Stanislav Hejkal a Adrian Rolko jsou skvělí trenéři. Realizační tým jsem tedy znal a ta možnost s ním pracovat byla pro mé rozhodnutí klíčová.

Z Vašich dosavadních vyjádření je zřejmé, že chcete navázat na práci Miroslava Koubka. Jaký tedy bude taktický profil Vašeho mužstva?
Považuji za nutné zachovat herní tvář mužstva. Nechci měnit jeho charakter, to určitě ne. Teď když budeme hrát doma, tak možná bude trochu větší očekávání na kvalitu hry. Chceme přivést prvky herní kvality, a proto přišli hráči jako Pilař a Krejčí, kteří by mohli do toho bojovného mužstva přinést trochu kvality. Ale nebude to tak, že my bychom se přizpůsobovali hře Krejčího a Pilaře. To v žádném případě. Bude to tak, že oni se přizpůsobí ostatním, ale zároveň do týmu dají nějaký ten nadstandard.

Jaké jste po svém nástupu k týmu viděl nedostatky, co se týče mezer v kádru?
Ty mezery v kádru tam byly už v květnu, když jsme se začali bavit o tom, že bych přišel. Bohužel do toho vstoupilo i to, že odešel Čihák, který se zranil a také Trusa. Navíc měl výstupní klauzuli Kubala, jeho odchodu se nedalo zabránit. To nás zaskočilo. Ale nelenili jsme, oslovili jsme Pilaře a Krejčího. Pak třeba Šašinka a Juliš, tito hráči by měli v nějakém časovém horizontu ty mezery zacelit.

V létě do týmu přišlo několik posil, tou nejvýraznější je právě klubová ikona Václav Pilař. Jakou bude mít roli v týmu?
No bude mít především roli útočného hráče. Očekáváme od něj stejnou práci jako od Kubaly nebo od Vašulína. U Vaška je ta minulost a ta kvalita taková, že pro něj nebude problém jít do toho našeho agresivního způsobu hry. Jeho úkolem bude především přinést kvalitu a zkušenosti do útoku. Přeci jen se fanoušci chodí na stadion bavit a Vašek je přesně toho schopen.

Do týmu přišel kromě Pilaře i další bývalý reprezentant Ladislav Krejčí, který však nehrál ligový zápas déle než rok. Co od něj očekáváte, věříte, že bude jedním z lídrů týmu?
Jsem přesvědčený o tom, že nám hodně pomůže. Láďu znám dlouho a on je v podstatě stále ještě poměrně mladý hráč. Už v prvním telefonátu, který jsem s ním měl, jsem cítil, že do Hradce chce. Že má chuť, a to je základ. A když takový hráč jako Láďa má chuť a zároveň se mu budou vyhýbat zranění, mohl by se stát jedním z klíčových hráčů mužstva.

Kromě Pilaře s Krejčím přišli do týmu zejména mladí hráči. Znamená to, že chcete dávat větší prostor mladíkům a zaměřovat se na jejich fotbalový růst?
Mládí není výhoda. Ale samozřejmě cítíme, že mužstvo bylo třeba prokrvit. Proto přivádíme hráče jako Horák nebo Juliš, aby časem nahrazovali tyto zkušený hráče jako Pilař a Krejčí. Prostě bychom nemysleli jen na to co bude za rohem, ale aby jsme mysleli i přes kopec. Například Juliš je pracovitý kluk, přesně takové do svého týmu hledám. Ale přišel z druhé ligy. Ono to chviličku bude trvat, než se aklimatizuje, ale vidíme tam ten potenciál, že by se jednou mohl dotáhnout třeba na úroveň Kubaly. Ale teď je to ještě daleko.

Jak jste spokojený s letní přípravou a kdo z hráčů Vás během ní překvapil?
Spokojený jsem. Představoval jsem si trochu lepší kvalitu soupeřů. Ale to už bylo těžko ovlivnitelné. Ale přesto musím říct, že jsem spokojený. Ve většině utkání to bylo hodně slušné a dostali jsme i takovou tu potřebnou facku v utkání s Viktorkou Žižkou, kde jsme nehráli vůbec dobře. Z toho pohledu to splnilo všechno. O překvapení bych nechtěl mluvit. Některé hráče znám, některé teprve poznávám. Někteří hráči na mě udělali lepší dojem, než jsem čekal, u některých čekám víc. Nechci někoho přechválit nebo demotivovat. Obecně musím říct, že jsem velice spokojený s přístupem hráčů.

