Středa

29. listopadu 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Růžička o návratu: Šatnu jsem trefil a střídačku taky, usmál se

1. 12. 2021

page.Name
S hokejisty Hradce Králové loni pronikl do finále Ligy mistrů, v domácí extralize ovšem výrazný úspěch nepřišel, a tak letos v březnu vedení Mountfieldu rok a půl dlouhé působení Vladimíra Růžičky ukončilo. Titulem mistrů světa ověnčený trenér se v listopadu ujal hokejistů Litvínova, tedy klubu, kde začínal svoji bohatou kariéru, a v 28. kole extraligy dorazil na východ Čech. Po zápase musel skousnout prohru 2:3.

Vladimíra Růžičku nezdar mrzel, stejně jako fakt, že na stadionu mohl být jen omezený počet diváků. Na začátku ovšem musel odpovídat na tradiční otázku, zda si nespletl kabinu a nezamířil do té hradecké, kam rok a půl chodíval.

„Šatnu jsem trefil a střídačku taky. Přes ní procházíte jako první, takže jsem se na ní zastavil," usmál se po utkání Růžička, který od svého příchodu do Hradce v říjnu 2019 nejprve působil u týmu společně s Tomášem Martincem. V loňské sezoně už olympijský vítěz z Nagana vedl Hradec sám, aby ho letos v létě opět nahradil Tomáš Martinec. 

Zkušený kouč se navíc na jaře neloučil s Hradcem po kontroverzi s kapitánem Radkem Smoleňákem úplně v nejlepším, vzpomínky na stadion má jedině pozitivní. „Prožil jsem tu dva roky a musím říct, že jsem tady byl spokojený. První sezona nám poměrně vyšla, dostali jsme se do finále Ligy mistrů. Ve druhé nás přejel ve čtvrtfinále Liberec, který pak porazil i favorizovanou Spartu. Hrozně rád na to vzpomínám, protože na to nemůžete zapomenout," rozpovídal se.

Přiznal však, že návrat před zaplněný stadion by pro něj byl mnohem lepší. „Zaplaťpánbůh, že chodí aspoň tisíc diváků a není tady úplně prázdno. Diváci ale hokeji chybí. Tady v Hradci je mají výborné, a navíc věřím, že by přijel i kotel z Litvínova, kde jsou taky vynikající fanoušci. Byl by to souboj fanoušků a pak náš souboj na ledě," mrzelo Růžičku.

Ze všeho nejvíc ho ale mrzela druhá porážka a celkově třetí z pěti zápasů od chvíle, kdy na lavičku Vervy nastoupil. Litvínov v Hradci dvakrát vedl, ve druhé třetině ale utkání ztratil a prohrál 2:3. „Rozhodlo to, že jsme udělali hrubé chyby. Soupeř má kvalitu a potrestal je," podotkl osmapadesátiletý kouč.

Je zřejmé, že na vyladění litvínovského herního projevu bude potřebovat víc času. „Musíme si s hráči malinko probrat, co bych chtěl. Malinko si už připadám jako učitel, protože pořád sedíme u videa. Trochu potřebuju zvolnit, protože těch informací už je hodně a vidím, že se hráčům začínají motat. My ale máme tutové šance a bohužel je neproměňujeme," poukázal Růžička na hlavní problém hry Severočechů.

Verva to názorně dokumentovala v závěru utkání v Hradci Králové. Petr Straka mohl tři minuty před koncem vyrovnat, ale minul prázdnou branku a poté navíc hloupě fauloval, čímž naděje svého týmu ukončil.

„Stráča má bohužel smůlu, uskočilo mu to už doma s Vítkovicemi v prodloužení za stavu 3:3. Dneska taky. To se nedá nic dělat," pokrčil Růžička rameny. „Musíme být trpěliví. Zápasy jdou rychle po sobě a já věřím, že v mužstvu síla je. Jsem rád, že jsme dneska hráli velice dobrý zápas, ale bohužel nemáme ani jeden bod. A my potřebujeme bodovat," dodal Vladimír Růžička.

jt, ČTK
Foto: Michal Fanta