Sobota

1. října 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

I druhý bod zůstal doma! Lvi znovu vyhráli na Vervou dvougólovým rozdílem

11. 3. 2021

I druhý bod zůstal doma! Lvi znovu vyhráli na Vervou dvougólovým rozdílem 45 snímků
Číslice dva měla pro Hradecké vítězný charakter. Ve druhém zápase totiž podruhé vyhráli o dva góly, a to s brankářem s dvojkou na zádech! Právě Marek Mazanec znovu předvedl spolehlivý výkon, i přes jedno inkasování týmu výrazně pomohl. A jemu zase vepředu pomohli gólově kolegové v poli. Pohledné akce první třetiny přinesly ještě vyrovnaný stav, ve druhé části ale Východočeši odskočili na 3:1 a náskok udrželi až do konce. Do Litvínova tak pojedou s vedením v sérii 2:0 a k postupu jim stačí jediná výhra!

Po úvodní předkolové výhře udělali hradečtí trenéři v sestavě jenom minimální změnu – dopsali na pozici třináctého útočníka Jana Veselého, jinak soupiska zůstala bez doteku.

Luxusními góly se prezentovali oba soupeři

Východočeši chtěli načít druhé předkolo jako to úvodní, i proto byla první lajna hned při prvním střídání velmi aktivní a Kelly Klíma otevřel mač ranou z pravého kruhu. Brzy se ovšem domácí tým nechal vyloučit, a tak se útočná aktivita přesunula na druhou stranu. Nejblíže brance byl v tu chvíli Přemysl Svoboda – rovnou dvakrát totiž v jednom střídání nastřelil tyč! Nejprve tu vzdálenější boční, na konci přesilovky ještě horní.

Hra se poté zklidnila a začaly se v ní objevovat nepřesnosti; na ledě bylo po deseti minutách hry z obou stran k vidění dost možná více icingů než střel na bránu. Nepříliš nebezpečnou pasáž ovšem v 15. minutě utnula akce Radima Šaldy, která byla jak vystřihnutá z nominace do Zlaté helmy. Hradecký bek nabral rychlost, ve středním pásmu nabral i puk, cestou před soupeřovo brankoviště za sebou nechal čtyři Severočechy a zakončil přesně do pravého horního rohu – 1:0.

Jenže místo aby Východočeši dál hráli s chladnou hlavou, obdrželi po sobě dva dvouminutové tresty. Ten druhý pak Litvínov 14 vteřin před sirénou neméně pohlednou akcí využil. Tomáš Pospíšil si přiťukl s Přemyslem Svobodou, jenž mu vrátil kotouč od brankové lajny na pravý kruh a hostující pětasedmdesátka ukončila ranou do horní části téměř 80 minut trvající předkolový gólový půst – 1:1.

Rychlá hra vyústila ve dvě hradecké trefy

Jestliže první část byla i kvůli častým zakázaným uvolněním dost rozkouskovaná, ta druhá odstartovala pravým opakem. Čtyři minuty uplynuly téměř bez přerušení a hra se přelévala z jedné strany na druhou, gólmani však nadstandardní zákroky vytahovat nemuseli. Až přišla početní výhoda Mountfieldu, která dění okořenila.

Litvínov se příliš sdral dopředu a nechal v obraně okno, které v přečíslení křižnou střelou na lapačku využil Jakub Orsava – 2:1. Hosté se po inkasování zdravě naštvali, obsadili útočné pásmo a Marek Mazanec se v bráně musel otáčet, velkou šanci měl také v útoku dvou na jednoho Lukáš Žejdl, kotouč mu však přeskočil hůl. Z nátlaku se Lvi oklepali a ve 33. minutě naopak oni tlačili, také Denis Godla ostřelování odolal.

Oba brankáři předvedli svůj um také ve hře čtyři na čtyři a ukrácených oslabeních, necelé dvě minuty před koncem prostřední dvacetiminutovky však ten litvínovský kapituloval potřetí v duelu. Richard Nedomlel vystřelil od modré a puk v úrovni mezikruží ze vzduchu elegantně tečoval do sítě Petr Koukal> – 3:1.

Litvínov se snažil, Východočechy ale neudolal

Po příchodu z kabin bylo patrné, jaké role na sebe každé z mužstev vezme. Zatímco Verva naskočila na led s cílem dorovnat soupeřův náskok, na projevu domácích bylo znát, že se budou soustředit hlavně na dobrou obranu středního pásma. Aby také ne, když jim vynesla vítězství v předchozím měření sil.

Z pravého kruhu nepříjemně pálil Jan Ščotka, Mazanec však dokázal puk vyrazit nad sebe a lapačkou odpálit pryč. Na druhé straně zase uháněl dopředu Kevin Klíma, byl však zezadu zahákován, místo střely tak vybojoval alespoň přesilovku. V té měl paradoxně největší šanci hostující Pawel Zygmunt, zblízka však prostor mezi betony nenašel.

Jak se čas krátil, Severočeši se dostávali do nebezpečných situacích čím dál víc a útok vygradoval v závěrečné dvouminutovce. To přišla na řadu litvínovská power-play, ve které Aaron Irving nastřeloval zajímavý pas, Lukáš Žejdl pálil přes clonu od modré nebo Tomáš Pospíšil pálil a dorážel z ostrého úhlu. Jenže Marek Mazanec se svými obránci situace zvládl a po výhře 3:1 slavil druhý triumf v sérii!

Ohlasy k utkání

 

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 14:53 Šalda (V. Růžička, F. Pavlík), 24:50 Orsava (Lev), 38:19 Koukal (Nedomlel, Smoleňák) – 19:46 Pospíšil (P. Svoboda).
Rozhodčí: Šír, Sýkora – Gebauer, Hlavatý.
Vyloučení: 4:4.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 22:29 (8:11, 10:7, 4:11).
Zblokované střely: 6:17.
Hity: 12:7.
Vhazování: 31:29.
Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Diváci: 0.

Sestavy

Mountfield HK

Mazanec – Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Šalda, Graňák, Jank – Jergl, Kevin Klíma, Kelly Klíma – Orsava, V. Růžička, J. Sklenář – M. Zachar, Lev, Perret – Smoleňák, Koukal, R. Pilař – J. Veselý.

HC Verva Litvínov

Godla – Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Demel, D. Zeman, Kudla – P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek – Pospíšil, Žejdl, F. Lukeš – P. Svoboda, Gerhát, Látal – M. Havelka, Helt, Zygmunt.
Klára Petrásková
Foto: Mountfield HK