Sobota

30. září 2023

Nyní

15°

Zítra

17°

Svátek má

Nejen stadion. Votroci mají novou identitu, dresy, maskota i goalsong

3. 8. 2023

page.Name
Nová éra hradeckého fotbalu začíná. Fotbalisté FC Hradec Králové vstupují do nové sezony s pořádnou dávkou novinek. Tou největší je bezpochyby nový multifunkční stadion pro 9300 diváků, na kterém Votroci už 5. srpna odehrají první zápas. Hradecký fotbalový klub si však pro své příznivce přichystal i několik dalších novinek. Samotní fanoušci svými hlasy rozhodli o tom, že jako maskot je bude na domácích zápasech v nové aréně bavit Pan Lízátko a vstřelené góly budou slavit novým goal songem Sara perche ti amo známém například z milánského San Sira. Všichni fanoušci se mohou těšit také na nové dresy, alternativní klubové logo nebo kompletně novou vizuální identitu klubu.

Přelomová sezona pro hradecký fotbal je tady! Už v sobotu 5. srpna vyběhnou Votroci k historicky prvnímu domácímu zápasu na novém multifunkčním stadionu. Zápasem 3.kola Fortuna ligy proti Českým Budějovicím se konečně splní dlouho očekávaný sen hned několika generací hradeckých fanoušků. Po více než 30 letech od prvních plánů na výstavbu nového stadionu se konečně podařilo postavit v Hradci moderní fotbalovou arénu, která odpovídá evropským standardům 21. století. Po dvou sezonách, ve kterých museli hráči i fanoušci dojíždět na domácí zápasy do Mladé Boleslavi, se FC Hradec Králové vrací domů pod lízátka na aktuálně jeden z nejlepších stadionů v Česku.

Fotbalový klub v souvislosti s touto historickou událostí pro celý východočeský region připravil pro fanoušky několik dalších příjemných překvapení. Už na začátku června představil FC Hradec Králové svou novou vizuální identitu. Inspirací pro vytvoření nové vizuální identity byla nádherná architektura Hradce Králové, pro kterou se městu přezdívá Salón republiky, ve spojení s tradičními symboly hradeckého fotbalového klubu. Těmi jsou ikonická lízátka či černo-bílé pruhy. Hlavním motivem nové vizuální identity jsou cihly, které reprezentují budování pevných základů klubu.

"Snažili jsme se vytvořit moderní motivy, které budou neodmyslitelně patřit k hradeckému fotbalu a které budou spjaty s naším městem. Doufáme, že se Vám nová identita líbí stejně jako nám, Votroci,“ okomentoval novou vizuální identitu marketingový ředitel FC Hradec Králové Aleš Havel. Pro fanoušky připravil klub ve spolupráci s fanshopem JAKO novou kolekci produktů s nejnovější vizuální identitou Votroků. K dispozici jsou nové mikiny, trička i kšiltovky s moderní prezentací černobílého klubu. Veškerý sortiment naleznete na webových stránkách www.jakojedenteam.cz/jako-fanshop-fc-hradec-kralove-22087 nebo v kamenném fanshopu v Nerudově ulici.

Současně s vizuální identitou představil klub na začátku června také nové alternativní logo, které je určené zejména k marketingové komunikaci. V porovnání s primárním logem klubu to nové lépe splňuje požadavky pro moderní prezentaci, zároveň však pamatuje na hradeckou tradici. Používat se bude například na sociálních sítích, merchandisingu, propagačních plochách a v televizi.

Do nové přelomové sezony vstoupí Votroci také se zbrusu novými dresy. Ten domácí poprvé fanoušci viděli při červnovém představení klubové legendy Václava Pilaře a mezi příznivci hradeckého fotbalu spustil nefalšovanou vlnu nadšení. V sezoně 2023/2024 se na něj můžete těšit na všech domácích zápasech v nové aréně. Velkým překvapením je pro mnohé fanoušky venkovní sada dresů. Nově totiž budou Votroci oblékat na hřištích soupeřů žluté dresy. Ačkoliv jde o netradiční variantu, v minulosti už fotbalisté FC Hradec Králové žluté dresy několikrát oblékali. Například v sezoně 1995/1996, kdy v nich odehráli i zápasy v tehdejším Poháru vítězů pohárů proti Kodani a Dynamu Moskva. Oba nové dresy oficiálně představil klub na předsezónní tiskové konferenci, kde je oblékli bývalí reprezentanti a letní posily Votroků Václav Pilař s Ladislavem Krejčím.

Zatímco nové dresy, vizuální identita i nové logo byly pro věrné hradecké fanoušky překvapením, do výběru dalších novinek souvisejících s otevřením moderní arény se příznivci Votroků mohli sami zapojit. V anketách na klubovém webu www.fchk.cz právě fanoušci rozhodli o novém hradeckém maskotovi a goal songu. Zhruba 1500 fanoušků svými hlasy nejprve rozhodlo o tom, že novým maskotem hradeckých fotbalistů se od letošní sezony stane Pan Lízátko, který odkazuje na ikonické osvětlení hradeckého stadionu. Pan Lízátko v hlasování fanoušků jednoznačně porazil svého konkurenta jménem Supervotrok.

„Maskot Lízátko je originálním ztvárněním neživého fenoménu a ojedinělým maskotem v rámci české fotbalové ligy. Přední strana hlavy Lízátka bude vyrobena z plyše umožňující nalepení suchého zipu, čímž maskotovi pomůže s vyjadřováním emocí skrze oči, reagujících na výsledek a průběh utkání,“ uvedl klub při vyhlášení vítězného maskota. Oproti dosud zveřejněnému grafickému návrhu získá Pan Lízátko ještě další nové prvky. Poprvé se můžete s novým hradeckým maskotem setkat už v sobotu 5. srpna na úvodním domácím zápase proti Českým Budějovicím.

Ve druhé anketě pak fanoušci rozhodovali o tom, se kterou skladbou budou na novém stadionu oslavovat vstřelené góly hradeckých fotbalistů. Ve finální anketě mohli hradečtí příznivci vybírat z celkem pěti variant. Svými hlasy nakonec rozhodli o tom, že nový gól songem Votroků se stala skladba „Sara perche ti amo“, kterou oslavují góly například fanoušci italského velkoklubu AC Milán. Všichni příznivci hradeckého fotbalu věří, že si nový gólový song budou moci užít hned při premiérovém domácím zápase proti Českému Budějovicím.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FC Hradec Králové