Považujete kádr za uzavřený, nebo je nějaká pozice, kde byste si v ideálním případě představoval větší šířku kádru?
Není uzavřený. Máme samozřejmě dostatek hráčů, můžeme jít v klidu do prvních utkání. Ale liga má na podzim 19 kol a podle mě je potřeba větší šířka kádru. Díváme se ještě po defenzivních hráčích.

S jakými ambicemi jdete do sezony?
Se stejnými jako do těch předchozích. To znamená udržet se někde v tom prostředku, aby byl prostor pro záchranu, a především abychom bavili lidi.

Ve třetím kole budete hrát první zápas v nové aréně. Jak vnímáte humbuk, který se kolem nového stadionu točí?
Já se tomu snažím nepodlehnout a snažím se chránit mužstvo. My jsme teď trénovali na Bavlně a od těch problémů se stadionem těsně před dokončením jsme oproštění. I my budeme na stadionu ti noví. Většina kluků v týmu nehrála ani na tom starém, protože teď se domácí zápasy hrály dva roky v azylu v Mladé Boleslavi. Myslím, že pro nás všechny to bude příjemné překvapení. Ale z mužstva každopádně cítím takové nadšení.

Neobáváte se, že bude po 6. a 8. místě v azylu těžké naplnit velká očekávání fanoušků?
Věřím, že fanoušci budou soudní, ale rozhodně chceme hrát stejně vysoko. Musíme si udělat z domácího prostředí výhodu. Láďa Krejčí nebo Vašek Pilař hráli před 10 000 lidmi a tlak jim nedělá problém. Ono je jiné hrát v klidu, v azylu někde v Boleslavi před pár stovkami lidí. A věřím, že si z toho uděláme takovou výhodu, že těch bodů získáme víc, než se nám povedlo třeba v tom azylu. A to by nás mohlo udržet na těch místech, na které byli fanoušci zvyklí.

Hradečtí fanoušci vzali Vaše jmenování bez většího nadšení, cítíte, že si je po ne úplně povedeném angažmá v Českých Budějovicích budete muset postupně získat?
Tak to ve fotbale chodí. Nesetkal jsem se s nějakými negativními reakcemi, ale ani s nadšenými. Já jsem si jen sám vědom toho, že mi to angažmá v Budějovicích moc nevyšlo. V hlavě jsem to vymazal a jedu dál. Chci navázat na svou práci v Boleslavi nebo Karviné.

Jak se těšíte na zápasy na novém stadionu a co byste vzkázal hradeckým fanouškům?
Těším se moc. A vzkázal bych, aby si to hlavně užili. A my abychom jim k tomu výkony a výsledky pomohli. Aby si to díky tomu mohli užít.

Jako hráč jste v Hradci mnohokrát nastoupil, máte nějakou výraznou vzpomínku na starý Malšovický stadion?
Pamatuji si, že jsem někde na přelomu 80. a 90. let sem po přestupu do Sparty přijel a že nám Hradec naložil tři góly. Bylo tam snad 20 000 lidí, naprosto narváno. Tak to si pamatuji do dneška… A jako trenér jsem tady měl památný zápas, kdy jsme tu s Karvinou vyhráli 2:0 a zajistili jsme si postup ze druhé ligy. Hradec pak ještě musel dál bojovat, ale nakonec postoupil taky. Takže mám na starý stadion celkem příjemné vzpomínky.

Stihl už jste poznat Hradec Králové i mimo fotbal? Jak se Vám ve městě líbí?
Stihl. Asistenti mě vzali na divadelní festival. Velice pěkný. Musím se přiznat, že mě baví kola, jedno jsem si přivezl. Adrian Rolko už mi radí trasy, kudy jezdit. Zatím chodím pěšky, bydlím tady kousek od centra. Jsou tu krásné procházky, jsem tu spokojený.

Vnímáte tuto sezónu jako začátek nové éry hradeckého fotbalu? Na jaké úrovni by se měl Hradec v nejvyšší lize etablovat?
Pro Hradec je to nový začátek. Důležité bude najít nového strategického partnera. Fotbal je dnes o penězích... Asi to nemusím dál rozvádět. Vidíte kde svým rozpočtem je Sparta, Slavia, nebo Plzeň. Pokud se k nim dokážeme finančně přiblížit, mohli bychom se etablovat celkem vysoko. Záleží, jak se tu ke všemu přistoupí.

Matěj Holaň
matej.holan@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera