Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Jergl v poslední sekundě zajistil bod, nájezdy pro Motor

29. 1. 2021

Jergl v poslední sekundě zajistil bod, nájezdy pro Motor 35 snímků
Obrovský boj, vyrovnanou bitvu, nervydrásající koncovku a nejdelší možný průběh zápasu až do nájezdů. To všechno přineslo páteční střetnutí Hradce Králové a Českých Budějovic. Dobývání soupeřových obran přetavili v první gól Jihočeši, Aleš Jergl ale spasil Mountfield neskutečnou ranou do vinglu pár desetinek před vypršením časomíry. Sám se pak v prodloužení i v nájezdech mohl stát hrdinou zápasu, šance ale neproměnil a o bodu navíc pro Motor rozhodl v nájezdech Vít Jonák. Budějovice tak oslavily svou první extraligovou výhru nad Hradcem Králové v historii.

Po úspěšném představení proti Karlovým Varům přišlo několik změn v sestavě, především ale kvůli návratům na soupisku. Uzdravený Jank zaujal místo ve druhém obranném páru, Perret se vrátil na křídlo první formace. Nemocného Zachara nahradil po více než třech letech v hradeckém dresu hrající Jan Veselý, ve čtvrté lajně ho doplnili Jergl a Pilař.

Svižná první třetina branku nepřinesla

Úvodní minuty rychle plynuly, v první pětiminutovce se hra přerušovala jen minimálně. Ani jeden z celků si však nevypracoval výraznější možnost ani souvislejší tlak. Defenzívy dominovaly a když už byl jeden z maskovaných mužů nucen předvést zákrok, jednalo se víceméně o rutinu. Na začátku zápasu tak nic nenasvědčovalo možné gólové přestřelce a rychlým brankám jako v předchozích vzájemných duelech.

První příležitost, která stála za zmínku, přišla před českobudějovickou brankou v 9. minutě. Na Růžičkův pas zpoza branky si krásně sjel Sklenář, pro kterého to bylo start číslo 700 v extralize. Pozičně skvěle postavený Strmeň ale odolal bez větších obtíží. Ty už musel řešit o několik střídání později. Když se totiž před bránou mihne téměř dvoumetrový Veselý, o rozruch je vždy postaráno. Jeho teč Jerglovy nabídky mířila slibně, pár centimetrů však přeci jen scházelo.

Závěrečné chvíle úvodní periody se znovu nesly spíše ve znamení úporného dobývání obou branek, i Motor se ale pět minut před koncem usídlil v útočném pásmu a hned z toto rezultovaly dvě obrovské šance pro Doležala. Ten nejprve těsně před Mazancem lízl Štenclovu ránu od modré, v pokračujícím tlaku pak sám střílel ze slotu, znovu neúspěšně. 2 minuty před koncem Klíma uvolnil mezi kruhy Koukala, ten ale branku minul a v první dvacetiminutovce se stav nepohnul ani na jednu stranu.

Dobyvatelé obou branek selhávali, koncovka vázla

Svižné tempo neopadlo ani se startem druhé třetiny. Arbitři si klidně mohli své píšťalky nechat v kabině, hra se přerušovala opravdu jen velmi sporadicky. A příliš mnoho práce neměli ani oba gólmani, alespoň tedy ne v podobě neutralizace velkých šancí. První z nich přišla až po pěti minutách, mezi kruhy úplně osamoceného Orsavu ale vychytal famózní Strmeň svou lapačkou.

V dobrém světle se ukazovala i nejúdernější formace Lvů, kterou trenéři v posledních týdnech upozadili až na pozici číslo 3. Lev skvěle přenechal puk do tandemu pro Cingela, ten pálil na zadní tyč. Po odrazu od betonu se Smoleňák po dorážce natahoval marně. Lvi si nepomohli ani v první přesilovce, kterou sudí nařídili až v polovině zápasu. Naopak měli obrovské problémy vůbec přejít útočnou modrou.

Marný boj o úvodní branku zápasu se zdál nekonečný, což nahrávalo zejména hostům, vždyť České Budějovice v rámci extraligových bojů Hradec ještě nikdy neporazily. Oba celky ale selhávaly v kombinaci i koncovce a předváděná hra si příliš mnoho lichotivých přívlastků nezasloužila. Světlými momenty se před koncem třetiny staly polosamostatné úniky Perreta a Aldersona, které ale zůstaly po hříchu nevyužity a fotbalové skóre platilo i po zaznění druhé sirény.

Hradec spasil v poslední sekundě Jergl

Hned zkraje závěrečné periody se otevřela trhlina v do té doby poměrně stabilní jihočeské defenzívě. Ve vlastním oslabení si hostující obránci ledabyle posunuli puk, ten vyšťouchl napadající Klíma, jenže tváří v tvář Strmeňovi mu v klíčový okamžik sjel puk z čepele. Po zaváhání u mantinelu se však síť rozvlnila na druhé straně. Holec perfektně našel volného Daniela Voženílka, ten si puk ještě potáhl a i když se Mazanec stihl přesunout, budějovický střelec volné místečko bezpečně trefil.

Hradec se okamžitě chopil otěží a snažil se výsledek co nejdříve vyrovnat, jenže i přes územní a střeleckou převahu se nedokázal dostat do vyložených šancí. Navíc vysoký brankář Strmeň působil ve svém pracovišti velmi jistě a ve většině případů končily puky v jeho spárech už napoprvé. Vyrovnaný duel tedy pomalu spěl k dramatickému vyvrcholení.

Hradecký tlak v závěru umocnila přesilová hra, ale ani dlouhý pobyt v útočném pásmu a střelba ze všech možných pozic kýžený gólový efekt nepřinesla. Už ve vyrovnaném počtu hráčů se Hradci povedla pohledná kombinace na jeden dotek, na jejímž konci byl Gaspar, dostal se však při zakončení až příliš blízko. Strmeň odolával doslova až do posledních setin, doslova o vlásek před vypršením časomíry se však napřáhl Aleš Jergl, nekompromisně trefil vingl a poslal zápas i s posvěcením videorozhodčího do prodloužení.

Hradec pohrdnul druhým bodem v prodloužení, nájezdy pro Motor

V nastalé euforii Hradec trochu zapomněl na začátku prodloužení bránit. Motor sice motal soupeře v pásmu snad dvě minuty, pořádně ale nevystřelil, naopak o chvíli později dopustil dvě obrovské šance. Nejprve se hrdinou dne mohl stát Jergl, jenže nejprve promáchl před odrytou klecí a pak selhal i přímo proti Strmeňovi. Cingel měl půl minuty poté snad tři vteřiny sám před brankářem, ale žádnou kulišárnu nevymyslel a když Orsava neproměnil únik, šlo se do nájezdů.

Během základní pětky nájezdů uspěl jeden střelec na obou stranách, jako první zavěsil Toman ranou mezi betony, přesným zásahem k tyči odpověděl Cingel. Jediným dalším střelcem se stal Vít Jonák, který zajistil pro Motor druhý bod a historicky první výhru Českých Budějovic proti Hradci Králové v rámci extraligových bojů.

Ohlas po utkání:

Byl to zvláštní zápas, neměl takové tempo a nasazení. Ačkoli jsme měli mnohem víc střel než soupeř, bohužel jsme nedokázali být nebezpeční v ofenzivní zóně a vstřelit nějaké góly. Když se soupeř zatáhne, musíme ho donutit se roztáhnout. My jsme tam hráli naivně, chodili do jejich malého boxu a sami se obsazovali. Z toho plyne prohra v nájezdech.

Mountfield HK — Madeta Motor České Budějovice 1:2 sn (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0 - 0:1)

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 59:59 Jergl (Blain, Cingel) – 45:44 Voženílek (Holec), rozh. náj. Jonák.
Rozhodčí: Micka, Šindel – Rampír, Špringl.
Vyloučení: 1:2.
Bez využití:
Střely na branku: 38:21 (8:9, 11:6, 16:4, 3:2).
Zblokované střely: 19:16.
Hity: 11:9.
Vhazování: 20:27.
Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2sn.
Diváci: 0.

Sestavy

Mountfield HK

Mazanec – Nedomlel, Blain, F. Pavlík, Jank, Gaspar, Šalda, Čáp – Perret, Koukal, Kevin Klíma – J. Sklenář, V. Růžička, Orsava – Smoleňák, Cingel, Lev – R. Pilař, J. Veselý, Jergl.

Madeta Motor České Budějovice

Strmeň – Slováček, Plášil, Vydarený, Kubíček, Štencel, Lytvynov – Jonák, D. Voženílek, Holec – Forman, Toman, Z. Doležal – M. Novák, R. Přikryl, Alderson – Beránek, P. Novák, Ville.

Adam Kodet
Foto: Mountfield HK